DSV og Panalpina er blevet enige

Den danske transportgigant DSV skifter navn og bliver til DSV Panalpina i en sammenlægning, der skaber et af verdens største logistikselskaber med en omsætning på 118 mia. kr. og over 60.000 ansatte i 90 lande. Opkøbssummen lander på 30,5 mia. kr.

Panalpina bliver en del af DSV under det samlede navn DSV Panalpina. Foto: Panalpina.

01.04.2019

SCM.dk

Det kommende storselskab, som DSV vil foreslå sine aktionærer skal hedde DSV Panalpina for at ’afspejle begge virksomheders lange, rige historie’, som det hedder, vil blive et af verdens største på logistikområdet med en omsætning på 118 mia. kr. og over 60.000 ansatte i 90 lande.

”Vi er glade og stolte og ydmyge. Vi skaber et forenet selskab, der bliver markant stærkere, end de to selskaber har været hver for sig. Det nye DSV Panalpina vil være verdens nummer to på luftfragt og verdens nummer fire på søfragt”, siger CEO Jens Bjørn Andersen til Børsen.

Den samlede opkøbspris svarer til en stykpris på 195,8 schweizerfranc (ca. 1.307 kr.) pr. Panalpina-aktie, noget højere end de 170, som det første tilbud lød på, og de 180 man siden bød ind med. Summen har været nok til at overbevise bl.a. storaktionæren Ernst Göhner Stiftung, der tidligere har sagt nej.

Nyt ansigt i bestyrelsen
Med betaling i DSV-aktier for sin post i Panalpina, bliver Ernst Göhner Stiftung med et slag den største aktionær i DSV med en andel på 11 procent af aktierne i den nye koncern. Af samme årsag har DSV da også anbefalet sine øvrige aktionærer, at en repræsentant for stiftelsen bliver valgt ind i bestyrelsen.

”Det er en god gestus over for de hidtidige ejere af Panalpina at gøre det på denne måde. Panalpina repræsenterer 120 års historie. DSV er som selskab et resultat af en lang række opkøb, og historisk har vi gentagne gange tilegnet os både navne, identitet og kultur fra de selskaber, vi har opkøbt”, siger Jens Bjørn Andersen til Børsen om strategien.

Tilbuddet fra DSV skal formelt godkendes af Panalpinas aktionærer, hvilket dog bør være en ren formalitet. Dels er det bestyrelsens anbefaling, og derudover har buddet allerede opbakning fra repræsentanter, der sidder på sammenlagt knap 70 procent af aktiebeholdningen.

Samtidig oplyser Panalpinas bestyrelsesformand, Peter Ulber, at man har stoppet dialogen med kuwaitiske Agility Group, der tidligere var inde i billedet som mulig partner.

Læs også: DSV dropper Ceva-opkøb efter flere afvisninger

Efter diverse godkendelsesprocesser i løbet af foråret, hvor såvel de resterende aktionærer som de relevante myndigheder skal acceptere handlen, forventer DSV, at transaktionen vil være endeligt gennemført i fjerde kvartal 2019.

-AK

Toyota Material Handling A/S

Sponseret

Når gaffeltrucken koster mere end den giver

Consafe Logistics

Sponseret

[Webinar] Smarter warehouse automation – lessons from a global retailer

Relateret indhold

19.11.2025SCM.dk

Kvinder forbedrer kulturen i mandsdominerede fag

17.11.2025Brother Nordic A/S

Sponseret

Linerless labels: Fremtidens fleksible løsning

14.11.2025SCM.dk

Ørsted når målet: 98 procent lavere CO2-udledning

14.11.2025SCM.dk

Organisationer jubler over europæisk regelforenkling

14.11.2025SCANLOX ApS

Sponseret

To gode dage med besøg fra AGILOX

14.11.2025SCM.dk

Regler spænder ben for dem, der vil skabe mere natur

13.11.2025SCM.dk

Tidligere forsvarschef Peter Bartram indtræder i Baso Groups bestyrelse

13.11.2025Delfi Technologies A/S

Sponseret

Mindre spildtid – mere samarbejde: Sådan har MENY Hillerød forbedret effektiviteten

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Se flere temaer

Events

Se alle
Bureau Veritas
Kursus
OHSMS ISO 45001:2018 Lead auditor arbejdsmiljø (CQI IRCA-certificeret)

Ved succesfuld gennemførelse af vores CQI and IRCA-certificeret OHSMS ISO 45001:2018 Lead Auditor Arbejdsmiljøkursus vil du være i stand til at planlægge, gennemføre og afrapportere effektive 1., 2. og 3. parts audits af arbejdsmiljøledelsessystemer i henhold til ISO 45001:2018 og i overensstemmelse med ISO 19011 og ISO 17021 standarderne.

Dato

17.11.2025

Tid

08:30

Sted

Vejle

Dansk Standard
Kursus
Introduktion til standarden DS 21001:2025 - Ledelsessystemer for jernbanesikkerhed

Standarden DS 21001 for jernbanesikkerhed er blevet opdateret og udkommer nu i en 2025-version. På dette 1-dagskursus præsenteres den nye standard og de væsentligste forskelle til versionen fra 2020

Dato

20.11.2025

Sted

Banedanmark, Lumbyesvej 34, 7000 Fredericia

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
ISO/IEC 27002:2022 Foundation - Certificeret af PECB

Vores ISO/IEC 27002 Foundation giver dig det nødvendige overblik over de nye sikkerhedsforanstaltninger til beskyttelse af informationer. Kurset afvikles som fysisk klasseundervisning og giver adgang til at tage online-eksamen og opnå den tilhørende ISO/IEC 27002 Foundation certificering hos PECB.

Dato

20.11.2025

Sted

København Ø

Bureau Veritas
Kursus
Root Cause Analysis (RCA)

Årsagsanalyse bruges til at forbedre produktkvalitet, minimere sikkerhedsrisici og opfylde regulative krav. Det hjælper virksomheder til at identificere de underliggende årsager til afvigelser, så de kan implementere nødvendige ændringer for at forhindre gentagelse. Dette kan omfatte alt fra kvalitetsproblemer i et produkt til fødevaresikkerhedsproblemer som kemiske-, mikrobiologiske- og fremmedlegemerisici. Desuden anvendes årsagsanalyser ofte til dokumentationen af løsninger på eventuelle problemer eller hændelser, som er nødvendige ifølge regler, regulativer og ledelsesstandarder. Her er forståelsen for forskellen mellem korrigerende – og forebyggende handlinger nøglestenen.

Dato

20.11.2025

Tid

08:30

Sted

Fredericia

Bureau Veritas
Kursus
ISO 9001:2025 - Lead Auditor Refresher

Opdater din viden om ISO 9001:2015

Dato

20.11.2025

Tid

08:30

Sted

Vejle

Bureau Veritas
Kursus
Root Cause Analysis (RCA)

Årsagsanalyse bruges til at forbedre produktkvalitet, minimere sikkerhedsrisici og opfylde regulative krav.

Dato

20.11.2025

Tid

08:30

Sted

Fredericia