DSV klar med stærkt regnskab

Driftsresultatet steg med 15 procent for DSV i 2018, mens indtjeningen nærmede sig 80 mia. kr. Samtidig fortsætter forhandlingerne med Panalpina. Senest har en mindre aktionær meldt positivt ud.

DSV-topchef Jens Bjørn Andersen er godt tilfreds med det nye regnskab. Foto: DSV.

08.02.2019

SCM.dk

Danmarks største transportselskab, DSV, har netop præsenteret sit årsregnskab, og det er med gode tal på bundlinjen. Resultatet af den primære voksede med 15 procent sammenlignet med 2017, til 5,45 mia. kr., mens indtjeningen steg fra 74,9 mia. kr. i 2017 til lige over 79 mia. sidste år.

Læs også: DSV sætter gang i store udvidelsesprojekter i Storkøbenhavn

”Vi har leveret et stærkt sæt resultater for 2018. Vi er på rette vej i forhold til at opnå vores finansielle mål for 2020, og 2018 viser vores dedikation til at levere kvalitetsservices til vores kunder og vokse organisk. På linje med vores strategi jagter vi aktivt M&A-muligheder (fusioner og opkøb, red.), og vi tror på, at de rigtige transaktioner kan skabe værdi for alle vores interessenter," siger adm. direktør Jens Bjørn Andersen.

DSV har opjusteret forventningerne til regnskabet flere gange i løbet af året, og ifølge Børsen var det da også forventet, at DSV ville vise solid fremgang på indtjeningssiden. På baggrund af den fortsatte vækst er virksomheden da også klar med et nyt milliardudbytte til aktionærerne i form af en foreslået dividende på 2,25 kr. pr. aktie.

Fuldt fokus på Panalpina
Apropos fusioner og opkøb, så er spekulationerne om DSV's mulige overtagelse af schweiziske Panalpina langt fra slut, selvom storaktionæren Ernst Göhner Stiftung forleden vendte tommelfingeren ned til buddet på 26 mia. kr.

Børsen beretter således, at det amerikanske investeringsselskab Franklin Templeton, der sidder på tre procent af aktierne i Panalpina, er noget mere positive overfor handlen.

”Buddet vil skabe langtidsholdbar værdi for alle Panalpinas aktionærer. Derfor er det uheldigt og ærgerligt, at den dominerende aktionær, Ernst Goehner-fonden, har afvist købstilbuddet. Fonden er formentlig en af de få Panalpina-ejere, der er imod DSV-buddet”, sagde selskabets vicedirektør, Ed Lugo, i en skriftlig kommentar til Børsen.

Jens Bjørn Andersen er ifølge avisen glad for Franklin Templetons udmelding, der ”… bekræfter det, vi selv synes: At det er et godt bud”, som han siger. Af samme årsag holder selskabet også fast og overvejer ikke andre muligheder pt.

Læs også: DSV køber hollandsk distributionsfirma

”Lige nu synes jeg - qua den kæmpe størrelse vores bud har, og at det vil være en markant forøgelse af vores største opkøb nogensinde - at vi skylder vores aktionærer at have øjnene stift rettet mod denne mulighed. Lige nu fokuserer vi alle vores kræfter omkring det bud, vi har lagt på Panalpina”, siger Jens Bjørn Andersen til Børsen.

-AK

Bureau Veritas

Sponseret

Ekstern sikkerhedsrådgivning hos Blue Water Shipping

SSI Schäfer

Sponseret

SSI SCHAEFER samarbejder med Coop om et af Europas største automatiserede distributionscentre

Relateret indhold

30.10.2025SCM.dk

22 virksomheder omdanner data til forretningsressourcer

30.10.2025SCM.dk

Rekordmange ejerledere overvejer at sælge

24.10.2025SCM.dk

Vidensarbejdere: Arbejdslivet føles mere krævende end givende

23.10.2025amfori a.i.s.b.l.

Sponseret

ESG i forsyningskæden: Sådan gentænker du risikostyring i en verden i forandring

21.10.2025SCM.dk

5 genveje til succes som CSCO

16.10.2025SCM.dk

CSCO’er overvurderer egen effektivitet

16.10.2025Bureau Veritas

Sponseret

Ekstern sikkerhedsrådgivning hos Blue Water Shipping

14.10.2025SCM.dk

Løngabet vokser: For andet år i streg stiger lønforskellen på mænd og kvinder

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Se flere temaer

Events

Se alle
Bureau Veritas
Kursus
EMS ISO 14001:2015 Lead Auditor Miljø (CQI IRCA-certificeret)

Ved succesfuld gennemførelse af vores CQI and IRCA-certificeret EMS ISO 14001:2015 Lead Auditor Miljøkursus vil du være i stand til at planlægge, gennemføre og afrapportere effektive 1., 2. og 3. parts audits af miljøledelsessystemer i henhold til kravene i ISO 14001:2015.

Dato

27.10.2025

Tid

08:30

Sted

Vejle

Dansk Standard
Kursus
Revision af ISO 9001:2026 – bliv klædt på til de kommende ændringer

Få overblik over de vigtigste ændringer i revisionen af ISO 9001, og hvad de betyder for dig, der arbejder med kvalitetsledelse i hverdagen. På kurset får du indsigt i ændringerne, forståelse for tankerne bag revisionen samt konkrete input til, hvordan du kan komme på forkant med de nye krav.

Dato

31.10.2025

Tid

09:00

Sted

Online

Dansk Standard
Kursus
E-læringskursus: ISO 37001 Lead Implementer

Behersk implementering og ledelse af et antibestikkelsessystem (ABMS) baseret på ISO 37001

Dato

01.11.2025

Sted

Online

Dansk Standard
Kursus
E-læringskursus: ISO/IEC 27001 Lead Implenter - certificeret af PECB

Få bevis på dine kompetencer med den internationale certificering i informationssikkerhed, ISO/IEC 27001 Lead Implementer

Dato

01.11.2025

Sted

Online

Dansk Standard
Kursus
E-læringskursus: ISO/IEC 42001 - Lead Implementer

Behersk den viden og de færdigheder, der kræves for at fungere som specialist i kunstig ingtelligens (AI) baseret på kravene i ISO/IEC 42001.

Dato

01.11.2025

Sted

Online

Dansk Standard
Kursus
ISO/IEC 27001: Diplomkursus i informationssikkerhed

På dette kursus får du hjælp til at få et effektivt ledelsessystem for informationssikkerhed med ISO 27001, som passer til din virksomheds behov.

Dato

03.11.2025

Sted

Nyborg Strand, Østerøvej 2, 5800 Nyborg