Panalpina-storaktionær siger nej til DSV

Ernst Göhner Stiftung, der ejer omtrent 46 procent af aktierne i transportselskabet Panalpina, har meddelt, at man ikke støtter det bud på godt 26 milliarder kroner, som DSV indgav i midten af januar.

DSV overtagelse af Panalpina ser ikke ud til at få luft under vingerne, efter at det schweiziske selskabs storaktionær har takket nej til et salg. Foto: flickr/Paul Nelhams.

06.02.2019

SCM.dk

Onsdag d. 16. januar bekræftede den danske transport- og logistikgigant DSV, at man havde lagt et bud på ca. 26 mia. kr. på den schweiziske konkurrent Panalpina. DSV understregede selv, at tilbuddet var ’indikativt og privat’, og at man i øvrigt afventede et svar.

Det er så kommet nu, i form af en udmelding fra den private fond Ernst Göhner Stiftung, der som Panalpinas klart største aktionær sidder på omkring 46 procent af aktiekapitalen i selskabet. Og det er ikke umiddelbart positiv læsning for den danske bejler.

Læs også: DSV dropper opkøb efter flere afvisninger

I en kortfattet pressemeddelelse beretter Panalpina således, at fonden har informeret bestyrelsen om, at man ikke støtter det aktuelle købstilbud fra DSV, og at man i stedet bakker op om Panalpina-bestyrelsens planer om at satse på en 'uafhængig vækststrategi, der omfatter fusioner og overtagelser', som det hedder.

Panalpina oplyser videre, at man med baggrund i sine finansielle forpligtelser, vil fortsætte med at vurdere situationen omhyggeligt, og at der vil blive meldt nyt ud, når det er passende.

DSV har indtil videre ikke kommenteret på sagen.

-AK

Toyota Material Handling A/S

Sponseret

Er det tid til at opgradere jeres truckflåde? Traigo_i sætter helt nye standarder

SCM.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

20.01.2026SCANLOX ApS

Sponseret

Nullermænd, en af din højteknologiske robots værste fjender

16.01.2026SCANLOX ApS

Sponseret

Besøg fra Odense Robotics

16.01.2026PALOMAT

Sponseret

Hvordan skal du optimere din virksomhed i 2026?

16.01.2026KUKA Nordic AB

Sponseret

KUKA Nordic skaber ny rolle med fokus på AMR'er – og lancerer endnu en robotplatform

16.01.2026SCM.dk

Cyberkriminelle stjæler cargo uden at løfte hænderne fra tastaturet

14.01.2026SCM.dk

Maersk ansætter SCM-ekspert som ny direktør for Europa-regionen

12.01.2026RELEX Solutions

Sponseret

RELEX Solutions Launches Deal Management

09.01.2026Toyota Material Handling A/S

Sponseret

Fra digital indsigt til fleksibel intralogistik

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle