Panalpina-storaktionær siger nej til DSV

Ernst Göhner Stiftung, der ejer omtrent 46 procent af aktierne i transportselskabet Panalpina, har meddelt, at man ikke støtter det bud på godt 26 milliarder kroner, som DSV indgav i midten af januar.

DSV overtagelse af Panalpina ser ikke ud til at få luft under vingerne, efter at det schweiziske selskabs storaktionær har takket nej til et salg. Foto: flickr/Paul Nelhams.

06.02.2019

SCM.dk

Onsdag d. 16. januar bekræftede den danske transport- og logistikgigant DSV, at man havde lagt et bud på ca. 26 mia. kr. på den schweiziske konkurrent Panalpina. DSV understregede selv, at tilbuddet var ’indikativt og privat’, og at man i øvrigt afventede et svar.

Det er så kommet nu, i form af en udmelding fra den private fond Ernst Göhner Stiftung, der som Panalpinas klart største aktionær sidder på omkring 46 procent af aktiekapitalen i selskabet. Og det er ikke umiddelbart positiv læsning for den danske bejler.

Læs også: DSV dropper opkøb efter flere afvisninger

I en kortfattet pressemeddelelse beretter Panalpina således, at fonden har informeret bestyrelsen om, at man ikke støtter det aktuelle købstilbud fra DSV, og at man i stedet bakker op om Panalpina-bestyrelsens planer om at satse på en 'uafhængig vækststrategi, der omfatter fusioner og overtagelser', som det hedder.

Panalpina oplyser videre, at man med baggrund i sine finansielle forpligtelser, vil fortsætte med at vurdere situationen omhyggeligt, og at der vil blive meldt nyt ud, når det er passende.

DSV har indtil videre ikke kommenteret på sagen.

-AK

Toyota Material Handling A/S

Sponseret

Når gaffeltrucken koster mere end den giver

Hans Schourup A/S

Sponseret

Humanoide robotter – den næste game changer i logistik og produktion

Relateret indhold

06.01.2026SCM.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

05.01.2026SCM.dk

IDA: 82-procentsmålet giver begrænset klimaeffekt

30.12.2025SCM.dk

Geopolitisk usikkerhed er for alvor rykket ind på direktionsgangene

30.12.2025RELEX Solutions

Sponseret

Europris opnår markant bedre prognosenøjagtighed med RELEX

29.12.2025SCM.dk

Finansiel ustabilitet truer verdenshandlen – udviklingslande rammes hårdest

22.12.2025SCM.dk

Forsvarsministeren afviser at producere fregatter i Danmark

22.12.2025SCANLOX ApS

Sponseret

Glædelig jul & godt nytår fra SCANLOX teamet

19.12.2025SCM.dk

DMI åbner ny vejr-tidsmaskine til brug for grønne forretninger og klimatilpasning

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle
Dansk Standard
Kursus
NIS2 i praksis – med ISO/IEC 27001 som fundament for compliance

På dette diplomkursus får du overblik over NIS2-kravene i praksis, og du lærer, hvordan ISO/IEC 27001 kan bruges som en praktisk ramme til at styrke jeres informationssikkerhed og sikre compliance med den nye NIS2-lov.

Dato

13.01.2026

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

Context& A/S
Webinar
AI i finansafdelingen – kender du mulighederne?

Få indsigt i, hvordan vores ERP AI-agent kan optimere og automatisere dine økonomiprocesser.

Dato

13.01.2026

Tid

10:00

Sted

Online - Microsoft Teams

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
ISO/IEC 27001:2022 Foundation – Certificeret af PECB

Få bevis på dine kompetencer i informationssikkerhed med den internationale certificering fra PECB.

Dato

14.01.2026

Sted

København

Bureau Veritas
Webinar
Nye datoer klar for 2026

Gratis webinarer om ISO 9001:2026 & ISO 14001:2026

Dato

15.01.2026

Sted

Online

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Energiledelse efter ISO 50001:2018

Kurset Energiledelse efter ISO 50001:2018 er det rigtige sted at starte din kompetenceudvikling, hvis du er ny på energiledelsesområdet eller har brug for at få opdateret din grundlæggende viden om ISO 50001 standarden.

Dato

15.01.2026

Sted

Odense

Dansk Standard
Webinar
Ny udgave af ISO 14001 på vej – det skal du vide om ændringerne

Webinaret giver en introduktion til den kommende opdaterede udgave af ISO 14001:2026, som udkommer i marts 2026. Du får indsigt i, hvordan ændringerne kan påvirke din organisation, og hvordan du kan forberede dig.

Dato

15.01.2026

Tid

13:00

Sted

Online