Maersk hårdt ramt af hackerangreb

IT-systemer på adskillige sites og på tværs af forretningsområder verden over er påvirket af det cyberangreb, der ramte Maersk i går. De samlede skader er stadig ved at blive opgjort.

Ifølge flere medier er Maersks terminal her i Rotterdam blandt de ramte af angrebet, hvilket selskabet dog ikke selv har hverken be- eller afkræftet. Foto: APM Terminals.

28.06.2017

SCM.dk

Blandt de ramte enheder er APM Terminals, hvor Maersk skriver at ”et antal havne” er påvirkede. Ifølge TV2 rapporterer flere medier, at der er tale om 75 havne verden over. Ligeledes fremgår det, at logistikdivisionen Damco har ”begrænset adgang til visse systemer”.

Ifølge DR har angrebet blandt andet betydet, at arbejdet i flere af Maersks containerterminaler rundt om i verden står stille lige nu.

”Vi kan basalt set ikke fortælle folk, der arbejder i terminalerne, hvilke containere de skal tage, bringe til kranen og lægge på skibet”, siger kommerciel direktør i Maersk Line, Vincent Clerc.

Alle mand på dæk
Angrebet er også gået ud over selve forretningen, hvor man ifølge Vincent Clerc lige nu ikke er i stand til at tage nye ordrer ind, ligesom man har store problemer med at håndtere de ordrer, der kom ind, lige inden systemerne gik ned.

Alle disse udfordringer vil selvsagt skabe forsinkelser, og derfor arbejder Maersk da også hårdt for at få kontrol over situationen igen.

”Det føles som en stor, global storm, og det er virkelig "alle mand på dæk" hos os for at få vores infrastruktur op at køre igen så hurtigt som muligt. Vi gør alt, hvad vi kan for at minimere konsekvenserne for vores kunder og medarbejdere”, siger Vincent Clerc til DR.

Når det kommer til selve Maersk Lines flåde, understreger rederiet, at ”fartøjerne er manøvredygtige, i stand til at kommunikere og mandskab er sikre”.

For Maersk drejer det sig nu om at ”bedømme og håndtere situationen for at minimere påvirkningen på vores drift, kunder og partnere af den nuværende situation. (…) Den samlede effekt på vores forretning er ved at blive bedømt”, som det hedder i udmeldingen fra i morges, hvilket Vincent Clerc også understreger.

Mere avanceret angreb end sidst
”Vi er meget forsigtige, og vi har ikke alle detaljer på plads i en tidsplan for, hvornår vi kommer op igen”, siger han til DR, og understreger, at der ikke er nogen tidsplan for, hvornår alle problemer er blevet ryddet af vejen.

Selve Petya-angrebet, der ifølge ComputerWorld spreder sig over det meste af kloden, og blandt andet også har ramt flere danske byggefirmaer, fremstår mere avanceret en eksempelvis det nylige WannaCry-anslag, siger en specialist.

Læs også: Maersk tabte 1,9 milliarder dollars i 2016

”Det virker meget mere organiseret - som en gruppe hackere, der har en hensigt. Vi er oppe på et bedre vidensniveau end nogle af de andre og mindre angreb, vi har set”, siger ekspert i IT-sikkerhed, Lone Juul Dransfeldt, til TV2.

-AK

N.C. Nielsen A/S

Sponseret

Linde 1251 – én el-truck, flere energikilder

Slimstock Nordic

Sponseret

Vigtigheden af Forecasting i S&OP-processen

Relateret indhold

14.05.2025SCM.dk

Digitalisering som løftestang for bæredygtighed og ESG

13.05.2025Slimstock Nordic

Sponseret

An opinion Making Artificial Intelligence (AI) land in supply chain practice

12.05.2025SCM.dk

AI og cybersikkerhed sætter dagsordenen på Technomania 2025

09.05.2025SCM.dk

Danmark tager næste skridt mod menneskelignende robotteknologi

07.05.2025SCM.dk

Nordjysk virksomhed vinder stor ordre fra Maersk

01.05.2025SCM.dk

Indspark: AI i supply chain kræver aktiv styring – erfaringer fra Boozt

28.04.2025Brother Nordic A/S

Sponseret

Linerless labels: En lille teknologi med store fordele

22.04.2025SCM.dk

Nyt projekt og 40 millioner skal styrke produktionen med AI og robotter

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Se flere temaer

Events

Se alle
DNV Business Assurance Denmark
Kursus
OHSMS Auditor/Lead Auditor course based on ISO 45001 | CQI IRCA Certified Course ID: 1877

This course is designed to develop a clear understanding of safety management in the modern era and provide those involved in audit conduct and management with the skills to fulfil their role.

Dato

19.05.2025

Sted

Odense

Bureau Veritas
Kursus
EMS ISO 14001:2015 Lead Auditor Miljø (CQI IRCA-certificeret)

Ved succesfuld gennemførelse af vores CQI and IRCA-certificeret EMS ISO 14001:2015 Lead Auditor Miljøkursus vil du være i stand til at planlægge, gennemføre og afrapportere effektive 1., 2. og 3. parts audits af miljøledelsessystemer i henhold til kravene i ISO 14001:2015.

Dato

19.05.2025

Tid

08:30

Sted

Kongens Lyngby

Bureau Veritas
Kursus
IATF 16949 Specialist

Med en kombination af teori, øvelser og praktiske eksempler giver IATF 16949 Specialist kurset dig en dybdegående forståelse for kravene i IATF 16949:2016 standarden inklusiv kravene i ISO 9001 standarden. Hovedfokus er dog på tillægskravene i IATF 16949 standarden.

Dato

19.05.2025

Tid

08:30

Sted

Vejle

DNV Business Assurance Denmark
Webinar
Webinar: AI Regulations and Risks: How to get started. Show and tell.

Join an immersive, practical session in AI regulations and risk management. The regulatory challenges will be broken down and you will be provided actionable steps and strategies for safe, compliant AI implementation in your organization with the use of the GRACE AI Platform.

Dato

20.05.2025

Sted

Online

Bureau Veritas
Kursus
ISO 14001:2015 Lead Auditor Refresher

Opdater din viden om ISO 14001:2015.

Dato

20.05.2025

Tid

08:30

Sted

Vejle

TECSYS A/S
Konference
Hardware & Brunch 2025

Bliv opdateret på det nyeste hardware til lager og logistik

Dato

20.05.2025

Tid

09:30

Sted

Montra Hotel Sabro Kro, Viborgvej 780, 8471 Sabro