En transformation i den tunge ende

PostNord har gang i en omstilling på et andet niveau end de fleste. Hele forretningen skal faktisk transformeres, forklarede topchefen i Danmark, Peter Kjær Jensen, på gårsdagens SupplyTech Summit. Specielt de digitale udfordringer og muligheder er i fokus.

CEO for PostNord Danmark, Peter Kjær Jensen, var konferencens første keynote og sprang direkte ud i den digitale agenda. Foto: Anders Kampmann.

29.05.2019

Anders Kampmann, SCM.dk

”Når jeg hører andre virksomheder tale om, at de er på igennem en transformation eller en omstilling, så trækker jeg tit lidt på smilebåndet, for det er som regel intet i sammenligning med den proces, vi har kørende i disse år.”

Læs også: Danmark bag nyt stort PostNord-underskud

Sådan sagde CEO for PostNord Danmark, Peter Kjær Jensen, i går, da han som den første keynote indtog scenen på den ligeledes første udgave af SupplyTech Summit, der som navnet antyder er centreret omkring teknologier i logistik- og supply chain-industrien.

Netop den teknologiske udvikling er også årsagen til den transformation, PostNord er i gang med, og som har været undervejs siden omkring årtusindskiftet. Fra år 2000 og frem har PostNord i Danmark således tabt 85 procent af sin kerneforretning – omdeling af breve – og det stiller store krav til at genopfinde butikken, som Peter Kjær Jensen forklarede.

Tallene fortæller om en hård periode for PostNord. Som Peter Kjær Jensen selv påpegede, så er faldet på 30 i indtjening (revenue) ikke et mål i sig selv, men et acceptabelt niveau, alt taget i betragtning. Foto: Anders Kampmann.

”Vi skal udskifte praktisk talt alting. Salgsstyrke, hardware til sortering, almene medarbejdere og hele vores kultur. Selvom vi har sagt farvel til mange af vores kolleger, så oplever jeg, at der er opstået en form for os-mod-verden-stemning i koncernen, hvor vi gerne vil vise, hvad vi egentlig kan”, sagde han.

I runde tal har PostNord i Danmark afskediget i alt 4.000 ansatte, eller pt. omkring 37 procent af den samlede medarbejdergruppe, med et mål om 40 procent, der således næsten er opnået. Fyringerne er i øvrigt sket delvist automatisk via software, der har reduceret antallet af medarbejdere, der sad med det administrative omkring personalenedskæringerne fra 17 til to.

Mennesker får transformation til at ske
Teknologi af den type, med kunstig intelligens som et centralt redskab, er en vigtig del af genopbygningen af PostNord, og noget man derfor investerer store summer i. Det gælder eksempelvis de Nærbokse, der inden for de næste par år skal udbredes i Danmark i et antal (op mod 10.000 ifølge topchefen), der gør dem nemt tilgængelige, dvs. inden for gåafstand, for mere eller mindre samtlige danskere.

Allerede efter seks-syv uger i drift håndterede de første Nærbokse, der bl.a. er baseret på blockchain, en tredjedel af alle PostNords leveringer, og det er den slags tiltag og digitale landvinder, som selskabet vil fokusere på fremover, i skøn forening med de medarbejdere, man holder fast i.

Make no mistake; teknologien gør denne her transformation mulig for os, men det er menneskerne, der får den til at ske”, understregede Peter Kjær Jensen.

Læs også: PostNord åbner 500 nye udleveringssteder

I den forbindelse pegede han også på PostNords klimaaftryk som en af de positive historier, man vil gøre mere ud af at dele fremover. Siden 2009 har selskabet således skåret 67 procent af sit CO2-udslip, bl.a. gennem ruteoptimering, men det er der med CEO’ens ord stort set ingen, der ved. For at polstre det image, Peter Kjær Jensen selv kaldte hårdt ramt, vil man derfor inddrage det fremskridt mere i sit arbejde udadtil.

Apport Systems A/S

Sponseret

Lagerstyring på autopilot - få dit lager til at tænke selv

Apport Systems A/S

Sponseret

Lagerstyring på autopilot - få dit lager til at tænke selv

Relateret indhold

11.04.2025Bredana Axcite A/S

Sponseret

ERP-projekt med stærk forandringsledelse

10.04.2025SCM.dk

ESG-opgør i Danmark: Amerikansk tendens kan sprede sig

07.04.2025SCM.dk

Sidste forhindring for udsættelse af CSRD ryddet af vejen

04.04.2025SCM.dk

Mini-undersøgelse: ESG er strategisk og ikke compliance

04.04.2025Descartes

Sponseret

Defense Trade Solutions forenkler forsvarsindustriens eksport med Descartes-løsning

03.04.2025SCM.dk

Hvad vi kan lære af de Jyske erfaringer med omstillingen af forsyningskæden

01.04.2025SCM.dk

Velux satser stort på den cirkulære model

01.04.2025SCM.dk

Verdion styrker nordisk team med tre strategiske forfremmelser

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Se flere temaer

Events

Se alle
SCANLOX ApS
Messe
Innovationboard hos Mazak

Opdag, hvordan automation kan optimere jeres logistik, og mød eksperterne, der giver svar på alle jeres spørgsmål.

Dato

24.04.2025

Tid

09:30

Sted

Mazak Danmark, Stensgårdvej 7, B, 5500 Middelfart

Bureau Veritas
Webinar
Er din virksomhed underlagt Bekendtgørelse 761/2024? Vær sikker på, om du opfylder de nye krav

Den 1. juli 2024 udsendte Energistyrelsen Bekendtgørelse 761/2024 med opdaterede krav til obligatoriske energiledelsessystemer og energi- og klimasyn for visse virksomheder.

Dato

24.04.2025

Tid

10:00

Sted

Online på MS Teams

Bureau Veritas
Kursus
ISO 9001 Intern Auditor

Bliv ISO 9001 Intern Auditor

Dato

28.04.2025

Tid

08:30

Sted

Kongens Lyngby

Bureau Veritas
Kursus
Introduktion til ISO 20001: Minimering af Food Waste & Loss

Vidste du godt, at der er en ny ISO-standard på vej, som fokuserer på at minimere fødevareaffald og -tab på en systematisk måde? Denne standard, der forventes udgivet i 2026, har fået betegnelsen ISO 20001.

Dato

29.04.2025

Tid

08:30

Sted

Fredericia

Bureau Veritas
Webinar
BV Talks - Om Bæredygtighed

BV Talks er en webinarrække, hvor du kan høre engagerede fagpersoner med noget på hjerte fortælle om deres passion og dele ud af erfaringer, visioner og måske endda praktiske løsninger.

Dato

29.04.2025

Tid

09:00

Sted

Online på MS Teams

Bredana Axcite A/S
Webinar
Warehouse Management Only Mode

Med Warehouse Management Only Mode får I mulighed for at implementere lagerstyring i verdensklasse – uanset ERP-system. Og/eller starte implementering af D365 med dette modul alene.

Dato

29.04.2025

Tid

10:00

Sted

Live webinar fra Bredana Axcite, Aarhus