En transformation i den tunge ende

PostNord har gang i en omstilling på et andet niveau end de fleste. Hele forretningen skal faktisk transformeres, forklarede topchefen i Danmark, Peter Kjær Jensen, på gårsdagens SupplyTech Summit. Specielt de digitale udfordringer og muligheder er i fokus.

CEO for PostNord Danmark, Peter Kjær Jensen, var konferencens første keynote og sprang direkte ud i den digitale agenda. Foto: Anders Kampmann.

29.05.2019

Anders Kampmann, SCM.dk

”Når jeg hører andre virksomheder tale om, at de er på igennem en transformation eller en omstilling, så trækker jeg tit lidt på smilebåndet, for det er som regel intet i sammenligning med den proces, vi har kørende i disse år.”

Læs også: Danmark bag nyt stort PostNord-underskud

Sådan sagde CEO for PostNord Danmark, Peter Kjær Jensen, i går, da han som den første keynote indtog scenen på den ligeledes første udgave af SupplyTech Summit, der som navnet antyder er centreret omkring teknologier i logistik- og supply chain-industrien.

Netop den teknologiske udvikling er også årsagen til den transformation, PostNord er i gang med, og som har været undervejs siden omkring årtusindskiftet. Fra år 2000 og frem har PostNord i Danmark således tabt 85 procent af sin kerneforretning – omdeling af breve – og det stiller store krav til at genopfinde butikken, som Peter Kjær Jensen forklarede.

Tallene fortæller om en hård periode for PostNord. Som Peter Kjær Jensen selv påpegede, så er faldet på 30 i indtjening (revenue) ikke et mål i sig selv, men et acceptabelt niveau, alt taget i betragtning. Foto: Anders Kampmann.

”Vi skal udskifte praktisk talt alting. Salgsstyrke, hardware til sortering, almene medarbejdere og hele vores kultur. Selvom vi har sagt farvel til mange af vores kolleger, så oplever jeg, at der er opstået en form for os-mod-verden-stemning i koncernen, hvor vi gerne vil vise, hvad vi egentlig kan”, sagde han.

I runde tal har PostNord i Danmark afskediget i alt 4.000 ansatte, eller pt. omkring 37 procent af den samlede medarbejdergruppe, med et mål om 40 procent, der således næsten er opnået. Fyringerne er i øvrigt sket delvist automatisk via software, der har reduceret antallet af medarbejdere, der sad med det administrative omkring personalenedskæringerne fra 17 til to.

Mennesker får transformation til at ske
Teknologi af den type, med kunstig intelligens som et centralt redskab, er en vigtig del af genopbygningen af PostNord, og noget man derfor investerer store summer i. Det gælder eksempelvis de Nærbokse, der inden for de næste par år skal udbredes i Danmark i et antal (op mod 10.000 ifølge topchefen), der gør dem nemt tilgængelige, dvs. inden for gåafstand, for mere eller mindre samtlige danskere.

Allerede efter seks-syv uger i drift håndterede de første Nærbokse, der bl.a. er baseret på blockchain, en tredjedel af alle PostNords leveringer, og det er den slags tiltag og digitale landvinder, som selskabet vil fokusere på fremover, i skøn forening med de medarbejdere, man holder fast i.

Make no mistake; teknologien gør denne her transformation mulig for os, men det er menneskerne, der får den til at ske”, understregede Peter Kjær Jensen.

Læs også: PostNord åbner 500 nye udleveringssteder

I den forbindelse pegede han også på PostNords klimaaftryk som en af de positive historier, man vil gøre mere ud af at dele fremover. Siden 2009 har selskabet således skåret 67 procent af sit CO2-udslip, bl.a. gennem ruteoptimering, men det er der med CEO’ens ord stort set ingen, der ved. For at polstre det image, Peter Kjær Jensen selv kaldte hårdt ramt, vil man derfor inddrage det fremskridt mere i sit arbejde udadtil.

N.C. Nielsen A/S

Sponseret

Ny Linde Ei14–20 kombinerer kompakt el-drift med integreret Lithium-ION batteri

SCM.dk

Stort tema om smart produktion i praksis: Fra Industri 4.0 til 5.0

Relateret indhold

18.05.2026SCM.dk

God ledelse gør kriser til en konkurrencefordel

14.05.2026SCM.dk

Månedens udfordring: Uforudsigelige omverdens-vilkår er den største trussel

SCM.dk

APM Terminals udfordrer lovligheden af havneudvidelse

SCM.dk

Identitetssikkerhed skal følge AI’ens tempo

04.05.2026SCM.dk

Hormuz-krisen rammer danske forsyningskæder hårdt

27.04.2026AGR

Sponseret

AGR Inventory Summit 2026 sætter fokus på robuste forsyningskæder

24.04.2026SCM.dk

Uudnyttet arbejdskraft kan styrke virksomheder

21.04.2026SCM.dk

Ledelsesstrukturen kan ikke holde trit i vækstvirksomheder

21.04.2026DNV Business Assurance Denmark

Sponseret

7 gode råd til det gode ledelsessystem

20.04.2026SCM.dk

EU enige om toldreform med stor betydning

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle
BITO Storage Systems Nordic A/S
Messe
BITO inviterer til Elmia Automation i Jönköping

Kom og oplev en 200 m² stor automatiseringsløsning, der samler flere teknologier i ét integreret miljø!

Dato

19.05.2026

Tid

09:00

Sted

Elmiavägen 11, SE-554 54 Jönköping

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Auditorkursus i kvalitetsledelse

Formålet med kurset er at få et grundigt kendskab til de værktøjer og auditprincipper, der skal anvendes af auditorerne, for at virksomheden får det optimale udbytte af virksomhedens kvalitetsledelsessystem efter DS/EN ISO 9001:2015 og den interne audit.

Dato

20.05.2026

Sted

Odense

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Grundlæggende arbejdsmiljøledelse efter ISO 45001 standarden

Kurset Grundlæggende arbejdsmiljøledelse er det rigtige sted at starte din kompetenceudvikling, hvis du er ny på arbejdsmiljøområdet eller har brug for at få opdateret din grundlæggende viden om arbejdsmiljøledelse efter ISO 45001 standarden.

Dato

20.05.2026

Sted

Odense

Bureau Veritas
Kursus
ISO 45003 til audit af trivsel og psykisk arbejdsmiljø (del 2)

Den internationale standard for arbejdsmiljøledelse, ISO 45001, fik i 2021 følgeskab af ISO 45003 guidelinen, som beskriver forventningerne til håndtering af trivsel og psykisk arbejdsmiljø i et arbejdsmiljøledelsessystem opbygget efter ISO 45001.

Dato

20.05.2026

Sted

Vejle

Bureau Veritas
Kursus
Root Cause Analysis (RCA)

Årsagsanalyse bruges til at forbedre produktkvalitet, minimere sikkerhedsrisici og opfylde regulative krav. Det hjælper virksomheder til at identificere de underliggende årsager til afvigelser, så de kan implementere nødvendige ændringer for at forhindre gentagelse. Dette kan omfatte alt fra kvalitetsproblemer i et produkt til fødevaresikkerhedsproblemer som kemiske-, mikrobiologiske- og fremmedlegemerisici. Desuden anvendes årsagsanalyser ofte til dokumentationen af løsninger på eventuelle problemer eller hændelser, som er nødvendige ifølge regler, regulativer og ledelsesstandarder. Her er forståelsen for forskellen mellem korrigerende – og forebyggende handlinger nøglestenen.

Dato

20.05.2026

Tid

08:30

Sted

Vejle

Implement Consulting Group
Webinar
Beyond firefighting: How S&OE turns decisions into execution

Are your S&OP decisions lacking impact once they hit daily operations?

Dato

21.05.2026

Tid

09:00

Sted

Online