’Dyre og dårlige’ Postnord angribes af nyt leveringssamarbejde

Et nyt samarbejde, hvor fragtportalen Coolrunner puljer de forskellige butikkers pakker, som derefter leveres af udbringningsvirksomhederne Bring, DAO og Danske Fragtmænd, vil tage kampen op mod Postnord.

Flere danske netbutikker føler sig ikke ordentlig behandlet af Postnord, og derfor vil de fremover have Bring, DAO og Danske Fragtmænd til at bringe deres varer ud til kunderne. Arkivfoto..

29.04.2019

SCM.dk

"Vi synes ikke, Postnord har behandlet os ordentligt. Servicen bliver dårligere og dårligere, og priserne stiger”.

Sådan lyder den hårde melding fra adm. direktør for netbutikken Coolshop, Jacob Risgaard. Han er en af initiativtagerne til et nyt samarbejde, hvor fragtportalen Coolrunner, der også har Jacob Risgaard som stifter, puljer de forskellige butikkers pakker, som derefter leveres af udbringningsvirksomhederne Bring, DAO og Danske Fragtmænd. Det skriver Børsen.

Læs også: Dansk e-butik tilbyder varelevering samme dag

Udover Coolshop tæller initiativtagerne flere danske netbutikker, helsekostforhandleren Med24, skønhedsforhandleren Luxplus, og gavekortleverandøren Egmonts Go Gift, og de vurderer, at de med det nye setup kan flytte ni mio. pakker fra dag et, hvilket svarer til ca. ti procent af det danske pakkemarked. Målet er, at hver fjerde pakke bliver booket gennem Coolrunner inden for tre år.

"Det her skal ses som et stærkt, stærkt forsvarsværk mod den situation, vi står i, hvor vi bliver presset af billige pakker fra øst og har Amazon mod os fra vest. Har vi ikke nogle alternativer, bliver vi kørt midt over," siger Adm. direktør i Coolrunner, Per Imer, til Børsen.

Hos Postnord kan salgsdirektør Troels Veise dog ikke genkende billedet af at være for dyr.

"Vi følger markedet og vil sælge til markedspris. Hverken mere eller mindre. Jeg mener, vi har produkter og services, der er de bedste i markedet. Kan vi blive bedre, ja bestemt. Men det er en del af vores strategiske rejse”, siger han til Børsen.

Amazon-aftaler fik bægeret til at flyde over
Hos Coolrunner føler man modsat, at det har været svært at diskutere udvikling med Postnord. For Jacob Risgaard var nyheden om, at Postnord i slutningen af sidste år indgik en aftale med Amazon, dråben, der fik bægeret til at flyde over.

"Når man er sat i verden som halv- og heloffentlig institution for at hjælpe danskerne, synes jeg, det er direkte uetisk, at der kommer en udenlandsk spiller ind, uden så meget som et kontor i Danmark, og så kan de forhandle priser og aftaler, som jeg ikke har været i stand til i de 20 år, jeg har drevet e-handel”, siger Jacob Risgaard, der ikke har set en konkret aftale mellem Postnord og Amazon, til Børsen.

Hos Postnord undrer Troels Veise sig over, at Jacob Risgaard kan have en holdning til aftalen med Amazon, når han ikke kender den.

"Vi udtaler os pr. definition ikke om indholdet i enkeltstående aftaler. Vi ville heller ikke fortælle om de aftaler, vi tidligere har haft med Jacob (Risgaard red.). Det må stå fuldstændig for hans egen regning”, siger han til Børsen.

I stedet for Postnord er det fremover udbringningsvirksomheden Bring, der sammen med DAO og Danske Fragtmænd, der skal bringe pakker ud for danske netbutikker. Hos Bring er de overbevist om, at det ikke bliver en underskudsforretning at levere løsninger, der trumfer de tilbud, som Postnord giver danske netbutikker.

Læs også: Bring går over til CO2-fri levering

"Vi laver ikke noget, som vi ikke tjener penge på. Så vi kommer til at tjene penge på det her. Så enkelt er det”, siger adm. direktør for Bring, Jens Rom, til Børsen og fortsætter:

"Jeg har tidligere sagt, at vi ville vokse med et par millioner pakker i år. Nu bliver det mere. Jeg kan ikke sige hvor meget, men det øger vores vækst betragteligt. Det er ikke 50.000 pakker, men et højt, højt antal," lyder det fra ham.

- JMA

Bredana Axcite A/S

Sponseret

I en ”Agentic World” er forudsigelighed stadig en konkurrencefordel

SCM.dk

Stort tema om smart produktion i praksis: Fra Industri 4.0 til 5.0

Relateret indhold

10.09.2026KNAPP A/S

Sponseret

Skechers og KNAPP styrker den europæiske logistik med et nyt distributionscenter

08.09.2026Swisslog

Sponseret

Nowaste Logistics becomes the world's first company to implement AutoCase™ from AutoStore™, delivered by Swisslog

SCM.dk

Nye angreb presser skibsfarten i Mellemøsten

SCM.dk

Danske konkurser falder til femårigt lavpunkt

02.09.2026Swisslog

Sponseret

Coop Faghandel selects Swisslog as partner for new automated high-bay warehouse

02.09.2026Körber Supply Chain DK A/S

Sponseret

Körber moderniserer og udvider Printus' logistik

01.09.2026SCM.dk

Zolvo og Mujin vil udbrede intelligent robotautomation

30.08.2026N.C. Nielsen A/S

Sponseret

Minirat fra Linde giver ergonomisk ALPI-gevinst

26.08.2026SSI SCHÄFER

Sponseret

Den digitale forsyningskæde begynder i lageret

26.08.2026SCM.dk

SPAR vælger Solwr til international lagerautomation

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle
Consafe Logistics
Webinar
CYBERSIKKERHED – Beskyttelse af WMS-operationer

Forstå cyberrisici i moderne lagerdrift.

Dato

01.09.2026

Sted

On-Demand Webinar

Consafe Logistics
Webinar
Lås op for nøglen til smartere lagerautomatisering

Hvordan sikrer brancheledere, at deres automatiseringsprojekter giver ROI fra dag ét?

Dato

10.09.2026

Sted

Online

DNV Business Assurance Denmark
Uddannelse
Kvalitetslederuddannelsen

Kompetencegivende uddannelse i kvalitetsledelse

Dato

15.09.2026

Sted

Odense

Dansk Standard
Kursus
Risikovurdering af maskiner - diplomkursus 2 dage

På dette kursus lærer du at risikovurdere maskiner og anlæg iht. til kravene i hhv. maskindirektivet og standarden EN ISO 12100.

Dato

15.09.2026

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

Bureau Veritas
Kursus
Lithium-/Natriumbatterier, lempelige transportregler, ADR-RID-IMDG-IATA

Kurset om lempelige transportregler giver dig viden om forsendelse af lithium-/natriumbatterier efter lempelserne i SP188 (ADR, RID og IMDG) for UN3090, UN3091, UN3480, UN3481, UN3551 og UN3552 samt Section II (IATA), som er gældende for UN3091, UN3481 og UN3552.

Dato

15.09.2026

Sted

Fredericia

Bureau Veritas
Kursus
Lithium-/Natriumbatterier, fuldt reguleret, IATA, ADR, IMDG og RID

Dette kursus giver dig viden om forsendelse af lithium-/natriumbatterier både løse og/i med udstyr, som er fuldt reguleret farligt gods efter reglerne i IATA. Dermed kan du tage ansvar for, at der kun sendes batterier på korrekt og sikker vis, samt at defekte batterier ikke sendes med fly.

Dato

15.09.2026

Sted

Fredericia