’Dyre og dårlige’ Postnord angribes af nyt leveringssamarbejde

Et nyt samarbejde, hvor fragtportalen Coolrunner puljer de forskellige butikkers pakker, som derefter leveres af udbringningsvirksomhederne Bring, DAO og Danske Fragtmænd, vil tage kampen op mod Postnord.

Flere danske netbutikker føler sig ikke ordentlig behandlet af Postnord, og derfor vil de fremover have Bring, DAO og Danske Fragtmænd til at bringe deres varer ud til kunderne. Arkivfoto..

29.04.2019

SCM.dk

"Vi synes ikke, Postnord har behandlet os ordentligt. Servicen bliver dårligere og dårligere, og priserne stiger”.

Sådan lyder den hårde melding fra adm. direktør for netbutikken Coolshop, Jacob Risgaard. Han er en af initiativtagerne til et nyt samarbejde, hvor fragtportalen Coolrunner, der også har Jacob Risgaard som stifter, puljer de forskellige butikkers pakker, som derefter leveres af udbringningsvirksomhederne Bring, DAO og Danske Fragtmænd. Det skriver Børsen.

Læs også: Dansk e-butik tilbyder varelevering samme dag

Udover Coolshop tæller initiativtagerne flere danske netbutikker, helsekostforhandleren Med24, skønhedsforhandleren Luxplus, og gavekortleverandøren Egmonts Go Gift, og de vurderer, at de med det nye setup kan flytte ni mio. pakker fra dag et, hvilket svarer til ca. ti procent af det danske pakkemarked. Målet er, at hver fjerde pakke bliver booket gennem Coolrunner inden for tre år.

"Det her skal ses som et stærkt, stærkt forsvarsværk mod den situation, vi står i, hvor vi bliver presset af billige pakker fra øst og har Amazon mod os fra vest. Har vi ikke nogle alternativer, bliver vi kørt midt over," siger Adm. direktør i Coolrunner, Per Imer, til Børsen.

Hos Postnord kan salgsdirektør Troels Veise dog ikke genkende billedet af at være for dyr.

"Vi følger markedet og vil sælge til markedspris. Hverken mere eller mindre. Jeg mener, vi har produkter og services, der er de bedste i markedet. Kan vi blive bedre, ja bestemt. Men det er en del af vores strategiske rejse”, siger han til Børsen.

Amazon-aftaler fik bægeret til at flyde over
Hos Coolrunner føler man modsat, at det har været svært at diskutere udvikling med Postnord. For Jacob Risgaard var nyheden om, at Postnord i slutningen af sidste år indgik en aftale med Amazon, dråben, der fik bægeret til at flyde over.

"Når man er sat i verden som halv- og heloffentlig institution for at hjælpe danskerne, synes jeg, det er direkte uetisk, at der kommer en udenlandsk spiller ind, uden så meget som et kontor i Danmark, og så kan de forhandle priser og aftaler, som jeg ikke har været i stand til i de 20 år, jeg har drevet e-handel”, siger Jacob Risgaard, der ikke har set en konkret aftale mellem Postnord og Amazon, til Børsen.

Hos Postnord undrer Troels Veise sig over, at Jacob Risgaard kan have en holdning til aftalen med Amazon, når han ikke kender den.

"Vi udtaler os pr. definition ikke om indholdet i enkeltstående aftaler. Vi ville heller ikke fortælle om de aftaler, vi tidligere har haft med Jacob (Risgaard red.). Det må stå fuldstændig for hans egen regning”, siger han til Børsen.

I stedet for Postnord er det fremover udbringningsvirksomheden Bring, der sammen med DAO og Danske Fragtmænd, der skal bringe pakker ud for danske netbutikker. Hos Bring er de overbevist om, at det ikke bliver en underskudsforretning at levere løsninger, der trumfer de tilbud, som Postnord giver danske netbutikker.

Læs også: Bring går over til CO2-fri levering

"Vi laver ikke noget, som vi ikke tjener penge på. Så vi kommer til at tjene penge på det her. Så enkelt er det”, siger adm. direktør for Bring, Jens Rom, til Børsen og fortsætter:

"Jeg har tidligere sagt, at vi ville vokse med et par millioner pakker i år. Nu bliver det mere. Jeg kan ikke sige hvor meget, men det øger vores vækst betragteligt. Det er ikke 50.000 pakker, men et højt, højt antal," lyder det fra ham.

- JMA

N.C. Nielsen A/S

Sponseret

Ny Linde Ei14–20 kombinerer kompakt el-drift med integreret Lithium-ION batteri

SCM.dk

Stort tema om smart produktion i praksis: Fra Industri 4.0 til 5.0

Relateret indhold

13.05.2026Delfi Technologies A/S

Sponseret

OK runder milepæl: Ny standard for pausen på motorvejen

13.05.2026SSI SCHÄFER

Sponseret

Ét samlet, temperaturstyret logistikcenter – tre zoner, én integreret løsning

SCM.dk

Klimarisiko er ikke fremtid – det er nu

SCM.dk

Det går godt for luftfragt i Billund

11.05.2026Universal Robots A/S

Sponseret

Universal Robots øger produktiviteten med 500 % hos DCL Logistics

11.05.2026Universal Robots A/S

Sponseret

Hvordan 3 MiR1000 AMR'er optimerer lagerlogistikken hos ICM

11.05.2026STILL Danmark A/S

Sponseret

Når automatiseringen når rampen – det næste strategiske skridt i supply chain

11.05.2026BITO Storage Systems Nordic A/S

Sponseret

Flow uden flaskehalse – sådan optimerer du din intralogistik i 2026

11.05.2026TECSYS A/S

Sponseret

Optimering af intralogistik reducerer spild og ventetid

11.05.2026Kardex Danmark

Sponseret

Fra varemodtagelse til afsendelse: Data som drivkraft for fremtidens materialeflow

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle
DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Ledelsens evaluering

Er din virksomhed certificeret, stilles der krav om, at I løbende gennemfører Ledelsens evaluering. Men hvordan gøres det mest effektivt og hvad kan vi lære af de virksomheder, der lykkes bedst med at gennemføre Ledelsens evaluering.

Dato

19.05.2026

Sted

Odense

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4Wind Specialist Training

Event Description

Dato

19.05.2026

Sted

Online

Bureau Veritas
Kursus
APQP4Wind Specialist Training

By combining lectures, workshops and practical exercises, the APQP4WIND Specialist Training will provide you with an understanding of the APQP4Wind framework, the rationale behind it, and the value of using it. It will also prepare you for implementation internally and in cooperation with suppliers and Windpower customers.

Dato

19.05.2026

Sted

Vejle

BITO Storage Systems Nordic A/S
Messe
BITO inviterer til Elmia Automation i Jönköping

Kom og oplev en 200 m² stor automatiseringsløsning, der samler flere teknologier i ét integreret miljø!

Dato

19.05.2026

Tid

09:00

Sted

Elmiavägen 11, SE-554 54 Jönköping

Columbus
Webinar
Webinar: AI in the core — win every day

Learn how consistent use of your core systems enables AI to support daily operations, improve data quality, and deliver real business value.

Dato

19.05.2026

Tid

13:30

Sted

Online

Bureau Veritas
Kursus
ISO 45003 til audit af trivsel og psykisk arbejdsmiljø (del 2)

Den internationale standard for arbejdsmiljøledelse, ISO 45001, fik i 2021 følgeskab af ISO 45003 guidelinen, som beskriver forventningerne til håndtering af trivsel og psykisk arbejdsmiljø i et arbejdsmiljøledelsessystem opbygget efter ISO 45001.

Dato

20.05.2026

Sted

Vejle