Det komplette alternativ til Amazon

Den norske webshop Komplett skal udbredes til hele Norden som et konkurrencedygtigt alternativ til Amazon, eBay og Alibaba. Automatisering og hurtige leveringer skal være en del af succesopskriften, fortalte selskabet på NDC17.

Anton Hagberg fra Komplett Group på scenen ved årets Nordic Delivery Conference. Foto: Consignor.

10.05.2017

SCM.dk

Markedspladsen Komplett skal rulles ud i alle de nordiske lande, startende i Norge, fortalte Anton Hagberg. Foto: Anders Kampmann.

”Markedspladsen er fremtiden, og derfor vil vi samle en lang række tredjepartsforhandlere på vores site, som skal være blandt trendsætterne i Norden. Vi vil tilbyde one-stop-shopping til alle onlineforbrugere i de nordiske lande, kombineret med hurtige leveringer og en høj grad af tryghed hele vejen igennem. Det er vores hidtil mest ambitiøse projekt, men vi tror vi kan crack the Nordic code”, sagde director of marketplace i Komplett Group, Anton Hagberg.

Kompletts portefølje består i dag af 18 forskellige webshops, hvor man modtager i omegnen af to mio. ordre dagligt. Primært handler man med IT-udstyr og anden hjemmeelektronik, suppleret med bl.a. køkkengrej og motoriserede haveredskaber.

AI og automatisering
For at kunne udvide på begge dele kraftigt over de kommende år, så er automatisering et helt centralt element i planen, der skal gøre Komplett til et konkurrencedygtigt alternativ til ikke alene førnævnte amerikanske mastodont, men også aktører som eBay og kinesiske Alibaba.

”Vi tror meget på kunstig intelligens og undersøger mulighederne grundigt, eksempelvis omkring online dialog med kunderne. Ligeledes skal selve shoppingoplevelsen optimeres ved at systemet automatisk finder de bedste priser på både produkt og forsendelse, uanset hvor man handler fra”, forklarede Anton Hagberg.

Om Komplett Group

  • Nordens største e-handelsaktør med 18 forskellige onlinebutikker og indtægter for godt 6,2 mia. kr. i 2016.
  • 1,8 mio. aktive kunder i Norge, Sverige, Danmark, Finland og Tyskland (2016)
  • 800 ansatte, de fleste i hovedkvarteret i Sandefjord syd for Oslo, der også omfatter et lager på 26.000 m2

Læs også: DHL: E-handel mellem lande har enormt vækstpotentiale

I den forbindelse understregede han, at man ikke er bleg for at skæve til, hvilke løsninger, der allerede fungerer andre steder; ”Vi behøver ikke altid være firstmovere”, som han sagde, og pegede på, at det tit kan være ”finansielt sikrere at være med i anden bølge”.

Den udvidede Komplett-markedsplads skal først rulles ud i Norge og siden hen følger Sverige, Danmark og Finland.

amfori a.i.s.b.l.

Sponseret

Du kan ikke styre det, du ikke kan se: Håndtering af miljømæssige risici i globale forsyningskæder

Consafe Logistics

Sponseret

[Webinar] Smarter warehouse automation – lessons from a global retailer

Relateret indhold

14.11.2025SCM.dk

Ørsted når målet: 98 procent lavere CO2-udledning

14.11.2025SCM.dk

Organisationer jubler over europæisk regelforenkling

14.11.2025SCANLOX ApS

Sponseret

To gode dage med besøg fra AGILOX

14.11.2025SCM.dk

Regler spænder ben for dem, der vil skabe mere natur

13.11.2025SCM.dk

Tidligere forsvarschef Peter Bartram indtræder i Baso Groups bestyrelse

13.11.2025Delfi Technologies A/S

Sponseret

Mindre spildtid – mere samarbejde: Sådan har MENY Hillerød forbedret effektiviteten

12.11.2025SCM.dk

Verden halter langt bagefter historiske klimamål

12.11.2025SCM.dk

21 nye forskningsprojekter skal bidrage til en mere bæredygtig fremtid

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Se flere temaer

Events

Se alle
Dansk Standard
Kursus
ISO/IEC 27001 Lead Implementer - certificeret af PECB

Få bevis på dine kompetencer med den internationale certificering i informationssikkerhed, ISO/IEC 27001 Lead Implementer.

Dato

17.11.2025

Sted

IDA Conference, Kalvebod Brygge 31-33, 1780 København V

Bureau Veritas
Kursus
OHSMS ISO 45001:2018 Lead auditor arbejdsmiljø (CQI and IRCA-certificeret)

Ved succesfuld gennemførelse af vores CQI and IRCA-certificeret OHSMS ISO 45001:2018 Lead Auditor Arbejdsmiljøkursus vil du være i stand til at planlægge, gennemføre og afrapportere effektive 1., 2. og 3. parts audits af arbejdsmiljøledelsessystemer i henhold ISO 45001:2018 og i overensstemmelse med ISO 19011 og ISO 17021 standarderne.

Dato

17.11.2025

Sted

Vejle

Bureau Veritas
Kursus
AQAP-2110 Internal Auditor (English)

The AQAP-2110 standard is a superstructure to ISO 9001 - the general Quality System Management standard. AQAP-2110 is “NATO quality assurance requirements for design, development and production”, and the purpose of the standard is: “Requirements, which, if applied appropriately, provide confidence in the Supplier’s capability to deliver products that conform to Acquirer contract requirements.”

Dato

17.11.2025

Sted

Vejle

Bureau Veritas
Kursus
OHSMS ISO 45001:2018 Lead auditor arbejdsmiljø (CQI IRCA-certificeret)

Ved succesfuld gennemførelse af vores CQI and IRCA-certificeret OHSMS ISO 45001:2018 Lead Auditor Arbejdsmiljøkursus vil du være i stand til at planlægge, gennemføre og afrapportere effektive 1., 2. og 3. parts audits af arbejdsmiljøledelsessystemer i henhold til ISO 45001:2018 og i overensstemmelse med ISO 19011 og ISO 17021 standarderne.

Dato

17.11.2025

Tid

08:30

Sted

Vejle

Dansk Standard
Kursus
ISO/IEC 27005 Diplomkursus - bliv skarp til risikovurdering af informationssikkerhed!

På dette kursus får du hjælp til at lave en risikovurdering med ISO 27005, som er med til at sikre det optimale niveau af foranstaltninger i din organisation i forhold til organisationens informationssikkerhed.

Dato

18.11.2025

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

Dansk Standard
Kursus
ISO/IEC 27005 diplomkursus - bliv skarp til risikovurdering af informationssikkerhed!

På dette kursus får du hjælp til at lave en risikovurdering med ISO 27005, som er med til at sikre det optimale niveau af foranstaltninger i din organisation i forhold til organisationens informationssikkerhed.

Dato

18.11.2025

Sted

Dansk Standard, 12 etage, Sal 1, Göteborg Plads 1, 2150 Nordhavn