PostNord tester ny leveringsmetode

Det e-handlende folk kan snart modtage pakker fra PostNord inden for hoveddøren – også selvom de ikke er hjemme.

PostNord oplever en stigende interesse for flere leveringsmuligheder, når folk handler over nettet. Derfor har de i samarbejde med Assa Abloy udviklet en ny leveringsmetode, der er klar til pilottest i Sverige. Foto: PostNord.

21.04.2017

SCM.dk

I et samarbejde med låsefirmaet Assa Abloy har PostNord udviklet en ny leveringsmetode med digitale låse. Låsene er udstyret med en engangskode, som gør, at modtageren af en pakke ikke behøver at være hjemme, når posten kommer forbi.

På e-barometeret Annual Report viser en rapport fra 2016, at næsten en ud af fire svenskere ønsker at få leveret pakker købt over nettet inden for deres hoveddør.

Læs også: Hurtigere leveringer åbner op for nye tech-aktører

Derfor har de to parter nu indledt et pilotprojekt med e-forhandlerne Jollyroom, Apotea og Komplett, hvor 100 husstande i Lerum, der ligger øst for Göteborg, får mulighed for at gøre brug af det nye alternativ.

"Det skal være nemt og behageligt at handle online. Derfor ønsker vi at give forbrugerne bedre muligheder for at modtage deres e-handelspakker på flere forskellige måder. Vi ser en klar trend og efterspørgsel efter større valgmuligheder ved levering, og nu kan vi levere en vare inden for hoveddøren på en sikker måde”, siger Johan Hellman, der er head og ecommerce hos PostNord.

Hos PostNord ser man en stigende efterspørgsel på flere leveringsmuligheder hos både private og virksomheder, hvorfor man nu forsøger sig med de innovative låse, der er udstyret med en engangskode, som bliver ugyldig, når posten har været forbi med pakkerne.

- EL

amfori a.i.s.b.l.

Sponseret

Hvorfor det er afgørende for ansvarlige forsyningskæder at håndtere overdreven arbejdstid

SCM.dk

Stort tema om smart produktion i praksis: Fra Industri 4.0 til 5.0

Relateret indhold

02.06.2026SCANLOX ApS

Sponseret

MADE TO MOVE er veloverstået. Og sikke en dag det blev

22.05.2026SCM.dk

Lad den kolde kæde blive 3 grader varmere – og gør os alle en stor tjeneste

SCM.dk

Fragt: 52 % genindtaster samme data i flere systemer

SCM.dk

Grønnere søfragt kræver bedre regulering

28.04.2026RELEX Solutions

Sponseret

ICA udvider succesfuldt partnerskab med RELEX Solutions til også at inkludere kampagneplanlægning

28.04.2026SCANLOX ApS

Sponseret

Trailer af- og pålæsning er ofte dér, hvor automatisering stopper

24.04.2026RELEX Solutions

Sponseret

RELEX-kunder forhindrer 450.000 ton madspild i 2025

22.04.2026Hans Schourup A/S

Sponseret

AGV vs. AMR – måske er det ikke længere et enten/eller?

21.04.2026SCANLOX ApS

Sponseret

Måske har du allerede spottet det?

19.04.2026SCM.dk

CMA CGM køber libanesisk logistikselskab

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle
DNV Business Assurance Denmark
Kursus
NIS2 kursus målrettet offentlig forvaltning, stat, regioner og kommuner

Med NIS2-direktivet følger nye krav, der skal sikre et højt niveau af cybersikkerhed på tværs af EU-landene, og med den danske lovimplementering vil også den offentlige sektor skulle leve op til kravene.

Dato

08.06.2026

Sted

Copenhagen, Denmark

Dansk Standard
Kursus
ISO/IEC 27001 Lead Implementer - certificeret af PECB

Få bevis på dine kompetencer med den internationale personcertificering i informationssikkerhed, PECB ISO/IEC 27001 Lead Implementer.

Dato

08.06.2026

Sted

Comwell, Odense

Bureau Veritas
Kursus
Emballage og cirkulær økonomi

EU-regler og den nye (EU) 2025/40-forordning

Dato

08.06.2026

Sted

Nyborg

Bureau Veritas
Kursus
ISO 14001:2026 – sådan sikrer du en smidig overgang

ISO 14001:2015 er på vej til at blive revideret, og en ny version forventes udgivet i marts 2026. Dette kursus kombinerer en introduktion til de nye krav med en genopfriskning af centrale elementer i miljøledelse, så du får indsigt i, hvordan standarden bedst implementeres i praksis.

Dato

08.06.2026

Sted

Online

Dansk Standard
Kursus
CE-mærkning af maskiner og anlæg - diplomkursus

Sådan udfører du CE-mærkning af maskiner, maskinlinjer og ombyggede maskiner – Diplomkursus – 2 dage

Dato

09.06.2026

Sted

3S, Fredericia

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Systematiseret risikoledelse efter DS/ISO 31000

Et væsentligt krav i ISO ledelsessystemstandarderne er, at man som certificeret virksomhed skal etablere en systematisk tilgang til at arbejde med risici i ledelsessystemet – også kaldet Risk Thinking.

Dato

10.06.2026

Sted

Odense