Energistyrelsen: Industrien kan stadig spare på energien

Selvom det går den rigtige vej, så er potentialet for energibesparelser i den danske industrisektor stadig stort, fastslår ny rapport fra Energistyrelsen.

Det danske erhvervsliv kan fortsat spare på energien på adskillige fronter, viser ny rapport fra Energistyrelsen..

31.08.2015

SCM.dk

Erhvervslivet i Danmark tegner sig for godt en tredjedel af landets samlede energiforbrug, og der er masser af besparelser at hente i stort set alle hjørner af sektoren. Det er konklusionen i en ny rapport fra Energistyrelsen, der har kortlagt potentialet for netop energibesparelser i en række forskellige brancher, det skriver Dansk Energi.

Læs også: Klimavenlig godstransport afhænger også af køberen

Undersøgelsen omfatter både industrierhverv, handel og servicevirksomheder og peger på, at der er store besparelser at hente inden for især belysning, køling og ventilation, overskudsvarme og rumvarme samt arbejdskørsel.

”Kortlægningen giver aktørerne i energisparebranchen en oversigt over, hvor de kan sætte ind, og den er vigtig i fortællingen om, at der stadig er en del at komme efter i erhvervslivet og i industrien”, siger konsulent i Dansk Energi, Tina Sander, til organisationens hjemmeside.

Den seneste vurdering på området er fra 2010, og i forhold til den undersøgelse inkluderer den nye rapport nogle områder, der har fået mere bevågenhed i løbet af de sidste fem år, herunder energiforbrug til varmepumper, hydraulik og it/elektronik samt automation.

”Det er meget positivt, at man blandt andet har inkluderet automation. Der sker rigtig meget inden for intelligent styring og fleksibilitet, og selvom intelligente styringsløsninger har eksisteret i mange år, er det først nu, at de for alvor er blevet tilgængelige samtidig med, at effekten er høj”, siger Tina Sander.

Endelig afdækker rapporten, hvilke overvejelser virksomhederne kan/skal gøre sig, når energieffektivisering skal tænkes ind i drift, forretningsgange etc. I den forbindelse peger mange af de mindre energitunge virksomheder bl.a. på, at indsatsen bør ske i relation til andre emner såsom komfort, indeklima eller optimering af produktionen.

Læs også: Transportgigant sænker energispild i transitlager

”Jeg er meget tilfreds med, at så mange danske virksomheder har fokus på energibesparelser. Det er med til at gøre dansk erhverv mere konkurrencedygtigt – og samtidig betyder den teknologiske udvikling, at der også fremover vil være et potentiale her”, siger energi-, forsynings- og klimaminister Lars Chr. Lilleholt, i forbindelse med udgivelsen af rapporten.

-AK

N.C. Nielsen A/S

Sponseret

Linde skaber ny generation af gaffeltruck

AGR

Sponseret

Er dit ERP nok til lagerstyring? Sådan lukker AGR hullerne i forsyningskæden

Relateret indhold

06.02.2025SCM.dk

SCM Panel: Kan samspillet mellem salg/marketing og supply chain blive bedre i din virksomhed?

20.12.2024SCM.dk

SCM Agendaen – Stamdata og konkurrenceevne

11.11.2024Intempus ApS

Sponseret

GPS-baseret kørselsregistrering: Vejen til øget produktivitet og medarbejdertilfredshed

08.11.2024Intempus ApS

Sponseret

Digital tidsregistrering: Nøglen til ressourceoptimering og overholdelse af nye lovkrav

02.09.2024LOGISTIKCENTERET A/S

Sponseret

Løbende daglige forstyrrelser dræner logistikken

14.06.2024SCM.dk

5 benspænd for AI i supply chain planlægning

03.06.2024Toyota Material Handling A/S

Sponseret

Bæredygtig materialehåndtering i logistikterminalen

28.05.2024Toyota Material Handling A/S

Sponseret

Klarhed i timemåling på truck: A-tid kontra S-tid

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Se flere temaer

Events

Se alle
Bureau Veritas
Webinar
Webinar om CBAM

Gratis webinar om CBAM, hvor du får et generelt indblik i CBAM-reglerne, praktiske erfaringer og kommende krav.

Dato

27.02.2025

Tid

10:00

Sted

Online på MS Teams

DTU Learn for Life
Efteruddannelse
Agile projekter - hybrid

Vil du lære at lede agile projekter professionelt og effektivt? Så tilmeld dig dette kursus, som også er et diplommodul, og få indsigt i agile værktøjer og kompetencer i agil projektledelse.

Dato

28.02.2025

Tid

09:00

Sted

Online

Dansk Standard
Kursus
ISO 9001 diplomkursus i kvalitetsledelse - 2 dage

På dette to-dages ISO 9001 kursus præsenteres du for indholdet i ISO 9001 standarden. Samtidig lærer du, hvordan de enkelte krav til kvalitetsledelse bør efterleves i praksis. Kurset i ISO 9001 tager dig igennem de forskellige faser ved implementering af et ledelsessystem for kvalitet.

Dato

04.03.2025

Tid

09:00

Sted

Dansk Standard, 12 etage, Sal 2 Göteborg Plads 1 2150 Nordhavn

Bredana Axcite A/S
Webinar
Præcise Forecast med ny Microsoft løsning

Den nye app byder på best-in-class Forecasting algoritmer og modeller, enestående brugeroplevelse, intelligente rapporter og analyser

Dato

04.03.2025

Tid

10:00

Sted

Live webinar fra Bredana Axcite, Aarhus

Bureau Veritas
Webinar
Webinar: Explore the critical connection between the NIS2 Directive and the CRA

In an era of increasing cyber threats, regulatory frameworks like the NIS2 Directive and the Cyber Resilience Act (CRA) are shaping the future of cybersecurity across Europe. While NIS2 enforces stricter cybersecurity obligations for suppliers and organizations, CRA complements it by embedding security into digital products from the ground up.

Dato

06.03.2025

Tid

13:00

Sted

Online på MS Teams

Descartes
Webinar
Deloitte x Descartes: Webinarium om Frihandel, CBAM och hållbarhet

Ett unikt samarbete mellan Deloitte och Descartes, där ledande specialister inom global handel och hållbarhet delar sina insikter och praktisk information.

Dato

13.03.2025

Tid

10:30

Sted

Online