AI skal kunne forklares – og man skal være på vagt

I takt med at kunstig intelligens kan lære at se sammenhænge mellem data, vokser behovet for, at menneske bag sørger for transparens og dokumentation, så man kan forklare teknologien. ”Vi holder øje med udviklingen”, understregede IFS’ Christian Pedersen i Boston.

Christian Pedersen kom rundt om flere aspekter af IFS' innovationsarbejde i løbet af sit oplæg på hovedscenen i Boston. Foto: Anders Kampmann.

18.10.2019

Anders Kampmann, SCM.dk

Begge dele er noget, man er aldeles opmærksom på i IFS, fremhævede virksomhedens Chief Product Officer, danske Christian Pedersen, da SCM.dk mødte ham i Boston i forbindelse med sidste uges IFS World Conference 2019.

Som Bob de Caux, der er VP for AI og robotautomatisering i selskabet, også har været inde på, så ser man fra IFS’ side et behov for at gøre kunstig intelligens ’forklarlig’. Det skyldes ikke kun, at teknologien er kompleks, men også at den bør være gennemskuelig.

”Explainable AI handler ikke bare om, at det er indviklet at forholde sig, hvad denne her teknologi kan – og ikke kan – og at den derfor kræver noget forklaring på forretningsniveau, men også at der skal være et audit trail, altså noget sporbarhed og transparens, så de beslutninger og valg, et AI-program træffer, er synlige og kan dokumenteres”, forklarede Christian Pedersen.

Grundlæggende peger han på, at fundamentet for kunstig intelligens, ligesom det er tilfældet med IoT, er alle former for data, og at resultaterne fra de algoritmer, der ligger bag teknologierne, derfor som udgangspunkt aldrig bliver bedre, end de informationer, de bliver fodret med.

”Det samme gælder jo sådan set os mennesker; alle de indtryk og observationer, vi gør os, tager vi ind og bruger aktivt til at afgøre, hvordan vi handler. Det tager tid og erfaring at lære at behandle den viden, og se de forskellige sammenhænge. Det er det samme for maskinerne”, som han sagde.

Vi holder øje, ingen tvivl om det
Her når vi til det punkt, hvor han mener der er brug for ekstra opmærksomhed, ikke bare fra den enkelte virksomhed, men også fra industrien og myndighederne som helhed.

”At få al data med i en ligning er principielt umuligt, og derfor mener jeg, at man skal være meget på vagt omkring kunstig intelligens og det at lade maskinerne lære selv. Menneskelige træk som selvbevidsthed og intuition er vi langt fra endnu, men vi holder øje, ingen tvivl om det”, sagde han.

Om Christian Pedersen

  • Et års tid som Chief Product Officer for IFS. Inden da godt 1½ år i en tilsvarende stilling hos konkurrenten SAP, og før det 14 år i Microsoft, bl.a. med ansvar for ERP-udvikling, ligesom han har haft ledende roller i Navision.
  • Bosat i Seattle, USA. Passion for motorsport, fodbold og sejlads.

Det afspejler sig også, påpegede Christian Pedersen, i den tilgang, IFS har til sit fortsatte virke og fremtidige ambitioner på vækstfronten, der bl.a. omfatter en stigning i omsætningen fra de omkring 700 mio. dollars, man ramte i 2018, til $1 mia. i 2021, vel at mærke uden opkøb medregnet.

Med Christian Pedersens ord er omsætningen (revenue) et ”udtryk for, hvor godt man gør det for sine kunder”. Her er målsætningen at blive ved med at være bedst, og det omfatter også at tage højde for alle de retninger, udviklingen kan bevæge sige.

Læs også: Vi skal omfavne robotterne

”Som udfordrer i denne her branche skal man have en passion for både sine klienter, partnere og teknologien, og det indebærer også et ansvar for at være opmærksom på, hvad der kan ske på de områder, man arbejder med. Og vi kan altid blive bedre”, sluttede han.

Bureau Veritas

Sponseret

Bliv opdateret på ADR/RID 2027, IMDG, IATA samt EU-forordninger på Farligt Gods Seminar 2026

SCM.dk

Stort tema om smart produktion i praksis: Fra Industri 4.0 til 5.0

Relateret indhold

28.08.2026AGR

Sponseret

Hvordan laver man et forecast for et produkt, der aldrig er blevet solgt?

28.08.20269altitudes Danmark A/S

Sponseret

En forsyningskæde er kun så stærk som de data, den bygger på

SCM.dk

Nyt butiksgulv dæmper støj fra intern transport

SCM.dk

Bring øger pakkevolumen med 16 procent

27.08.2026AGR

Sponseret

Når forsyningskæden bliver digital, ændrer medarbejdernes rolle sig

27.08.2026nShift

Sponseret

nShift lancerer AI-drevet fakturakontrol, der afdækker skjulte overbetalinger på fragt

25.08.2026TOPmanager A/S

Sponseret

Kvalitetskultur - det nye hjerte i kvalitetsledelse

25.08.2026SCM.dk

Digitalisering af fragtkæderne har kæmpekolossalt stort potentiale

21.08.2026SCM.dk

Chelsea FC jagter effektivitetsgevinster med AI

19.08.2026SCM.dk

Exabeam og Google Cloud styrker jagten på insidertrusler

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle
Bureau Veritas
Kursus
Interessentanalyse med fokus på certificering

Dette halvdagskursus er designet til dig, der arbejder med certificering og ønsker at styrke dine analyser, så de ikke blot er korrekte, men også engagerende og handlingsorienterede. Med afsæt i krav fra bl.a. ISO 9001:2015 (pkt. 4.2) lærer du at identificere og analysere interessenter, præsentere resultater effektivt og understøtte ledelsens beslutninger.

Dato

31.08.2026

Sted

Online

Bureau Veritas
Kursus
Kvalitetskultur i ISO 9001:2026

Med inspiration i ISO 10010:2022 og adfærdsdesign

Dato

31.08.2026

Sted

Kgs Lyngby

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
ISO/IEC 27001:2022 Foundation – Certificeret af PECB

Få bevis på dine kompetencer i informationssikkerhed med den internationale certificering fra PECB.

Dato

31.08.2026

Sted

København

Bureau Veritas
Kursus
EMS ISO 14001:2026 Lead Auditor Environmental in English (CQI and IRCA certified)

By successful completion of the CQI and IRCA Certified EMS ISO 14001:2026 Lead Auditor Environmental Course you are able to plan, execute and report on 1., 2. and 3. part audits of Environmental Management Systems in accordance to the ISO 14001:2026 standard.

Dato

31.08.2026

Sted

Kgs Lyngby

DTU Learn for Life
Efteruddannelse
Ledelse med Data – AI strategi og lederskab

Hvordan kan data udnyttes til ledelsesmæssig beslutningstagning? Hvad er forretningsværdien ved at bruge data og intelligent analyse som AI, hvad er udfordringerne, og hvordan kan vi løse dem?

Dato

31.08.2026

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

DTU Learn for Life
Efteruddannelse
Netværkssikkerhed

Vil du opkvalificere dine færdigheder inden for netværkskommunikation? Så tilmeld dig dette kursus, som også er et diplommodul, og få kompetencer til at sikre virksomhedens netværk mod angreb.

Dato

31.08.2026

Tid

13:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup