AI skal kunne forklares – og man skal være på vagt

I takt med at kunstig intelligens kan lære at se sammenhænge mellem data, vokser behovet for, at menneske bag sørger for transparens og dokumentation, så man kan forklare teknologien. ”Vi holder øje med udviklingen”, understregede IFS’ Christian Pedersen i Boston.

Christian Pedersen kom rundt om flere aspekter af IFS' innovationsarbejde i løbet af sit oplæg på hovedscenen i Boston. Foto: Anders Kampmann.

18.10.2019

Anders Kampmann, SCM.dk

Begge dele er noget, man er aldeles opmærksom på i IFS, fremhævede virksomhedens Chief Product Officer, danske Christian Pedersen, da SCM.dk mødte ham i Boston i forbindelse med sidste uges IFS World Conference 2019.

Som Bob de Caux, der er VP for AI og robotautomatisering i selskabet, også har været inde på, så ser man fra IFS’ side et behov for at gøre kunstig intelligens ’forklarlig’. Det skyldes ikke kun, at teknologien er kompleks, men også at den bør være gennemskuelig.

”Explainable AI handler ikke bare om, at det er indviklet at forholde sig, hvad denne her teknologi kan – og ikke kan – og at den derfor kræver noget forklaring på forretningsniveau, men også at der skal være et audit trail, altså noget sporbarhed og transparens, så de beslutninger og valg, et AI-program træffer, er synlige og kan dokumenteres”, forklarede Christian Pedersen.

Grundlæggende peger han på, at fundamentet for kunstig intelligens, ligesom det er tilfældet med IoT, er alle former for data, og at resultaterne fra de algoritmer, der ligger bag teknologierne, derfor som udgangspunkt aldrig bliver bedre, end de informationer, de bliver fodret med.

”Det samme gælder jo sådan set os mennesker; alle de indtryk og observationer, vi gør os, tager vi ind og bruger aktivt til at afgøre, hvordan vi handler. Det tager tid og erfaring at lære at behandle den viden, og se de forskellige sammenhænge. Det er det samme for maskinerne”, som han sagde.

Vi holder øje, ingen tvivl om det
Her når vi til det punkt, hvor han mener der er brug for ekstra opmærksomhed, ikke bare fra den enkelte virksomhed, men også fra industrien og myndighederne som helhed.

”At få al data med i en ligning er principielt umuligt, og derfor mener jeg, at man skal være meget på vagt omkring kunstig intelligens og det at lade maskinerne lære selv. Menneskelige træk som selvbevidsthed og intuition er vi langt fra endnu, men vi holder øje, ingen tvivl om det”, sagde han.

Om Christian Pedersen

  • Et års tid som Chief Product Officer for IFS. Inden da godt 1½ år i en tilsvarende stilling hos konkurrenten SAP, og før det 14 år i Microsoft, bl.a. med ansvar for ERP-udvikling, ligesom han har haft ledende roller i Navision.
  • Bosat i Seattle, USA. Passion for motorsport, fodbold og sejlads.

Det afspejler sig også, påpegede Christian Pedersen, i den tilgang, IFS har til sit fortsatte virke og fremtidige ambitioner på vækstfronten, der bl.a. omfatter en stigning i omsætningen fra de omkring 700 mio. dollars, man ramte i 2018, til $1 mia. i 2021, vel at mærke uden opkøb medregnet.

Med Christian Pedersens ord er omsætningen (revenue) et ”udtryk for, hvor godt man gør det for sine kunder”. Her er målsætningen at blive ved med at være bedst, og det omfatter også at tage højde for alle de retninger, udviklingen kan bevæge sige.

Læs også: Vi skal omfavne robotterne

”Som udfordrer i denne her branche skal man have en passion for både sine klienter, partnere og teknologien, og det indebærer også et ansvar for at være opmærksom på, hvad der kan ske på de områder, man arbejder med. Og vi kan altid blive bedre”, sluttede han.

Bredana Axcite A/S

Sponseret

I en ”Agentic World” er forudsigelighed stadig en konkurrencefordel

SCM.dk

Stort tema om smart produktion i praksis: Fra Industri 4.0 til 5.0

Relateret indhold

08.10.2026Delfi Technologies A/S

Sponseret

Købmanden 24/7 – en købmand skabt af lokalsamfundet

07.10.2026WITRON Group

Sponseret

Agents for the corrugated board industry

SCM.dk

DHL tredobler fragtkapacitet i Shenzhen

SCM.dk

EU vil ændre reglerne for offentlige indkøb - for blandt andet at skubbe den grønne omstilling

06.10.2026SCM.dk

Aalborg Universitet investerer millioner i AI-kompetencer

05.10.2026SCM.dk

AI-truslen mod virksomheder er fordoblet på ét år

05.10.2026Fyns Kran Udstyr A/S

Sponseret

SCT Transport – et langvarigt samarbejde med fokus på sikkerhed og service

05.10.2026Delfi Technologies A/S

Sponseret

Fra skeptiske til uundværlige: Kvik Kald gør hverdagen lettere hos SPAR Ø. Brønderslev

02.10.2026Context& A/S

Sponseret

Se nyhederne i Business Central

02.10.2026Descartes

Sponseret

Descartes lancerer AI-baseret IDM til hurtigere told- og transportprocesser

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle
DNV Business Assurance Denmark
Kursus
CQI and IRCA QMS Lead Auditorkursus baseret på ISO 9001:2015 (English)

5 dages intensivt kursus der giver dig den fornødne viden og færdigheder, så du efter endt træning kan organisere og lede audits af kvalitetsledelsessystemer baseret på ISO 9001:2015. CQI and IRCA Nr.: 17898

Dato

19.10.2026

Sted

Odense

DTU Learn for Life
Efteruddannelse
Projektledelse – metoder og værktøjer - dag

Vil du være projektleder – eller ønsker du at opkvalificere dine projektlederkompetencer? Så tilmeld dig dette kursus, som også er et diplom modul, og styrk dine evner til at planlægge, styre og følge op på projekter.

Dato

19.10.2026

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

Bureau Veritas
Kursus
IATA Basic Training

IATA Basic Training sætter dig i stand til at håndtere, pakke og mærke farligt gods forsendelser til flytransport samt at udarbejde og kontrollere Dangerous Goods Declaration. Kurset medfører samtidig, at du overholder uddannelseskravet til en Shipper IATA CBTA 7.1 (tidligere category 1) eller Freight Forwarder IATA CBTA 7.3 (tidligere category 3) som krævet i IATA kapitel 1.5.1.2.

Dato

20.10.2026

Sted

Hvidovre

Dansk Standard
Kursus
Risk Manager ISO/IEC 27005 - certificeret af PECB

Få bevis på dine kompetencer inden for styring af informationssikkerhedsrisici med den internationale personcertificering, PECB ISO/IEC 27005 Risk Manager.

Dato

20.10.2026

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

Bredana Axcite A/S
Seminar
SCM-dagen 2026

Vi gentager successen fra de forgangne år, med en hel seminardag om Dynamics 365 FO og Supply Chain emner!

Dato

20.10.2026

Tid

09:00

Sted

AI Innovation House Innovations Allé 3 7100 Vejle

TOPmanager A/S
Kursus
Kursus Intern Auditor – ISO 9001:2026

i samarbejde med Lasse Ahm Consult ApS er vi medarrangør på dette kursus. Kurset henvender sig til ledere og medarbejdere, som fremover skal planlægge og gennemføre interne audits i virksomheder med et kvalitetsledelsessystem. Kurset kræver ingen forudgående kendskab til ISO 9001 eller andre ledelsesstandarder.

Dato

20.10.2026

Tid

09:00

Sted

Lasse Ahm Consult ApS