En udfordrer ser fremad

IFS er ikke den største aktør på sit marked, men man vil gerne være den bedste for sine kunder, bl.a. ved at give dem de rigtige valg, hvilket skal skabe organisk vækst. Samtidig er man nået til enighed med Astea om et opkøb, der vil gøre IFS til en global leder på FSM.

CEO Darren Roos var første keynote-taler på scenen i Boston. Foto: Anders Kampmann.

09.10.2019

Anders Kampmann, SCM.dk

2019-udgaven er IFS’ verdenskonference er i gang, og koncernens topchef, CEO Darren Roos, var naturligvis første taler til eventen i Boston. Han tog med det samme fat i konferencens tema, #forthechallengers, som i høj grad handler om hans eget selskab.

”Vi er ikke de største på vores marked, så vores udfordring handler ikke om at være nr. 1, men at blive det. Med vores størrelse er vi nødt til at fokusere på nogle bestemte industrier og blive de bedste der. Derfor investerer vi også dobbelt så meget i R&D i dag som for tre år siden”, fortalte han.

Ifølge Roos vil kunderne grundlæggende have tre ting: kortere time to value, mere ease of use og lavere total cost of ownership (TCO). Vejen til at opnå det går ikke mindst gennem teknologier som kunstig intelligens, augmented reality og internet of things, det hele selvfølgelig understøttet i skyen.

Men skyen er ikke for alle, påpegede han samtidig, og selvom cloud naturligvis er en prioritet for en virksomhed som IFS, så har man en anden tilgang på området end nogle af de store konkurrenter.

”SAP og Oracle skubber kunder op i skyen, selvom de ikke nødvendigvis er klar til det, men det er der, de tjener flest penge. Det er ikke vores tilgang. Vi mener at kunden skal have valget, og lige nu, så vælger tre ud af fire stadig at have deres service on premise”, fortalte han.

Alle typer virksomheder skal tænke i software
At IFS ser sig selv som en challenger understregede selskabets danske Chief Product Officer, Christian Pedersen. Men det er også noget man bruger aktivt, slog han fast. Og så er det digitale ellers i centrum.

”Vi skal være med til at skabe den integrerede og autonome forretning, og den digitale transformation er godt i gang, med automationen i bilindustrien som et godt eksempel. Alle typer virksomheder skal tænke i software og data, og på, hvordan de kan bruge den viden, de opnår”, sagde han.

Chief Product Officer for IFS, Christian Pedersen, talte bl.a. om den digitale transformation og de mange teknologier, der medvirker i omstillingen. Foto: Anders Kampmann.

I den forbindelse pegede han på IFS’ egen Aurena-løsning, som man præsenterede i forbindelse med sidste års event i Atlanta, som et hjælpemiddel, der kan være med overalt, herunder eksempelvis i en supply chain.

SCM.dk har et eksklusivt interview med Christian Pedersen her i Boston, så hold øje med sitet her for flere indsigter i, hvilke løsninger han og IFS ser som fremtidens vigtigste.

Field service management (FSM) er uden tvivl et af de områder, hvor IFS vil positionere sig helt i top, hvilket blev slået fast med syvtommersøm af Darren Roos, da han under sin åbningstale kunne offentliggøre nyheden om, at man har indgået en ’definitiv aftale’ med britiske Astea om et opkøb, der med Roos’ ord vil gøre IFS til en ”global leder” på området.

Toyota Material Handling A/S

Sponseret

Er det tid til at opgradere jeres truckflåde? Traigo_i sætter helt nye standarder

SCM.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

20.02.2026SCM.dk

Kunstig intelligens ændrer kompetencebehov i organisationer

19.02.2026Delfi Technologies A/S

Sponseret

Nyt liv til Hedensted Apotek – og store ambitioner for fremtiden

19.02.2026SCM.dk

Ny undersøgelse spår vækst trods usikre tider

18.02.2026Inact ApS

Sponseret

Modenhed er den nye konkurrencefordel

18.02.2026Slimstock Nordic

Sponseret

Eksklusivt Management Roundtable - Supply Chain som vækstmotor

17.02.2026Slimstock Nordic

Sponseret

AI i supply chain: Fra operationel støtte til strategisk ledelsesværktøj

11.02.2026SCM.dk

Platin: Supply chain bæredygtighed i verdensklasse hos Ahlsell

09.02.2026Slimstock Nordic

Sponseret

Indkøb er ikke længere en back-office disciplin. - Det er en strategisk ledelsesfunktion.

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle
Delfi Technologies A/S
Messe
Besøg Delfi Technologies på EuroShop 2026

Delfi Technologies er klar til at byde dig velkommen endnu engang på EuroShop – verdens førende detailhandelsmesse, som finder sted i Düsseldorf, Tyskland. Ingen anden messe giver dig det samme øjebliksbillede af, hvad der sker i den hurtigt voksende verden inden for butiksteknologi.

Dato

22.02.2026

Tid

10:00

Sted

Messe Düsseldorf

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Sæt strøm til ISO/IEC 27002 med CIS18

Få konkrete anvisninger til opbygning af dine sikkerhedsforanstaltninger

Dato

23.02.2026

Sted

København

Bureau Veritas
Kursus
ADR/RID sikkerhedsrådgiver uddannelse (fornyelse)

ADR/RID Sikkerhedsrådgiver Uddannelse (Fornyelse) forbereder dig til Beredskabsstyrelsens repetitions- og udvidelseseksamen. Du får genopfrisket ADR- og RID-konventionens struktur og indhold samt får forståelse for ændringerne ADR- og RID-konventionen.

Dato

24.02.2026

Sted

Fredericia

Bureau Veritas
Kursus
ADR/RID sikkerhedsrådgiver uddannelse (fornyelse)

ADR/RID Sikkerhedsrådgiver Uddannelse (Fornyelse) forbereder dig til Beredskabsstyrelsens repetitions- og udvidelseseksamen. Du får genopfrisket ADR- og RID-konventionens struktur og indhold samt får forståelse for ændringerne ADR- og RID-konventionen.

Dato

24.02.2026

Sted

Fredericia

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Modul 1: ESG og ledelsessystemet

Sådan bruger du virksomhedens ledelsessystem til at systematisere jeres bæredygtighedsarbejde.

Dato

24.02.2026

Sted

Odense

Dansk Standard
Kursus
Grundlæggende maskinsikkerhed

Du bliver introduceret til de væsentligste grundelementer i maskinsikkerhed og får indblik i sammenhængen mellem lovgivning og standarder. De vigtigste elementer og anvendelsesområder i de mest anvendte direktiver bliver ligeledes præsenteret.

Dato

24.02.2026

Tid

09:00

Sted

Dansk Standard, Nordhavn