Kunstig intelligens i drift tjener hurtigt sig selv hjem

Amerikanske Cheer Pack har investeret i otte MiR-robotter, der styret af kunstig intelligens og IFS’ ERP-system flytter rundt på paller i selskabets produktionsområder. Satsningen har allerede tjent sig selv hjem og er den type use case, der er nødvendig for at lykkes med AI.

Bob de Caux på scenen i Boston sammen med en af Cheer Packs MiR-robotter. Foto: Anders Kampmann.

11.10.2019

Anders Kampmann, SCM.dk

Det gjorde virksomheden, der primært laver små pouches til eksempelvis babymad, ved at fremvise en af sine seneste investeringer, når det gælder intern transport og materialehåndtering. Cheer Pack har således for nylig indkøbt otte transportrobotter fra danske MiR til at flytte rundt på bure og beholdere med materialer og produkter i sin produktion, og der har været en hurtig succes.

Cheer Pack havde to af sine MiR-robotter med til konferencen. I baggrunden til højre ses IT-chef Alex Ivkovic. Foto: Anders Kampmann.

”Vores investering lød på omkring 500.000 dollars (ca. 3,4 mio. kr., red.) og den har allerede sparet os for i omegnen af $1,5 mio., så det er en rigtig god historie. Besparelserne er ikke realiseret gennem fyringer, men ved at vi kan flytte folk fra de kedelige opgaver med at skubbe rundt på ting og over til nogle langt mere værdiskabende opgaver”, forklarede IT-chef Alex Ivkovic.

Derudover sparer robotterne tid ved dels at eliminere fejl, og dels at køre uafbrudt. Hver enkelt enhed kan således køre omkring 10 timer eller ca. 15 km på en opladning, inden den automatisk sætter sig selv til opladning. De otte enheder fungerer som en sværm, hvilket vi sige, at de andre helt uden menneskelig indblanding tager over, når en ’kollega’ holder ladepause.

Kræver stærkt datagrundlag og en ordentlig use case
Grundlaget for de otte robotter er kunstig intelligens, og som noget nyt bliver de styret af IFS’ ERP-system, der på den måde føjer en ny funktion til porteføljen og samtidig giver producenter som Cheer Pack et endnu bedre overblik over sin drift og lagerbeholdning af materialer og færdige produkter.

På den måde udgør de et godt eksempel på den type konkrete use cases, der er nødvendige for at AI kan gøre en reel (positiv) forskel for en virksomhed. Det forklarer Bob de Caux, der er VP for netop AI og robotautomatisering for IFS.

”Man skal gøre sig klart, at kunstig intelligens ikke løser alle problemer. Det er en teknologi, der kræver et stærkt datagrundlag og en ordentlig use case for at gøre gavn og ikke bare tilføje unødvendig kompleksitet”, fortæller han SCM.dk.

Læs også: Bilindustrien automatiserer produktionen med mobile danske robotter

Fra IFS’ side har man af samme årsag en ambition om at gøre både AI og den relaterede teknologi machine learning mere forståelig (explainable) for ikke mindst sine egne (og potentielle nye) kunder. Det kan du læse mere om i det større interview med Bob de Caux, der kommer på nærværende site inden længe.

N.C. Nielsen A/S

Sponseret

Førerkomfort i fokus ved MillPart-truckvalg

Slimstock Nordic

Sponseret

An opinion Making Artificial Intelligence (AI) land in supply chain practice

Relateret indhold

10.09.2025SCM.dk

Danske virksomheder justerer strategi i USA efter Trumps kursskifte

04.09.2025SCM.dk

Billigere dagligvarer og mere inspiration online

04.09.2025SCM.dk

Sådan forbedrer I resiliens i forsyningskæden i en forstyrret verden

02.09.2025Descartes

Sponseret

Descartes lancerer AI-løsning til mere effektiv screening af handelspartnere

28.08.2025SCM.dk

Kunsten at navigere i told-befængt farvand

27.08.2025SCM.dk

Analyse: Diversiteten i toppen af dansk erhvervsliv står næsten stille

21.08.2025SCM.dk

Indspark: Fra tilfredshed til forståelse - brug kundernes stemme som strategisk kompas

21.08.2025SCM.dk

Forsyningskæder skal være agile – men hvad vil det egentlig sige?

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Se flere temaer

Events

Se alle
DNV Business Assurance Denmark
Kursus
AQAP NATO Kvalitetsstandarder - grundkursus

Er din virksomhed leverandør til Forsvaret eller har I planer om at blive det? Hvis ja, vil du blive mødt af krav om bevis for efterlevelse af kravene i AQAP, som er NATOs standarder for kvalitetsstyring.

Dato

16.09.2025

Sted

Frederik VI´s Hotel, Odense

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Auditorkursus i kvalitetsledelse

Formålet med kurset er at få et grundigt kendskab til de værktøjer og auditprincipper, der skal anvendes af auditorerne, for at virksomheden får det optimale udbytte af virksomhedens kvalitetsledelsessystem efter DS/EN ISO 9001:2015 og den interne audit.

Dato

16.09.2025

Sted

Odense

RELEX Solutions
Messe
RELEX Solutions at NRF

RELEX Solutions is heading to NRF 2025: Retail's Big Show Europe to showcase how our agentic AI transforms retail supply chain planning. Visit us at booth M-087!

Dato

16.09.2025

Sted

NRF 2025, Paris Expo Porte de Versailles

Dansk Standard
Kursus
Intern audit af et miljø- og kvalitetsledelsessystem

Få redskaber til at planlægge og udføre intern audit af din organisations ledelsessystem indenfor kvalitet og/eller miljø! På kurset får du styrket din forståelse af audit som værktøj til evaluering og forbedring af ledelsessystemet samt trænet din grundlæggende værktøjskasse som auditor.

Dato

16.09.2025

Sted

Dansk Standard, 12 etage, Lokale P Göteborg Plads 1 2150 Nordhavn

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
AQAP NATO Kvalitetsstandarder - grundkursus

Er din virksomhed leverandør til Forsvaret eller har I planer om at blive det? Hvis ja, vil du blive mødt af krav om bevis for efterlevelse af kravene i AQAP, som er NATOs standarder for kvalitetsstyring.

Dato

16.09.2025

Sted

Odense

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Kvalitetskultur

Et effektivt ledelsessystem er kernen i en effektiv virksomhed og driver virksomheden frem mod sine strategiske mål. Det effektive ledelsessystem bør derfor forholde sig til sine interessenters behov og forventninger, risici og muligheder, lovkrav og ikke mindst organisationens værdier og kultur.

Dato

16.09.2025

Sted

Odense