USA klar til kommercialisering af hyperloop

USA’s transportminister, Elaine Chao, har præsenteret et nyt transportråd, der skal være med til at udvikle hyperloop-teknologien i samarbejde med Virgin Hyperloop One. Målet er at kommercialisere konceptet og gøre teknologien tilgængelig for transportsektoren.

Virgin Hyperloop One arbejder sammen med Transportministeriet i USA om at bringe teknologien dertil, det har nu resulteret i oprettelsen af et teknologiråd, der skal hjælpe med kommercialiseringen. Foto: Virgin Hyperloop One.

14.03.2019

SCM.dk

Et nyt teknologiråd i USA blev præsenteret af Elaine Chao, USA’s transportminister, i tirsdags, den 12. marts. Rådet skal undersøge regulationer og tilladelser til hyperloop-teknologien for dermed at udbrede den nye transportform i højere grad.

Læs også: Trump har valgt sin transportminister

”Nye teknologier strækker sig i stigende grad hen over mere end en transportform, så jeg har underskrevet en ordre, der skaber et nyt internt ministerråd, som bedre koordinerer gennemgangen af ​​innovationer, der har multimodale applikationer”, fortæller Elaine Chao.

Samarbejde skal bringe teknologien frem
Det ene af de to selskaber, der udvikler hyperloop-teknologien, Virgin Hyperloop One, har i flere måneder haft kontakt med USA’s transportministerium, Department of Transportation (DOT), om at kommercialisere teknologien i USA. Det nye råd er en kulminationen af de mange måneders arbejde:

”Jeg vil gerne takke minister Chao for hendes lederskab i oprettelsen af dette fremadrettede råd under DOT”, siger grundlægger af Virgin Group, Richard Branson, og fortsætter:

”Virgin Hyperloop One er ivrig efter at fortsætte med at arbejde sammen med ministeren og hendes hold. Gennem vores nylige samtaler står det klart, at hun ønsker at være i spidsen for udforskningen af innovative teknologier for at forbedre transporten i USA”.

Hyperloop-teknologien blev udtænkt af Elon Musk, manden bag elbilproducenten Tesla, i 2013. Det er et rørsystem, der genererer et vakuum, som betyder, at der hverken er luftmodstand eller friktion i røret, hvilket gør hastigheder på op til 1.200 kilometer i timen mulige.

Teknologirådet skal fremme innovation
Teknologien er stadig ny og under udvikling, og derfor kræver den en fremadrettet tænkende instans, hvis den skal bringes til kommercialisering i USA. Rådet vil undersøge, hvordan man integrerer ekspertise på tværs af afdelingen for at fremskynde eller lette disse projekter fremadrettet.

”Hyperloop er en ny transportform, der er bygget til det 21. århundrede. Vi vil være den virksomhed, der er først med det næste store spring fremad inden for transport her i USA, men vi ved også, at vi ikke kan gøre det alene. Vi bifalder DOT for deres støtte til denne teknologi”, siger Jay Walder, CEO for Virgin Hyperloop One.

Udover hyperloop-teknologien, vil rådet også undersøge andre spirende teknologier, såsom autonome køretøjer, samtidig med, at det 'skal sikre, at de traditionelle tankegange ikke hæmmer udviklingen af nye teknologier', som det hedder.

Læs også: Hyperloop-rør skal fragte containere ud af Hamborgs havn

Planen er, at rådet skal holde sit første møde i denne uge.

- SDN

N.C. Nielsen A/S

Sponseret

Linde skaber ny generation af gaffeltruck

AGR

Sponseret

Er dit ERP nok til lagerstyring? Sådan lukker AGR hullerne i forsyningskæden

Relateret indhold

21.02.2025Bureau Veritas

Sponseret

ESG i praksis – bæredygtighed gennem hele produktets livscyklus

21.02.2025SCM.dk

Salg/marketing og supply chain finder melodien

20.02.2025Bureau Veritas

Sponseret

Sustainability reporting from the soil of Iceland

19.02.2025Bureau Veritas

Sponseret

Nye muligheder med nye krav og standarder

18.02.2025Bureau Veritas

Sponseret

BV Talks - Om Bæredygtighed

17.02.2025Bureau Veritas

Sponseret

Webinar: Explore the critical connection between the NIS2 Directive and the CRA

17.02.2025Slimstock Nordic

Sponseret

Supply Chain Club 2025

14.02.2025SCM.dk

Truslen om globalt toldkaos ryster forsyningskæder

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Se flere temaer

Events

Se alle
Bureau Veritas
Webinar
Webinar om CBAM

Gratis webinar om CBAM, hvor du får et generelt indblik i CBAM-reglerne, praktiske erfaringer og kommende krav.

Dato

27.02.2025

Tid

10:00

Sted

Online på MS Teams

DTU Learn for Life
Efteruddannelse
Agile projekter - hybrid

Vil du lære at lede agile projekter professionelt og effektivt? Så tilmeld dig dette kursus, som også er et diplommodul, og få indsigt i agile værktøjer og kompetencer i agil projektledelse.

Dato

28.02.2025

Tid

09:00

Sted

Online

Dansk Standard
Kursus
ISO 9001 diplomkursus i kvalitetsledelse - 2 dage

På dette to-dages ISO 9001 kursus præsenteres du for indholdet i ISO 9001 standarden. Samtidig lærer du, hvordan de enkelte krav til kvalitetsledelse bør efterleves i praksis. Kurset i ISO 9001 tager dig igennem de forskellige faser ved implementering af et ledelsessystem for kvalitet.

Dato

04.03.2025

Tid

09:00

Sted

Dansk Standard, 12 etage, Sal 2 Göteborg Plads 1 2150 Nordhavn

Bredana Axcite A/S
Webinar
Præcise Forecast med ny Microsoft løsning

Den nye app byder på best-in-class Forecasting algoritmer og modeller, enestående brugeroplevelse, intelligente rapporter og analyser

Dato

04.03.2025

Tid

10:00

Sted

Live webinar fra Bredana Axcite, Aarhus

Bureau Veritas
Webinar
Webinar: Explore the critical connection between the NIS2 Directive and the CRA

In an era of increasing cyber threats, regulatory frameworks like the NIS2 Directive and the Cyber Resilience Act (CRA) are shaping the future of cybersecurity across Europe. While NIS2 enforces stricter cybersecurity obligations for suppliers and organizations, CRA complements it by embedding security into digital products from the ground up.

Dato

06.03.2025

Tid

13:00

Sted

Online på MS Teams

Descartes
Webinar
Deloitte x Descartes: Webinarium om Frihandel, CBAM och hållbarhet

Ett unikt samarbete mellan Deloitte och Descartes, där ledande specialister inom global handel och hållbarhet delar sina insikter och praktisk information.

Dato

13.03.2025

Tid

10:30

Sted

Online