TNT investerer stort i europæisk hub

TNT Express investerer et tocifret millionbeløb i selskabets luftknudepunkt, Euro Hub, i Liege. Målet er at øge sorteringskapaciteten med 50 procent, løfte effektiviteten og forbedre TNT’s kundeservice.

TNT’s 75.000 m2 store pakkecentral i Liege beskæftiger 1.500 medarbejdere. Foto: TNT. .

19.03.2014

SCM.dk

Ifølge planen investerer TNT Express frem til 2016 et stort tocifret millionbeløb i sin belgiske Euro Hub. Det sker som led i en strategisk indsats for at løfte den operationelle performance, sikre kapaciteten for fremtidig vækst og samtidig fastholde selskabets høje kundetilfredshed.

Investeringen i Liege vil øge sorteringskapaciteten med 50 procent, blandt andet med indførelse af automatisk sortering af mindre pakker og dokumenter. Desuden centraliseres scanning af forsendelser og TNT indkøber flere røntgenmaskiner til gennemlysning af de stigende mængder fragt ind i luftnetværket.

”For vores kunder vil investeringerne i Liege kunne mærkes ved blandt andet kortere håndteringstid for eksport- og hasteforsendelser. Men også vores håndtering af skrøbelige pakker forbedres og bliver endnu mere sikker. Fra et TNT-synspunkt forventer vi at høste en række operationelle gevinster. Herunder forebyggelse af flaskehalse, øget ’båndbredde’ til at håndtere stigende fragtmængder og en reduktion af vores stykomkostninger”, forklarer Susanne Vatta, administrerende direktør i TNT Danmark.

Hver nat håndterer TNT’s Euro Hub fragt til og fra omkring 40 fly og 125 lastbiler. Hubben har siden 1998 været selskabets primære luft-hub i Europa og er tæt forbundet med TNT’s europæiske vejnetværk, der har sit hovedkvarter i den hollandske by Duiven.

Læs også: TNT Express er årets ekspres-firma 

TNT Express forbinder i dag flere hundrede destinationer i Europa via sit vejnetværk og 65 destinationer via luftnetværket.

- JKK 

Apport Systems A/S

Sponseret

Lagerstyring på autopilot - få dit lager til at tænke selv

Apport Systems A/S

Sponseret

Lagerstyring på autopilot - få dit lager til at tænke selv

Relateret indhold

11.04.2025SCM.dk

4 ud af 10 bøvler med at styre strømmen af lastbiler til og fra lagerterminalen

10.04.2025Global AGV

Sponseret

Global AGV flytter 2 ud af 3 medarbejdere til andre opgaver

08.04.2025SCM.dk

ACI: Styrk forsyningskæderne efter Trumps toldchok

07.04.2025Fyns Kran Udstyr A/S

Sponseret

Køb din COMEGE kran hos Fyns Kran Udstyr

04.04.2025Apport Systems A/S

Sponseret

Derfor er Wexøes kunder tilfredse – se logistikken bag

03.04.2025Combilift

Sponseret

Combilift’s Legacy in Wind Energy: Engineering Solutions for a Sustainable Future

03.04.2025SCM.dk

Instabee tredobler kapaciteten med ny terminal

02.04.2025Global AGV

Sponseret

Ny førerløs truck giver ny frihed

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Se flere temaer

Events

Se alle
SCANLOX ApS
Messe
Innovationboard hos Mazak

Opdag, hvordan automation kan optimere jeres logistik, og mød eksperterne, der giver svar på alle jeres spørgsmål.

Dato

24.04.2025

Tid

09:30

Sted

Mazak Danmark, Stensgårdvej 7, B, 5500 Middelfart

Bureau Veritas
Webinar
Er din virksomhed underlagt Bekendtgørelse 761/2024? Vær sikker på, om du opfylder de nye krav

Den 1. juli 2024 udsendte Energistyrelsen Bekendtgørelse 761/2024 med opdaterede krav til obligatoriske energiledelsessystemer og energi- og klimasyn for visse virksomheder.

Dato

24.04.2025

Tid

10:00

Sted

Online på MS Teams

Bureau Veritas
Kursus
ISO 9001 Intern Auditor

Bliv ISO 9001 Intern Auditor

Dato

28.04.2025

Tid

08:30

Sted

Kongens Lyngby

Bureau Veritas
Kursus
Introduktion til ISO 20001: Minimering af Food Waste & Loss

Vidste du godt, at der er en ny ISO-standard på vej, som fokuserer på at minimere fødevareaffald og -tab på en systematisk måde? Denne standard, der forventes udgivet i 2026, har fået betegnelsen ISO 20001.

Dato

29.04.2025

Tid

08:30

Sted

Fredericia

Bureau Veritas
Webinar
BV Talks - Om Bæredygtighed

BV Talks er en webinarrække, hvor du kan høre engagerede fagpersoner med noget på hjerte fortælle om deres passion og dele ud af erfaringer, visioner og måske endda praktiske løsninger.

Dato

29.04.2025

Tid

09:00

Sted

Online på MS Teams

Bredana Axcite A/S
Webinar
Warehouse Management Only Mode

Med Warehouse Management Only Mode får I mulighed for at implementere lagerstyring i verdensklasse – uanset ERP-system. Og/eller starte implementering af D365 med dette modul alene.

Dato

29.04.2025

Tid

10:00

Sted

Live webinar fra Bredana Axcite, Aarhus