Stor interesse for logistikløsning på HI-messe

Brødrene Dahls SmartStock-løsning tiltrak masser af besøgende på årets udgave af HI-messen i Herning. Generelt fyldte digitale koncepter godt op på messen, fortæller concept manager for Brødrene Dahl, Peter Petersen.

Brødrene Dahls stand på HI-messen trak godt med besøgende, ikke mindst på grund af SmartStock-automaten. Foto: Peter Petersen.

23.10.2017

SCM.dk

”Det er en rigtig god messe, og der er gang i den her på standen. Her har været 15.000 gæster over de første to dage, så på den måde er vi bestemt godt tilfredse med interessen”, siger han, da SCM.dk fanger ham midt på messens tredje dag.

Interessen skyldes ikke mindst de seneste udgaver af selskabets lagerautomat SmartStock, som med Peter Petersens ord er ”en logistisk løsning, der frigør ressourcer i virksomheder ved blandt andet at tage sig af håndteringen af vores kunders forbrugsvarer”. Automaten kan fyldes med en lang række hverdagsvarer og sørger selv for at bestille hjem, når det er nødvendigt. Det er efterspurgt, forklarer han.

Ambitiøse mål på digitaliseringens skuldre
”Den lean-tankegang, der ligger bag er noget, der giver en bred efterspørgsel, og det gør selvfølgelig også, at vi har en god tro på fremtiden. Vi har ambitiøse mål med SmartStock og vi ser et hul i markedet, der gør, at vi tror på en stor udbredelse af automaten”, siger Peter Petersen.

Det beror også på en generel tendens, der gjorde sig gældende i løbet af det tre dage lange event i Messecenter Herning. Digitaliserede og IT-baserede løsninger i stil med Brødrene Dahls optog således generelt en stor del af udstillingspladsen i de midtjyske haller, og det er ikke tilfældigt, mener Peter Petersen.

Læs også: De digitale ledere performer bedst

”Vi oplever over en bred kam en mere teknologisk tilgang til opgaveløsningen, både blandt vores kunder og på markedet generelt. Der er mange vindinger ved automatiserede løsninger, og digitaliseringen er i det hele taget noget, der fylder i industrien – og med god grund”, siger han.

Næste udgave af HI-messen afholdes fra den 1. til den 3. oktober 2019.

Apport Systems A/S

Sponseret

Lagerstyring på autopilot - få dit lager til at tænke selv

Apport Systems A/S

Sponseret

Lagerstyring på autopilot - få dit lager til at tænke selv

Relateret indhold

11.04.2025SCM.dk

JYSK investerer i spansk distributionshub for ekspansion i Sydeuropa og Nordafrika

11.04.2025SCM.dk

4 ud af 10 bøvler med at styre strømmen af lastbiler til og fra lagerterminalen

10.04.2025Global AGV

Sponseret

Global AGV flytter 2 ud af 3 medarbejdere til andre opgaver

08.04.2025SCM.dk

ACI: Styrk forsyningskæderne efter Trumps toldchok

07.04.2025Fyns Kran Udstyr A/S

Sponseret

Køb din COMEGE kran hos Fyns Kran Udstyr

04.04.2025Apport Systems A/S

Sponseret

Derfor er Wexøes kunder tilfredse – se logistikken bag

03.04.2025Combilift

Sponseret

Combilift’s Legacy in Wind Energy: Engineering Solutions for a Sustainable Future

03.04.2025SCM.dk

Instabee tredobler kapaciteten med ny terminal

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Se flere temaer

Events

Se alle
SCANLOX ApS
Messe
Innovationboard hos Mazak

Opdag, hvordan automation kan optimere jeres logistik, og mød eksperterne, der giver svar på alle jeres spørgsmål.

Dato

24.04.2025

Tid

09:30

Sted

Mazak Danmark, Stensgårdvej 7, B, 5500 Middelfart

Bureau Veritas
Webinar
Er din virksomhed underlagt Bekendtgørelse 761/2024? Vær sikker på, om du opfylder de nye krav

Den 1. juli 2024 udsendte Energistyrelsen Bekendtgørelse 761/2024 med opdaterede krav til obligatoriske energiledelsessystemer og energi- og klimasyn for visse virksomheder.

Dato

24.04.2025

Tid

10:00

Sted

Online på MS Teams

Bureau Veritas
Kursus
ISO 9001 Intern Auditor

Bliv ISO 9001 Intern Auditor

Dato

28.04.2025

Tid

08:30

Sted

Kongens Lyngby

Bureau Veritas
Kursus
Introduktion til ISO 20001: Minimering af Food Waste & Loss

Vidste du godt, at der er en ny ISO-standard på vej, som fokuserer på at minimere fødevareaffald og -tab på en systematisk måde? Denne standard, der forventes udgivet i 2026, har fået betegnelsen ISO 20001.

Dato

29.04.2025

Tid

08:30

Sted

Fredericia

Bureau Veritas
Webinar
BV Talks - Om Bæredygtighed

BV Talks er en webinarrække, hvor du kan høre engagerede fagpersoner med noget på hjerte fortælle om deres passion og dele ud af erfaringer, visioner og måske endda praktiske løsninger.

Dato

29.04.2025

Tid

09:00

Sted

Online på MS Teams

Bredana Axcite A/S
Webinar
Warehouse Management Only Mode

Med Warehouse Management Only Mode får I mulighed for at implementere lagerstyring i verdensklasse – uanset ERP-system. Og/eller starte implementering af D365 med dette modul alene.

Dato

29.04.2025

Tid

10:00

Sted

Live webinar fra Bredana Axcite, Aarhus