SAS Cargo-direktør: Flyfragt skal sikre krisetidens livsvigtige forsyninger

Luftfragt er uundværlig til at transportere livsvigtig medicin og udstyr i kampen mod coronavirus, bl.a. i Skandinavien, og derfor bør restriktioner og afgifter midlertidigt fjernes, skriver direktør for SAS Cargo, Leif Rasmussen, i en klumme sammen med svenske Transportföretagen.

Luftfragt er uundværlig i krisetider som den nuværende, mener bl.a. SAS Cargo-direktør Leif Rasmussen, der derfor efterlyser bedre vilkår for branchen. Foto: CPH.

24.03.2020

SCM.dk

Selvom kun én procent af verdens godstransport foregår i luften, så flytter fly 35 procent af værdien, hvilket siger en del om, hvor vigtige og ikke mindst tidskritiske varer, der bliver transporteret i luften.

Læs også: Flyselskaber indgår transatlantisk fragtfusion

Et godt eksempel på det er medicin, som bl.a. Worldwide Flight Services håndterer i Københavns Lufthavn, og netop på den baggrund skal luftfragtens vilkår forbedres, så fragtflyene bedre kan levere deres bidrag til kampen mod coronavirussens globale udbredelse.

Det mener i hvert fald Leif Rasmussen, der er adm. direktør for SAS Cargo, i en klumme i Dagens Samhälle, som han har forfattet sammen med den svenske brancheorganisation Transportföretagen, der repræsenterer små 10.000 virksomheder i transportbranchen i Sverige.

Ifølge skribenterne, der også tæller Transportföretagens direktør Marcus Dahlsten og organisationens branchechef for fly, Fredrik Kämpfe, er luftfragten uundværlig til at transportere livsvigtig medicin, vacciner og hospitalsudstyr, ligesom sektoren rummer tusindvis af arbejdspladser.

Lettere vilkår for branchen
Men samtidig har industrien det svært, påpeger skribenterne. Ikke ’bare’ i disse dage, hvor passagertrafikken, og dermed også den vigtige belly cargo, i store træk er indstillet – SAS har fx selv sendt 10.000 mand hjem – men også generelt.

Situationen kræver derfor abrupt handling, understreger klummeforfatterne. Usikkerheden om, hvor længe krisen vil vare, og dermed hvor længe grænserne vil være lukkede, gør at hurtigt transport af visse levnedsmidler og kritiske varer kan blive nødvendig.

”Derfor bør Sverige og EU under krisen lette vilkårene for flyfragt i forbindelse med coronavirusudbruddet. Eventuelle rejserestriktioner skal ophæves for flyvende personel, så flyfragten kan fortsætte uforstyrret. Trafikrettigheder skal sikres for nødvendige transporter og afgifter koblet til flyfragt bør fjernes under krisen”, skriver de.

Læs også: Amazon siger farvel til FedEx og leaser 15 fragtfly

Endelig peger skribenterne også på, at rigtig mange passagerfly i øjeblikket står stille, og at disse med fordel kan bruges til godsfragt i den kommende tid. Den taktik har bl.a. australske Qantas og hollandske KLM taget til sig, mens tyske Lufthansa og IAG, der bl.a. ejer British Airways, måske følger trop.

-AK

N.C. Nielsen A/S

Sponseret

Efter 20 år med samme truckmærke sender lagerchef stafetten videre hos INOX

SCM.dk

Stort tema om smart produktion i praksis: Fra Industri 4.0 til 5.0

Relateret indhold

24.06.2026BITO Storage Systems Nordic A/S

Sponseret

Würth vokser med lagerindretning fra BITO

24.06.2026Swisslog

Sponseret

Swisslog and Lebkuchen-Schmidt complete Vectura pallet stacker crane installation at new central logistics site in Nuremberg

SCM.dk

Kinesisk konkurrence øger globale CO₂-udledninger

SCM.dk

Kvasir henter 75 millioner kroner til grønt skibsbrændstof

22.06.2026Axacon A/S

Sponseret

Er jeres lager klar til sommerferien?

19.06.2026Gjeddesdal Gods A/S

Sponseret

Når lagerkapacitet og placering skal understøtte vækst

18.06.2026N.C. Nielsen A/S

Sponseret

Efter 20 år med samme truckmærke sender lagerchef stafetten videre hos INOX

16.06.2026N.C. Nielsen A/S

Sponseret

Linde Ri14–Ri18 kombinerer kompakt design, sikkerhed og førerkomfort i ny reachtruck

12.06.2026Global AGV

Sponseret

Global AGV overtager det ”døde” arbejde

12.06.2026WITRON Group

Sponseret

WITRON awarded “Best Warehouse Automation Company”

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle