Maersk trækker APM Terminals Inland Services ind i hovedforretningen

Som en del af arbejdet med at konsolidere koncernen, bliver APM Terminals Inland Services integreret med selve A.P. Møller-Maersk fra d. 1. august 2019, bl.a. med vækst af logistikforretningen som mål. Og så er der fem nye containerskibe på vej fra Kina.

APM Terminals Inland Services består af 36 forretningsenheder med over 100 lokationer. Med integrationen i Maersk håber man at udvide forretningen yderligere. Foto: APM Terminals.

24.05.2019

SCM.dk

Inland Services er et netværk af indenlandske terminaler verden over, der består af 36 forretningsenheder med over 100 lokationer. Ved at trække netværket ind i moderselskabet satser Maersk på at skabe basis for endnu bedre logistikservices og ikke mindst øget vækst på området.

”APM Terminals (den resterende del, med havneterminaler, red.) kan fokusere fuldt ud på at blive en verdensklasse havneoperatør, mens Maersk med integrationen af Inland Services vil fortsætte med at fokusere på oceantransport samt logistik- og serviceproduktudvikling og levering”, siger COO i Maersk, Søren Toft, og fortsætter:

”Ved at gøre Inland Services til en del af Maersks struktur, vil kunder få gnidningsfri adgang til en bredere palet af logistik- og servicetilbud. Det sætter Maersk i en endnu bedre position i forhold til at differentiere sine tilbud og skalere sit Logistics & Services-portfolio til en endnu større kundebase.”

Terminalen ved Cape Town i Sydafrika er blandt de mange, der fra d. 1. august kommer til at høre under A.P. Møller - Maersk-brandet. Foto: APM Terminals.

APM Terminals vil holde fast i sin kerneforretning omkring havneterminalerne, og samtidig fortsætte samarbejdet med Maersk og kunder, der har brug for end-to-end-løsninger.

”Det endnu tættere samarbejde vil gøre både APM Terminals og Maersk i stand til at reducere kompleksitet og eliminere serviceoverlap, således at begge brands kan fokusere på deres kernestyrker og levere større værdi og bedre oplevelser for kunderne”, lyder det fra CEO for APM Terminals, Morten Engelstoft.

Samtidig fortsætter Maersk med at opruste på materiel i shippingforretningen. Selskabet har således for nylig underskrevet en kontrakt på fem containerskibe fra det kinesiske værft CSSC Jiangnan Shipyard, skriver Ships & Ports.

Læs også: Mumbai Maersk sætter ny verdensrekord

De fem fartøjer er af typen feeders og vil hver blive 172 meter lange og 32 meter brede med en kapacitet på 2.200 teu. Skibene vil blive indsat på det asiatiske marked og skal efter planen leveres i første halvdel af 2021.

-AK

Toyota Material Handling A/S

Sponseret

Når gaffeltrucken koster mere end den giver

Hans Schourup A/S

Sponseret

Humanoide robotter – den næste game changer i logistik og produktion

Relateret indhold

29.12.2025Inact ApS

Sponseret

Rekordår hos Inact: “Vi har ramt noget, der virkelig gør en forskel for vores kunder.”

18.12.2025AGR

Sponseret

Økonomi i forsyningskæden kræver mere end omkostningskontrol

11.12.2025SCM.dk

Der er stadig langt mellem kvinderne i toppen af dansk erhvervsliv

11.12.2025SCM.dk

Månedens udfordring: Vores forsyningskæde skal kunne tilfredsstille mange forskellige behov

11.12.2025Inact ApS

Sponseret

Hvordan en kommerciel tilgang optimerede hele Frederiksen Scientific

08.12.2025Inact ApS

Sponseret

Wicked problems i supply chain

06.12.2025SCM.dk

Stort potentiale for håndtering af risikostyring og compliancekrav

05.12.2025SCM.dk

Danske familievirksomheder mærker voksende pres på omsætningen

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle