24.03.2020 | Strategi & ledelse
Alibaba-topchef sender medicinsk udstyr til Danmark
For at hjælpe Danmark og andre lande, der er hårdt ramt af coronavirusudbruddet, har den kinesiske rigmand Jack Ma, der grundlagde Alibaba, sat gang i en logistisk kabale, der sender medicinsk udstyr til Europa via selskabets hub i Belgien.
Jack Ma har via sin fond de seneste uger sendt store mængder medicinsk udstyr til flere europæiske lande, herunder Danmark. Foto: Alibaba
I dag ankommer et fragtfly til Københavns Lufthavn med omkring 500.000 mundbind, 50.000 testinstrumenter og 5.000 beskyttelsesdragter til gavn for det danske sundhedspersonale til test og behandling af patienter smittet med coronavirus. Det skriver DR.
Læs også: DSV trodser virus og åbner godsrute mellem USA og Kina
Afsenderen er den kinesiske milliardær Jack Ma, der står bag onlinegiganten Alibaba. Forsendelsen af det medicinske udstyr er gjort mulig takket været Dansk Erhverv, der har formidlet kontakten mellem Jack Ma Foundation og Lægemiddelstyrelsen i Danmark.
Donationen sker som led i en række bistandsinitiativer fra Alibaba Foundation og Jack Ma Foundation, der skal støtte de områder i verden, som er hårdest ramt af coronavirussen. Her har Jack Ma doneret udstyr til blandt andet USA, Holland, Italien, Belgien, Frankrig, Tyskland, Slovenien og Spanien.
Jack Ma og hans selskab oplyser i en pressemeddelelse, at Alibabas logistikhub i Liege Airport i Belgien har spillet en essentiel rolle i den videre distribution af forsendelserne til de resterende lande i Europa.
Et plaster på PR-såret
DR Nyheders Asien-korrespondent, Phillip Khokbar, forklarer til DR, at Jack Ma Foundations donationer meget vel kan hjælpe Kina med at forbedre landets omdømme, siden man i begyndelsen af udbruddet forsøgte at skjule situationen.
Læs også: Fasttracks skal fastholde international distribution
“Flyene med corona-hjælp handler også om at rette op på Kinas omdømme, som i den grad har fået nogle gevaldige skår, efter at det nu står klart, at de kinesiske myndigheder løj om situationen i Wuhan i lang tid både over for sin egen befolkning og omverdenen”, siger Philip Khokhar til DR.
Foruden donationen til Danmark, forventes det, at Tyskland, Irland, Østrig og Holland også vil modtage medicinsk udstyr fra Jack Ma Foundation i dag.
-HCL
Denne artikel er en del af temaet Coronavirus
Branchenyt

RELEX Solutions overtager Formulate for at styrke sin integrerede platform
Effektiv kampagneplanlægning er en stadig mere afgørende faktor detailhandlere skal tage i betragtning, men samtidig også notorisk vanskeligt og tidskrævende at administrere. RELEX vil styrke sin integrerede platformsløsning og opkøber analysevirksomheden Formulate.
Innovation

MAN tager hul på næste fase af elektromobilitet: langdistancelastbiler
MAN og ABB E-mobility vil øge tempoet for næste fase af elektromobilitet: operationel kapacitet til tunge langdistancelastbiler med daglig rækkevidde mellem 600 og 800 kilometer. Begge virksomheder vil signalere, at branchen er klar til at gå videre, og lovgivere nu skal etablere de politiske rammer for nul-emissions vejtransport.
Produktion

Vi hjemtager produktion for at skabe robusthed
Den globale forsyningskæde er blevet for kompleks og sårbar. PPC omplacerer derfor mere produktion fra lavomkostningslande til regionale kompetencecentre tættere på markederne. Det betyder for eksempel mere produktion i Præstø.
Produktion

3D print er i vækst – også i serieproduktion
Årets ”3D-print bibel” - Wohlers Report 2022 - viser stigende vækst i brugen af 3D-print samt en øget brug af teknologien til industriel serieproduktion.
Lager & distribution

Boxit udvider sin lastbilsflåde
Når virksomhedens ejer selv er chauffør og lastbilsentusiast, er intet ved indkøbet af nye lastbiler tilfældigt. Boxits tre spritnye Scania er halvandet år om at blive tilpasset de særlige ønsker og behov hos containerfirmaet.
Lager & distribution

BESTSELLER udvider logistik-hub med 60.000 m2 i Taulov Dry Port
Danske modekoncern BESTSELLER indgår strategisk aftale med Taulov Dry Port. Med en udvidelse på 60.000 m2 nyopførte lagerenheder kan BESTSELLER se frem til fra foråret 2023 at udvide deres logistikcenter til en samlet lagerkapacitet på mere end 85.000 m2.