DSV trodser virus og åbner godsrute mellem USA og Kina

Mens de fleste fly- og transportselskaber lukker af for trafikken til og fra Kina på grund af Coronavirussen, gør DSV Panalpina det modsatte og åbner det, selskabet selv kalder en ’luftgodsbro’ mellem Shanghai og Huntsville i det sydlige USA.

DSV Panalpina har sat et Boeing 747-8-fragtfly ind på ruten mellem Shanghai og Huntsville. Foto: DSV Panalpina, courtesy of The Boeing Company.

26.02.2020

SCM.dk

Spredningen af Coronavirussen, der startede i Wuhan i Kina, har fået en lang række flyselskaber til at reducere eller helt aflyse deres afgange til og fra landet. Den udvikling, der har resulteret i et kapacitetstab på omkring 5.000 tons dagligt, vil DSV Panalpina imidlertid modarbejde, oplyser selskabet.

Via sit charternetværk vil den dansk-schweiziske transportvirksomhed således åbne det, man selv kalder en ’luftgodsbro’ mellem Shanghai og Huntsville i det sydlige USA, der skal hjælpe selskabets kunder med at håndtere uopfyldte ordrer og supply chain-forstyrrelser.

Med start i går, tirsdag d. 25. februar, har DSV derfor indsat et Boeing 747-8-fragtfly, der skal flyve tre gange om ugen i begge retninger mellem de to byer. Løsningen betyder ifølge DSV, at man ”vil være i fuld kontrol med den tilgængelig kapacitet” den specifikke rute.

Læs også: DSV Panalpina klar med årsrapport for 2019: ”Et stærkt år for vores selskab”

I sin seneste status om Coronavirus-situationen fortæller DSV, at kun selskabets afdeling i Wuhan er lukket, mens de øvrige 20 holder åbent, om end med begrænset personale. For at beskytte de ansatte har man ’etableret adskillige præventive tiltag’, hedder det.

Derudover beretter DSV, at man indtil videre opretholder normal drift ’inden for regeringens retningslinjer’, og selvom øjebliksbilledet med ansatte, der arbejder hjemmefra, ’giver nogle udfordringer’, så gør man, hvad man kan for at minimere effekterne for kunderne.

Når det gælder tingenes tilstand i Shanghai PVG (Pudong International Airport) beretter DSV, at lufthavnens lagerfaciliteter har været hårdt presset de sidste to uger, fordi man stadig har modtaget gods, som imidlertid ikke er blevet fortoldet eller afsendt igen og derfor optager plads. DSV har dog fået mere rum at gøre godt med, lyder det.

’Vi er bekendt med, at nogle transportvirksomheder midlertidigt har måtte stoppe med at modtage forsendelser, men situationen for DSV er fortsat håndterbar på grund af en midlertidig udvidelse af vores lagerkapacitet’, skriver selskabet.

-AK

Dansk Standard

Sponseret

Standarden for miljøledelse styrker Unika Danmarks vækst og bæredygtighed

Descartes

Sponseret

Pakkeboom stiller nye krav til toldbehandling

Relateret indhold

22.10.2026STILL Danmark A/S

Sponseret

Fra nybyggeri til færdigt logistikcenter – STILL har fulgt FTZ hele vejen

20.10.2026N.C. Nielsen A/S

Sponseret

Aalborg Portland udskifter diesel med el i tung cementlogistik

SCM.dk

DCC Energi udvider HVO-netværk til 11 tankstationer

SCM.dk

Maersk indleder nyt værftssamarbejde i Indien

19.10.2026Antalis A/S

Sponseret

Byg din pakkeproces til mere vækst med semiautomatiske pakkemaskiner

15.10.2026SCM.dk

GLS bygger sit første automatiserede lagerhotel i Kolding

13.10.2026Swisslog

Sponseret

Nowaste Logistics, Sweden: Warehouse automation built on close collaboration and a true partnership

13.10.2026SCM.dk

Kesko investerer langsigtet i lagerautomation med KNAPP

11.10.2026nShift

Sponseret

Den oversete del af forsyningskæden: Derfor er inbound-logistik næste skridt i digitaliseringen

09.10.2026N.C. Nielsen A/S

Sponseret

Airmaster samler lagerfunktion med højlager og Linde K-smalgangstruck

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle
Bureau Veritas
Kursus
Measurement system analysis (MSA)

I en virksomhed træffes der mange gange daglig beslutninger om produkters kvalitet og processers evne til at opfylde kvalitetskravene. Fejl i disse beslutninger fører til utilfredse kunder og/eller omkostninger til spild, omarbejde etc.

Dato

26.10.2026

Sted

Fredericia

Bureau Veritas
Kursus
QMS ISO 9001:2015 Lead Auditor Kvalitet (CQI and IRCA-certificeret)

Bliv certificeret ISO 9001:2015 Lead Auditor i kvalitetsledelsessystemer (CQI-IRCA-certificeret)

Dato

26.10.2026

Sted

Nyborg

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Modul 1: ESG og ledelsessystemet

Sådan bruger du virksomhedens ledelsessystem til at systematisere jeres bæredygtighedsarbejde.

Dato

27.10.2026

Sted

Odense

Dansk Standard
Kursus
ISO/IEC 27005 Diplomkursus - bliv skarp til risikovurdering af informationssikkerhed!

På dette kursus får du hjælp til at lave en risikovurdering med ISO 27005, som er med til at sikre det optimale niveau af foranstaltninger i din organisation i forhold til organisationens informationssikkerhed.

Dato

27.10.2026

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

Bureau Veritas
Kursus
Statistical Process Control (SPC)

SPC er en effektiv metode til at overvåge en proces ved opsamling af data. Ved at indsamle prøver regelmæssigt fra processen skabes et grundlag for hurtigt at opdage og handle på trends og afvigelser, der påvirker produktets eller servicens endelige kvalitet.

Dato

27.10.2026

Sted

Fredericia

Bureau Veritas
Kursus
APQP4Wind Specialist Refresher Training (Online)

By combining lectures, workshops and practical exercises, the purpose of the online APQP4WIND Specialist Refresher Training is to update and refresh knowledge of the APQP4Wind framework, the rationale behind the changes, and to stimulate and mobilize the participants further for implementation.

Dato

28.10.2026

Sted

Online