Behovet for et nyt distributionscenter ved Odense vokser

Ifølge erhvervsmægleren Colliers er der historisk stor efterspørgsel på tidssvarende industri- og logistikarealer omkring Odense, og et nyt distributionscenter ved motorvejen vil derfor være oplagt.

Moderne, højloftede lager- og logistikbygninger er en mangelvare omkring Odense, hvor Colliers derfor efterlyser et nyt distributionscenter. PR-foto.

13.05.2019

SCM.dk

I sin nyeste markedsrapport ser erhvervsmæglerkæden Colliers en klar tendens i retning af et behov for færre, men større lager- og logistikenheder for at imødekomme efterspørgslen på regionalt niveau, eventuelt suppleret af mindre satellitenheder til at varetage den berømte ’last mile’.

Læs også: Stigende e-handel påvirker markedet for logistikejendomme

Det gælder ikke mindst på Fyn, hvor man ifølge mægleren oplever en historisk lav tomgang, og samtidig lejere, der står i kø for at få adgang til tidssvarende industri- og logistikarealer. Det betyder, at man har måttet afvise adskillige, simpelthen på grund af manglende faciliteter i ordentlig kvalitet.

"Vi ser en klar tendens til at lejerne er blevet mere kvalitetsbevidste i deres valg”, siger erhvervsmægler hos Colliers i Odense, Martin Fuhlendorff. PR-foto.

”Den gamle masse er ofte indrettet med lav loftshøjde og med søjler i lagerdelen, hvilket for en bruger ikke er særlig befordrende i forhold til at kunne optimere på arealerne. Der efterspørges høj loftshøjde, gode tilkørselsforhold, samt præsentable kontorer, så her ser vi en klar tendens til at lejerne er blevet mere kvalitetsbevidste i deres valg”, siger erhvervsmægler hos Colliers i Odense, Martin Fuhlendorff.

På den baggrund peger selskabet på, at det vil være oplagt at bygge et distributionscenter omkring strækningen på motorvejsnettet langs Nyborg via Odense og op til Middelfart, hvor man har den største søgning efter ledige lokaler.

”Med sin placering midt i Danmark er det en åbenlys god placering i forhold til at servicere både øst og vest. Med store anlægsarbejder og ny motorvejsafkørsel omkring det nye supersygehus, SDU og Cortex Park mv., så ser vi her et øget vækstpotentiale, da sammenkoblingen mellem supersygehuset, SDU og tech-industrien med sikkerhed vil generere flere lokale samt nationale lejere og investorer i og omkring dette specifikke område”, siger Martin Fuhlendorff.

Læs også: Antallet af tomme industribygninger er det laveste i mere end ti år

Videre nævner han også en voksende interesse fra internationale investorer, ikke mindst på grund af den store vækst i det såkaldte ’robotcluster’ i udkanten af den fynske hovedstad, hvor virksomheder som Universal Robots og Mobile Industrial Robots i de senere år har vokset sig store.

-AK

N.C. Nielsen A/S

Sponseret

N.C. Nielsens ordresucces: Terbergs elektriske RoRo-traktor

SCM.dk

Stort tema om smart produktion i praksis: Fra Industri 4.0 til 5.0

Relateret indhold

24.03.2026TECSYS A/S

Sponseret

AI i hospitalslogistik kræver styr på data før gevinster kan realiseres

23.03.2026SCM.dk

Zalando og Nomagic løser modebranchens skokasse-udfordring med AI-robotter

Annonce

SCM.dk

Containerrederier får nej til hurtigt krigstillæg

SCM.dk

Flaske eller dåse: Lige klimavenlige i Danmark

13.03.2026SSI SCHÄFER

Sponseret

Dansk logistikprojekt vinder Product of the Year 2026

09.03.2026STILL Danmark A/S

Sponseret

STILL iGo Cube - Kompakt shuttle system maksimal effektivitet

06.03.2026Element Logic Danmark

Sponseret

Element Logic skal levere innovativ automationsløsning til Kramps nye nordiske distributionscenter

06.03.2026SCM.dk

3 ud af 5 logistikcentre investerer stort i kunstig intelligens

02.03.2026TECSYS A/S

Sponseret

Ny MC3450 bygger videre på Zebras MC3-platform

19.02.2026Antalis A/S

Sponseret

Sådan løser automatisering tre centrale udfordringer i moderne logistik

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle