Verdion køber kæmpe grund til nyt lager i Sverige

Den paneuropæiske investor, udvikler og kapitalforvalter, Verdion, fortsætter ekspansionen af sin nordiske forretning. Denne gang i form af opkøbet af en 50.000 kvm stor brownfield-grund i Malmø, Sverige. Opkøbet sker i forlængelse af, at Verdion fortsat oplever vækst i Norden.

Verdion har store forventninger til fortsat vækst på det nordiske marked. Derfor opkøber den paneuropæiske logistik- og ejendomsudviklingsspecialist nu en brownfield-grund i Fosie-industriområdet i det sydøstlige Malmø i Sverige. Foto: Verdion

17.05.2024

SCM.dk

Verdion har store forventninger til fortsat vækst på det nordiske marked. Derfor opkøber den paneuropæiske logistik- og ejendomsudviklingsspecialist nu en brownfield-grund i Fosie-industriområdet i det sydøstlige Malmø i Sverige.

Den 50.000 kvm store grund ligger tæt på E6/E65-motorvejsudfletningen, og Verdion kommer til at opføre én samlet 28.000 kvm højkvalitets lager- og logistikbygning, der kan opdeles i fire enheder med forventet færdiggørelse i Q2 eller Q3 i 2026.

De nye logistikfaciliteter vil omfatte lager-, kontor- og mezzaninområder, hvor der hele vejen igennem er fokus på bæredygtighed, så bygningen lever op til BREEAM Excellent-miljøcertificeringen.

Inden for de seneste tre år har Verdion sikret sig nye lokaliteter i Sverige i Rosersberg, nord for Stockholm, Södertälje, syd for Stockholm, Gøteborg og Jӧnkӧping. Verdions første projekt i det sydlige Sverige var opførelsen af et specialbygget anlæg til BMW til distributionen af bildele til det nordiske marked. Ud over de svenske grunde består Verdions nordiske portefølje også af projekter i Jylland samt logistikparker i Storkøbenhavn.

Læs også: Intelligente logistikløsninger til produktion af insektprotein

“Opkøb af brownfield-grunde, som betyder, der allerede er bygget på dem, er en central del af vores vækststrategi for Norden. Derfor er grunden i Fosie en meget attraktiv lokation, da den ligger tæt på Malmøs store forbruger- og transportnetværk. Øresundsregionen er det største forbrugermarked i Norden, og på grund af den gode beliggenhed og nuværende efterspørgsel forventer vi god interesse for vores lager- og logistiklejemål forud for færdiggørelsen”, siger Fredrik Salman, Investment Manager, Verdion.

Kilde: Verdion

/ PiB

SCM.dk

Rekruttering: Ram de rigtige kandidater – i det rette miljø

Apport Systems A/S

Sponseret

Lagerstyring på autopilot - få dit lager til at tænke selv

Relateret indhold

23.04.2025Norris Print-Tech A/S

Sponseret

Mobil arbejdsstation med stor tablet

11.04.2025SCM.dk

JYSK investerer i spansk distributionshub for ekspansion i Sydeuropa og Nordafrika

11.04.2025SCM.dk

4 ud af 10 bøvler med at styre strømmen af lastbiler til og fra lagerterminalen

10.04.2025Global AGV

Sponseret

Global AGV flytter 2 ud af 3 medarbejdere til andre opgaver

08.04.2025SCM.dk

ACI: Styrk forsyningskæderne efter Trumps toldchok

07.04.2025Fyns Kran Udstyr A/S

Sponseret

Køb din COMEGE kran hos Fyns Kran Udstyr

04.04.2025Apport Systems A/S

Sponseret

Derfor er Wexøes kunder tilfredse – se logistikken bag

03.04.2025Combilift

Sponseret

Combilift’s Legacy in Wind Energy: Engineering Solutions for a Sustainable Future

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Se flere temaer

Events

Se alle