Værdikæden der giver mere, end den tager – del 1: Introduktion

Det bæredygtige perspektiv er ikke nok. Der skal mere til, hvis vi skal skabe en sund forretning i sunde omgivelser. Det ’mere’ kan for eksempel være ’det regenerative perspektiv’. Den regenerative værdikæde er kort sagt en kæde, der giver mere tilbage end, den tager. Dette er del 1 af en artikelserie på 4.

Neutralitet – eller ’gør ikke yderligere skade’ – bliver i stigende grad anset for at være en utilstrækkelig ambition. Det skal ses i lyset af tab af naturkapital og klimamæssige vendepunkter, der truer millioner af menneskers sundhed, sikkerhed og overlevelse”, lyder det i en ny bog. Foto: 123rf.com.

29.01.2024

Poul Breil-Hansen, SCM.dk

Læs del 2, del 3 og del 4.

Forsyningskæderne (værdikæderne) er ’broken’, og der er behov for at hele dem. Det er baggrunden for bogen ’Re-Imaging the Value Chain – a Regenerative Approach”, der er skrevet af Henning de Haas og Alis Sindbjerg Hinrichsen. De er begge garvede supply chain fagfolk med masser af teoretisk indsigt og praktisk supply chain erfaring fra virksomheder som LEGO, B&O, Vestas, VELUX, Danfoss, Odense Universitetshospital, Aarhus Universitet og flere.

De har begge haft fingrene dybt nede i drift og udvikling af forsyningskæder, og de ved, hvad de taler om. De har været der, og de har med egne øjne set, hvor meget ledelse af forsyningskæder sidder fast i gamle forretningsdogmer om effektivitet, omkostningsfokus og kortsigtet værdiskabelse, og hvordan arbejdet med den grønne omstilling forslår som skrædder i helvede. I bogen vælger de en neutral og konstruktiv kritisk tilgang, hvor de har fokus på det genopbyggelige perspektiv. Meget sympatisk – og ja netop konstruktivt.

”Det er tid til at beskytte forretningers værdiskabelse på den lange bane. Neutralitet – eller ’gør ikke yderligere skade’ – bliver i stigende grad anset for at være en utilstrækkelig ambition. Det skal ses i lyset af tab af naturkapital og klimamæssige vendepunkter, der truer millioner af menneskers sundhed, sikkerhed og overlevelse”. 

Gå til problemernes rod
Sådan lyder bogens anslag oversat til dansk. Bogen er skrevet på engelsk. Anslaget fokuserer dernæst på den næste generation og deres helt anderledes syn på forretningers ansvar for den helhed, de er en del af. Generation Z og andre unge generationer ser ikke E (miljø), S (samfund) og G (styringsprincipper) som et tillæg. ESG er en integreret og fundamental del af forretningsdrift.

Regeneration er et koncept, der adresserer udfordringer på en bredspektret måde og tilbyder forretnings- og supply chain-ledere et omfattende rammeværk for arbejdet med at skabe og beskytte den langtidsorienterede værdi.. Foto: 123rf.com.

Forfatternes egentlige budskab er, at den ESG-mæssige udfordring, langt de fleste borgere, regeringer og virksomheder i dag anerkender, kun kan finde sin forløsning, hvis vi tager fat om problemernes rod eller kerne. Udfordringerne skal ses og takles som en del af en større helhed.

Vi har derfor ifølge forfatterne behov for en regenerativ tilgang: ”Regeneration er et koncept, der adresserer udfordringer på en bredspektret måde og tilbyder forretnings- og supply chain-ledere et omfattende rammeværk for arbejdet med at skabe og beskytte den langtidsorienterede værdi. Den langtidsorienterede værdi tager højde for:

  • Samklang mellem organisationen og nye værdier samt drivkræfter for værdiskabelse,
  • inspirerer til innovation og
  • opbygger virksomhedens resiliens”.

Virksomheden er ikke en øde ø
Bogen taler for et komplet systemskifte, som tager hånd om de globale problemers grundårsager. Det indebærer ifølge forfatterne, at virksomheder ser sig selv som del af en større helhed. Den større helhed er ’al liv på jorden’ i form af både natur, mennesker og økonomi. Det regenerative perspektiv er en ambitiøs vision om at skabe en bedre verden – frem for at fokusere på de klimakatastrofer vi skal undgå.

Læs også: Sådan er sammenhængen mellem din forsyningskæde og biodiversitet

Er du interesseret i svar på følgende typer af spørgsmål, så er bogen noget for dig:

  • Hvad er regeneration? Hvad er drivkræfterne bag en regenerativ forsyningskæde? Hvordan kan I transformere og skabe fremtidig strategisk værdi?
  • Hvordan kan I indarbejde regenerative tænkning i jeres fremtidige mentale modeller, produkter og processer?
  • Hvad er et forretningsmæssigt økosystem – og hvilke fordele giver det at indarbejde økosystemet som et nøgleelement i transformationen?
  • Hvordan kan værdikæde-teknologi understøtte og accelerere forvandlingen mod en regenerativ fremtid?

Læs også: Scope 3 kræver dialog, dialog og dialog

Man kan også formulere det på en anden måde. Bogen tilbyder følgende:

  • Indsigt i at dekarbonisering, bæredygtighed og ESG blot er starten på en længere rejse og hvad det mere præcist vil sige at være ’regenerativ’ i en forsyningskæde-kontekst.
  • Rammeværk, modeller og værktøjer der kan understøtte jeres regenerative transformation, så I vil blive klar til fremtiden.
  • Inspiration til hvordan du kan lede forandringen i jeres lederteam og/eller bestyrelse i retning mod nye mentale modeller og tankesæt.
  • Indsigt i hvordan det bæredygtige arbejde kan blive løftet op til en strategisk regenerativ transformation af den samlede værdikæde.

Bliv klogere

Dette er del 1 af en artikelserie på 4, der alle har afsæt i bogen ’Re-Imaging the Value Chain – a Regenerative Approach” (2023) skrevet af Henning de Haas og Alis Sindbjerg Hinrichsen. Del 2 fortæller lidt om hvorfor det regenerative er relevant, del 3 om hvad det er, og del 4 om hvordan I så transformerer til en regenerativ forsyningskæde.

Læs mere om bogen her og køb bogen her.

SCM.dk

Rekruttering: Ram de rigtige kandidater – i det rette miljø

Apport Systems A/S

Sponseret

Lagerstyring på autopilot - få dit lager til at tænke selv

Denne artikel er del af et tema:

Tema: Resiliens i forsyningskæden

Covid-19 blev startskuddet til en lavine af kriser, der i alvorlig grad udfordrede alverdens forsyningskæder. Eksempler er grundstødning i Suezkanalen, Ruslands invasion i Ukraine, klimaændringer, krisen i Det Røde Hav, energipriser, inflation, geopolitiske spændinger og cybersikkerhed. 

Det har sat gang i et kraftigt SCM fokus på resiliens, robusthed, modstandsdygtighed og risikostyring i forsyningskæden. Supply chain resiliens (SCR) refererer til evnen hos en organisation til at modstå og tilpasse sig uventede forstyrrelser i forsyningskæden. 

SCR er vigtigt for en organisations succes og overlevelse, især i en tid med stadig mere kompleksitet og uforudsigelighed samt øget afhængighed af teknologi. En organisation, der er i stand til at opbygge en stærk supply chain resiliens og implementere robuste sikkerheds- og beredskabsforanstaltninger, vil være bedre rustet til at modstå potentielle trusler og opretholde sin konkurrenceevne på lang sigt. 

Relateret indhold

22.04.2025SCANLOX ApS

Sponseret

Strategisk sparring og styrket samarbejde

22.04.2025SCM.dk

Kun 29 procent af supply chain organisationer er klar til fremtiden

14.04.2025Bredana Axcite A/S

Sponseret

Kvalitetsmodul løftes - AI Agent på vej

14.04.2025Bureau Veritas

Sponseret

ISO 9001 inspirationsseminar

14.04.2025SCM.dk

Ny forsvarsaccelerator styrker iværksættere med 200 millioner

14.04.2025SCM.dk

Toldkrig gør forsyningskæder dyrere og dårligere

11.04.2025Bredana Axcite A/S

Sponseret

ERP-projekt med stærk forandringsledelse

10.04.2025SCM.dk

ESG-opgør i Danmark: Amerikansk tendens kan sprede sig

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Se flere temaer

Events

Se alle