Unge fravælger en karriere i søfarten

Antallet af ansøgninger til de maritime uddannelser har i år taget et dyk nedad. Det bekymrer formand for skibsofficerernes fagforening, der opfordrer politikerne til at tage affære.

Skal Danmark være verdensførende inden for autonom skibsteknologi, er man nødt til at vedligeholde de operative maritime kompetencer, lyder det fra Bjarne Cæsar Jensen, der er formand for skibsofficerernes fagforening. Arkivfoto..

08.08.2017

SCM.dk

Står det til Søfartens Ledere, bør erhvervsministeriet sætte sig i spidsen for en tilbundsgående undersøgelse af, om danske unge ønsker sig en karriere i det Blå Danmark, og på hvilke præmisser de i givet fald vil være parate til at basere deres fremtid på en maritim uddannelse.

Forslaget kommer på baggrund af det seneste antal tilmeldinger til de maritime uddannelser – tal, der skuffer Bjarne Cæsar Jensen, der er formand for skibsofficerernes fagforening:

”Erhvervet er nødsaget til at spørge de unge og virkelig interessere sig oprigtigt for, hvad der er galt. Hvorfor drager det maritime ikke på samme måde længere? Erhvervet bliver nødt til ydmygt at lytte, ændre sig og tilpasse sig ungdommen i dag”, skriver han i en kronik hos shippingwatch.dk.

Læs også: Det kom der ud af internationalt møde om skibsfartens miljøpåvirkning

Stort fald i optag siden 2016
Ifølge Bjarne Cæsar Jensen er antallet af tilmeldinger til de maritime bacheloruddannelser faldet med 12 procent i forhold til sidste år.

Ligeledes er optaget på skibsføreruddannelsen på Marstal Navigationsskole faldet med 25 procent i samme periode.

Selvom de nye tal er alarmerende, mener Bjarne Cæsar Jensen, at det er vigtigt at understrege, at det desværre blot er fortsættelsen af en udvikling, hvor man er ved at tabe en hel generation af danske søfarende på gulvet.

Politikerne har et ansvar
Derfor mener han, at erhvervsministeren bør tage affære, hvis Danmark fortsat skal være en stor søfartsnation:

”Der er bred opbakning til, at Danmark fortsat skal være en stor søfartsnation, og det er regeringens strategi, at vi i Danmark om en årrække skal være verdensførende inden for autonom skibsteknologi”, skriver han og fortsætter:

”Skal Danmark lykkes med det, er vi nødt til at vedligeholde vores operative maritime kompetencer”.

Læs også: Amazon vil ansætte 50.000 logistikarbejdere

Bjarne Cæsar Jensen understreger samtidig, at det, i samarbejde med de rette folk i erhvervet, er politikernes ansvar at finde frem til en model, der kan sikre, at de unge i fremtiden ikke fravælger søfarten, men i stedet vælger den til:

”Hvis vi ikke er parate til det, fortjener vi slet ikke deres ansøgninger”.

- EL

Toyota Material Handling A/S

Sponseret

Ny Toyota Traigo48-serie med uovertruffent design og banebrydende ydeevne

Apport Systems A/S

Sponseret

Lagerstyring på autopilot - få dit lager til at tænke selv

Relateret indhold

28.04.2025SSI Schäfer

Sponseret

Apotea og SSI SCHÄFER fortsætter deres langsigtede partnerskab

28.04.2025Brother Nordic A/S

Sponseret

Tag din lagerstyring til nye højder med RFID-labels

28.04.2025SCM.dk

Lageret kan ikke længere bare ’kaste flere folk ind’ i højsæsoner

28.04.2025Swisslog

Sponseret

Interview med Swisslogs Predrag Djukanovic om AMR'er og den rolle, de spiller i fremtiden for lagre og forsyningskæder.

28.04.2025Körber Supply Chain DK A/S

Sponseret

Hvorfor den rigtige software er nøglen til succesfuld lagerautomatisering

28.04.2025Hans Schourup A/S

Sponseret

Effektiv lagerstyring med fokus på bæredygtighed

28.04.2025Apport Systems A/S

Sponseret

Sådan får du flow i intralogistikken med MES og WMS i samspil

25.04.2025BITO Storage Systems Nordic A/S

Sponseret

Bæredygtighed og intralogistik

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Se flere temaer

Events

Se alle
Bureau Veritas
Kursus
ISO 9001 Intern Auditor

Bliv ISO 9001 Intern Auditor

Dato

28.04.2025

Tid

08:30

Sted

Kongens Lyngby

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Ledelsens evaluering

Er din virksomhed certificeret, stilles der krav om, at I løbende gennemfører Ledelsens evaluering. Men hvordan gøres det mest effektivt og hvad kan vi lære af de virksomheder, der lykkes bedst med at gennemføre Ledelsens evaluering.

Dato

29.04.2025

Sted

Odense

Bureau Veritas
Kursus
Introduktion til ISO 20001: Minimering af Food Waste & Loss

Vidste du godt, at der er en ny ISO-standard på vej, som fokuserer på at minimere fødevareaffald og -tab på en systematisk måde? Denne standard, der forventes udgivet i 2026, har fået betegnelsen ISO 20001.

Dato

29.04.2025

Tid

08:30

Sted

Fredericia

Bureau Veritas
Webinar
BV Talks - Om Bæredygtighed

BV Talks er en webinarrække, hvor du kan høre engagerede fagpersoner med noget på hjerte fortælle om deres passion og dele ud af erfaringer, visioner og måske endda praktiske løsninger.

Dato

29.04.2025

Tid

09:00

Sted

Online på MS Teams

Bredana Axcite A/S
Webinar
Warehouse Management Only Mode

Med Warehouse Management Only Mode får I mulighed for at implementere lagerstyring i verdensklasse – uanset ERP-system. Og/eller starte implementering af D365 med dette modul alene.

Dato

29.04.2025

Tid

10:00

Sted

Live webinar fra Bredana Axcite, Aarhus

AGR
Webinar
Chain Reactions: The spark behind smarter supply chain decisions

Data: The First Link in the Chain

Dato

29.04.2025

Tid

12:30

Sted

Online on LinkedIn