ODIN fastholder højt serviceniveau med fjernsupport

Hurtigt og præcis service ligger i DNA’et hos specialmaskineproducenten ODIN Engineering. Derfor krævede det nytænkning, da corona i foråret forhindrede serviceteknikkerne i at rejse jorden rundt med deres ekspertise. Resultatet blev fjernsupport på Teams.

Hos ODIN i Slagelse gør de en leverance klar. Foto: ODIN Engineering..

08.01.2021

SCM.dk

Når ODIN Engineering for et år siden leverede en af deres specialmaskiner, var det altid i selskab med en serviceteknikker. Maskinen var blevet pillet fra hinanden tilbage i Slagelse, og teknikkerne skulle installere den on location.

Men i foråret lukkede COVID-19-virussen for størstedelen af rejser til udlandet. Det gav udfordringer for virksomheden, som leverer til hele verden. Serviceteamet forsøgte sig derfor med en virtuel model, hvor serviceteknikkerne blev i Slagelse og en lokal tekniker blev vejledt i montagen per videokonference.

Læs også: Vi skal styrke både kundeservice og effektivitet i hele Norden

”Rejserestriktionerne gør, at vi nu har væsentlig mindre bemanding af montører til installations- og serviceopgaver på site i udlandet. Med fjernsupport kan vi være i gang, så snart vi har de rigtige reservedele og en god internetforbindelse derude, hvor der er behov for vores assistance. Uanset om det er planlagt service eller akut support. Jeg kan kun forestille mig, at fjernsupporten er kommet for at blive”, fortæller Simon Friis, Service & Installation Manager hos ODIN Engineering, i en pressemeddelelse.

God service og glade kunder

God service er centralt for ODINs forretning. Kvalitet og service gør, at man ved, at man har en specialmaskine i mange år, når man investerer i en ODIN, fortæller Simon Friis: ”Vi designer og opfinder maskiner og tager altid imod nye udfordringer fra kunderne. Står der ODIN på maskinen, kan man altid regne med holdbarheden, da mange af vores specialmaskiner kan køre uden problemer i årtier”.

Samtidig forklarer han, at de virtuelle løsninger kun har styrket virksomhedens service: ”Vi skal vise kunderne, at vi reagerer hurtigt, når de har behov for det. På vores servicetelefon kan de for eksempel altid komme i kontakt med en af vores kompetente serviceteknikere. Med vores nye virtuelle løsninger, kan vi ofte reagere endnu hurtigere end før, selvom vi ikke altid har mulighed for at møde kunderne fysisk”.

Læs også: Corona sætter vedvarende spor i produktionsvirksomheder

ODIN Engineering oplever også, at kunderne har taget godt imod de nye muligheder for at få vejledning i installation og service gennem virtuel fjernsupport:

”Vi holder virtuelle mødesessioner med kamera og instrukser, så kunderne bliver vejledt i at udføre installations- og servicearbejde på deres egne produktionsanlæg. Det fungerer rigtig godt med vores kunder i eksempelvis USA, som giver os meget positive tilbagemeldinger,” siger Simon Friis.

- KCP

Bredana Axcite A/S

Sponseret

I en ”Agentic World” er forudsigelighed stadig en konkurrencefordel

SCM.dk

Stort tema om smart produktion i praksis: Fra Industri 4.0 til 5.0

Relateret indhold

03.09.2026Q-SYSTEM A/S

Sponseret

Q-System får styrket automationssamarbejde gennem AVK-investering

02.09.2026Global AGV

Sponseret

🎟️ Du er inviteret: Kom GRATIS med på Foodtech messe i Herning

SCM.dk

Nye angreb presser skibsfarten i Mellemøsten

SCM.dk

Danske konkurser falder til femårigt lavpunkt

28.08.2026Q-SYSTEM A/S

Sponseret

Hvor forsvinder pengene i den interne logistik?

13.08.2026PALOMAT

Sponseret

Kender du hemmeligheden bag effektiv pallehåndtering? 👀 X-faktoren er...

11.08.2026Global AGV

Sponseret

Gør det nemt at tage beslutningen om automation

05.08.2026Fyns Kran Udstyr A/S

Sponseret

Godt samarbejde i 25 år

04.08.2026SCANLOX ApS

Sponseret

Hver kvadratmeter tæller

29.07.2026Implement Consulting Group

Sponseret

Before the robot, fix the loom

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle
Consafe Logistics
Webinar
CYBERSIKKERHED – Beskyttelse af WMS-operationer

Forstå cyberrisici i moderne lagerdrift.

Dato

01.09.2026

Sted

On-Demand Webinar

Consafe Logistics
Webinar
Lås op for nøglen til smartere lagerautomatisering

Hvordan sikrer brancheledere, at deres automatiseringsprojekter giver ROI fra dag ét?

Dato

10.09.2026

Sted

Online

DNV Business Assurance Denmark
Uddannelse
Kvalitetslederuddannelsen

Kompetencegivende uddannelse i kvalitetsledelse

Dato

15.09.2026

Sted

Odense

Dansk Standard
Kursus
Risikovurdering af maskiner - diplomkursus 2 dage

På dette kursus lærer du at risikovurdere maskiner og anlæg iht. til kravene i hhv. maskindirektivet og standarden EN ISO 12100.

Dato

15.09.2026

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

Bureau Veritas
Kursus
Lithium-/Natriumbatterier, lempelige transportregler, ADR-RID-IMDG-IATA

Kurset om lempelige transportregler giver dig viden om forsendelse af lithium-/natriumbatterier efter lempelserne i SP188 (ADR, RID og IMDG) for UN3090, UN3091, UN3480, UN3481, UN3551 og UN3552 samt Section II (IATA), som er gældende for UN3091, UN3481 og UN3552.

Dato

15.09.2026

Sted

Fredericia

Bureau Veritas
Kursus
Lithium-/Natriumbatterier, fuldt reguleret, IATA, ADR, IMDG og RID

Dette kursus giver dig viden om forsendelse af lithium-/natriumbatterier både løse og/i med udstyr, som er fuldt reguleret farligt gods efter reglerne i IATA. Dermed kan du tage ansvar for, at der kun sendes batterier på korrekt og sikker vis, samt at defekte batterier ikke sendes med fly.

Dato

15.09.2026

Sted

Fredericia