Amazon fortsætter patentindsamling

Amazon har endnu engang fået patent for en kreativ leveringsmetode – denne gang er droner involverede.

Amazons nyeste patent indeholder kreative bud på, hvordan en drone kan "tabe" pakker ned til kunderne oppe fra luften. .

16.02.2017

SCM.dk

Men nu tyder nyt patent på, at Amazon har planer om at holde dronerne flyvende oppe i luften – også når det er nået frem til kunden.

Læs også: Amazon på spil igen – får patent på underjordisk leveringsnetværk

Patentet beskriver nemlig, hvordan man kan bruge magneter, små faldskærme og fjedre til at levere pakker fra en flyvende drone.

Når dronen har frigivet en pakke, kan den holde styr på den faldende pakkes kurs. Hvis eksempelvis et vindstød får pakken ud af kurs, kan dronen via et radiosignal aktivere en faldskærm eller trykluftbeholder og på den måde sikre, at pakken lander på det ønskede punkt.

Det er endnu uvist om, og i såfald hvornår, Amazon vil lancere droneleveringsplanen. Første skridt på vejen bliver at få tilladelse til at flyve med de automatiserede droner, der ikke er under overvågning af mennesker.

-CHM

SCM.dk

Rekruttering: Ram de rigtige kandidater – i det rette miljø

Apport Systems A/S

Sponseret

Lagerstyring på autopilot - få dit lager til at tænke selv

Relateret indhold

23.04.2025Norris Print-Tech A/S

Sponseret

Mobil arbejdsstation med stor tablet

11.04.2025SCM.dk

JYSK investerer i spansk distributionshub for ekspansion i Sydeuropa og Nordafrika

11.04.2025SCM.dk

4 ud af 10 bøvler med at styre strømmen af lastbiler til og fra lagerterminalen

10.04.2025Global AGV

Sponseret

Global AGV flytter 2 ud af 3 medarbejdere til andre opgaver

08.04.2025SCM.dk

ACI: Styrk forsyningskæderne efter Trumps toldchok

07.04.2025Fyns Kran Udstyr A/S

Sponseret

Køb din COMEGE kran hos Fyns Kran Udstyr

04.04.2025Apport Systems A/S

Sponseret

Derfor er Wexøes kunder tilfredse – se logistikken bag

03.04.2025Combilift

Sponseret

Combilift’s Legacy in Wind Energy: Engineering Solutions for a Sustainable Future

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Se flere temaer

Events

Se alle