Vovede forskningsidéer får økonomisk støtte

Modige og innovative forskningsprojekter har igen i år fået støtte gennem Villum Fondens Experiment-program.

Forskningsidéerne, der har modtaget støtte fra Villum Fonden, spænder bredt fra dufte-teknologi til AI og bæredygtige biomaterialer. Foto: iStock.com/Dima Berlin

30.09.2024

SCM.dk

51 nyskabende og utraditionelle forskningsideer har modtaget støtte fra Villum Fonden. Projekterne er anonymt vurderede for at sikre, at idéernes potentiale vægtes højere end forskernes baggrund – en proces, der fremmer kreativitet og modet til at tage chancer.

Forskningsidéerne spænder bredt fra dufte-teknologi til AI og bæredygtige biomaterialer. Thomas Bjørnholm, forskningsdirektør hos Villum Fonden, sætter ord på Experiment-programmet, der giver vovede forskningsidéer en chance.

"Villum Experiment repræsenterer det uventede og det uprøvede. Her støtter vi forskere, der tør tage chancer, og vi ved, at nogle af disse projekter kan føre til banebrydende opdagelser. Vores mål er at give plads til ideer, der kan ændre verden – selvom de kan virke helt vilde i begyndelsen”.

Ét af projekterne undersøger for eksempel, hvordan dufte kan overføres på afstand, ligesom vi i dag overfører lyd og billeder. Det kan føre til en helt ny form for telekommunikation, der integrerer lugtesansen, så vi ikke bare kan se og høre over afstande mellem enheder - men også dufte.

"Projektet åbner dørene for forskning i integrationen af elektroniske næser i digitale duftudsendelsesapparater. I fremtiden kan denne viden anvendes til at tilføje en ekstra dimension til kommunikation ved at inkludere dufte ud over lyd og billede”, forklarer lektor ved Mads Clausen Instituttet ved Syddansk Universitet, Roana de Oliveira Hansen, der leder projektet.

Et andet projekt, INFUSE, undersøger, om man kan bruge insekter som råstof til for eksempel tekstiler eller emballage. Hvis det lykkes, vil det åbne mulighed for vidtstrakt brug af insekt-biomasse til helt nye former for biomaterialer.

Og et tredje projekt kigger på, om vi kan lære kunstig intelligens at kode mere bæredygtigt, så vi kan reducere energiforbruget i fremtidens AI-systemer.

Læs også: International ekspert vil hindre robotter fra at blive hacket

”Forskningsideerne udfordrer grænserne for, hvad vi tror er muligt – fra overførsel af dufte til udvikling af grøn AI. Og det er netop denne type modig forskning, vi ønsker at fremme, da det kan bane vejen for fremtidens store opdagelser”, siger Thomas Bjørnholm.

FAKTA OM VILLUM EXPERIMENT

  • Fokus på nyskabende og utraditionelle forskningsidéer
  • Anonym bedømmelse sikrer fokus på idéens potentiale frem for forskerens meritter
  • Højt risikomoment og potentiale for gennembrud
  • Støtter forskningsprojekter i deres tidlige fase
  • I 2024 er der tildelt knap 100 millioner kroner fordelt på 51 ansøgere 

Kilde: Villum Fonden

/ PiB

Toyota Material Handling A/S

Sponseret

Ny Toyota Traigo48-serie med uovertruffent design og banebrydende ydeevne

Apport Systems A/S

Sponseret

Lagerstyring på autopilot - få dit lager til at tænke selv

Relateret indhold

31.03.2025SCM.dk

Udfordringer presser væksten i robotbranchen

27.03.2025SCM.dk

58 procent vil skære ned på USA’s cloud-udbydere

27.03.2025SCM.dk

Forsyningskæders cybersikkerhed er fulde af blinde vinkler

26.03.2025SCM.dk

AI-agenter: Fremtidens nøgle til effektivisering af arbejdsgange

26.03.2025Columbus

Sponseret

Enhancing manufacturing with AI: Microsoft Copilot for Sales explained

26.03.2025Columbus

Sponseret

Enhancing manufacturing with AI: Microsoft Copilot Studio explained

21.03.2025SCM.dk

Brug af kunstig intelligens i forsyningskæden medfører kun moderate gevinster

20.03.2025SCM.dk

CeramicSpeed styrker cybersikkerhed i trådløs vibrationssensor

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Se flere temaer

Events

Se alle
Bureau Veritas
Kursus
OHSMS ISO 45001:2018 Lead auditor arbejdsmiljø (CQI IRCA-certificeret)

Ved succesfuld gennemførelse af vores CQI and IRCA-certificeret OHSMS ISO 45001:2018 Lead Auditor Arbejdsmiljøkursus vil du være i stand til at planlægge, gennemføre og afrapportere effektive 1., 2. og 3. parts audits af arbejdsmiljøledelsessystemer i henhold ISO 45001:2018 og i overensstemmelse med ISO 19011 og ISO 17021 standarderne.

Dato

31.03.2025

Tid

08:30

Sted

Nyborg

Bureau Veritas
Kursus
Risk Management

Uanset din virksomheds type eller størrelse, vil du møde interne eller eksterne risici, som skal vurderes og håndteres således, at de ikke får uforudsete konsekvenser for din virksomhed - og derfor er risk management en forankret del af ISO-standarderne.

Dato

02.04.2025

Tid

08:30

Sted

Fredericia

Toyota Material Handling A/S
Messe
Toyota Material Handling deltager på Transportmessen 2025

Mød os på på Transport 2025, som finder sted i Messecenter Herning d. 3-5. april. Få gratis adgang til messen – brug blot koden toyota2025, når du bestiller dine billetter online. Vi glæder os til at byde dig velkommen ved stand M9600.

Dato

03.04.2025

Tid

09:00

Sted

Herning Messecenter

Brother Nordic A/S
Messe
Transport 2025

Skandinaviens førende fagmesse inden for transportbranchen.

Dato

03.04.2025

Tid

09:00

Sted

Messecenter Herning

Bureau Veritas
Webinar
Webinar: Få styr på VSME - EU's nye frivillige standard for bæredygtighedsrapporting

EU-Kommissionen har for nyligt lanceret den såkaldte Omnibus-pakke, der skal forenkle kravene til virksomhedernes bæredygtighedsrapportering og styrke EU’s konkurrenceevne.

Dato

03.04.2025

Tid

11:00

Sted

Online på MS Teams

Bureau Veritas
Webinar
Webinar: Få styr på VSME - EU's nye frivillige standard for bæredygtighedsrapporting

EU-Kommissionen har for nyligt lanceret den såkaldte Omnibus-pakke, der skal forenkle kravene til virksomhedernes bæredygtighedsrapportering og styrke EU’s konkurrenceevne.

Dato

03.04.2025

Tid

11:00

Sted

Online på MS Teams