Svært at afsende gods med jernbanen

Danske industrivirksomheder har fået vanskeligere ved at benytte jernbanen til godstransport.

28.11.2012

SCM.dk

Foto: Tao Lytzen. .

Det går trægt med at efterleve regeringen og EU’s ambitioner om at flytte gods fra vej til jernebane, fordi Banedanmark og DSB de seneste år har nedlagt en lang række sidespor, godsbaner og ekspeditionssteder, skriver nyhedsmagasinet Ingeniøren.     

Ifølge en opgørelse, som nyhedsmagasinet har foretaget, er der 18 steder tilbage i landet, hvor der regelmæssigt bliver modtaget eller afsendt jernbanegods. Dermed har industrivirksomhederne fået vanskeligere tilgang til jernbanen.   

En af de virksomheder, der må sende gods med lastbiler fremfor tog, er Oranje Beton i Holstebro.

Virksomheden har fået en ordre på levering af kabelrender til metrobyggeriet i København, og da godssporene ved banegården i Holstebro er nedlagt, blev virksomheden tilbudt at køre godset i lastbiler til Fredericia, hvor det kunne omlastes til tog.

Den løsning vil dog ifølge Oranje Beton få økonomien i ordren til at bryde sammen, så derfor vil kabelrenderne sandsynligvis blive transporteret på lastbiler hele vejen til København, skriver Ingeniøren.      

- JKK

SCM.dk

Rekruttering: Ram de rigtige kandidater – i det rette miljø

Apport Systems A/S

Sponseret

Lagerstyring på autopilot - få dit lager til at tænke selv

Relateret indhold

11.04.2025SCM.dk

JYSK investerer i spansk distributionshub for ekspansion i Sydeuropa og Nordafrika

11.04.2025SCM.dk

4 ud af 10 bøvler med at styre strømmen af lastbiler til og fra lagerterminalen

10.04.2025Global AGV

Sponseret

Global AGV flytter 2 ud af 3 medarbejdere til andre opgaver

08.04.2025SCM.dk

ACI: Styrk forsyningskæderne efter Trumps toldchok

07.04.2025Fyns Kran Udstyr A/S

Sponseret

Køb din COMEGE kran hos Fyns Kran Udstyr

04.04.2025Apport Systems A/S

Sponseret

Derfor er Wexøes kunder tilfredse – se logistikken bag

03.04.2025Combilift

Sponseret

Combilift’s Legacy in Wind Energy: Engineering Solutions for a Sustainable Future

03.04.2025SCM.dk

Instabee tredobler kapaciteten med ny terminal

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Se flere temaer

Events

Se alle