Stregkodescannere skyld i syge medarbejdere

Dårligt designede stregkodescannere giver logistik- og transportmedarbejdere smerter, viser ny undersøgelse.

04.10.2016

SCM.dk

Ansatte i logistik- og transportverdenen oplever, at stregkodescanneres dårlige design går ud over helbredet, viser ny undersøgelse. Smerterne kan endda udvikle sig til flere dages sygemelding.

Læs også: Gør det rigtigt første gang med TWI

Undersøgelsen, der er foretaget af Opninion Matters, viser, at 63 procent oplever smerter i håndled eller arm, og at hele 69 procent har været nødsaget til at holde to-tre sygedage det seneste år, som følge deraf. En medarbejder, der er sygemeldt i to-tre dage, koster i gennemsnit virksomheder 3.000 kroner.

Dårligt design skyld i ineffektivitet
I undersøgelsen svarer 60 procent endvidere, at den stregkodescanner de til daglig arbejder med, kun er ’lidt effektiv’ eller endda ’slet ikke effektiv’.

De adspurgte medarbejdere bruger i gennemsnit scanneren 197 gange om dagen. Af den grund har de også forslag til, hvordan man kunne designe det elektroniske udstyr, så sundheden og produktiviteten blev forbedret.

Cirka halvdelen mener, at det ville være en fordel, hvis scannerne havde en højpræcisionspen og knapper på begge sider. 36 procent savner en vinklet scanner på enheden, mens 22 procent nævner en bedre læsbarhed i sollys.  

Panasonic har taget kritikken til sig og har i den seneste tid haft fokus på at løse udfordringerne:

”Fra vores seneste interne test har vi set, hvordan vores nyeste vinklede stregkodescanner kan hjælpe medarbejdere til færre bevægelser. Den vinklede scanner gør, at skærmen kan holdes i samme stabile position, således at medarbejderne ikke behøver at dreje arme og håndled eller løfte så meget på fx pakker”, siger General Marketing Manager Jan Kaempfer fra Panasonic Computer Product Solutions.

Læs også: Automatisering går ikke ud over kvaliteten – tværtimod

Undersøgelsen blev foretaget i april i år. I alt medvirkede 500 britiske medarbejdere, der dagligt arbejder med mobile scannere.

-CHM

SCM.dk

Rekruttering: Ram de rigtige kandidater – i det rette miljø

Apport Systems A/S

Sponseret

Lagerstyring på autopilot - få dit lager til at tænke selv

Relateret indhold

22.04.2025SCANLOX ApS

Sponseret

Strategisk sparring og styrket samarbejde

22.04.2025SCM.dk

Kun 29 procent af supply chain organisationer er klar til fremtiden

14.04.2025Bredana Axcite A/S

Sponseret

Kvalitetsmodul løftes - AI Agent på vej

14.04.2025Bureau Veritas

Sponseret

ISO 9001 inspirationsseminar

14.04.2025SCM.dk

Ny forsvarsaccelerator styrker iværksættere med 200 millioner

14.04.2025SCM.dk

Toldkrig gør forsyningskæder dyrere og dårligere

11.04.2025Bredana Axcite A/S

Sponseret

ERP-projekt med stærk forandringsledelse

10.04.2025SCM.dk

ESG-opgør i Danmark: Amerikansk tendens kan sprede sig

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Se flere temaer

Events

Se alle