SCM Agendaen: SCM 4.0 – muligheder og udfordringer

Den allerførste udgave af vores nye podcast, SCM Agendaen, er klar! Temaet for udsendelsen er SCM 4.0 og de mange fantastiske muligheder, teknologien rummer, men også de udfordringer, der kan følge med for de danske virksomheder, som agter at tage teknologien til sig.

17.12.2019

Anders Kampmann, SCM.dk

Der er nemlig en lang række fantastiske muligheder gemt i de mange teknologier i SCM 4.0, men også mange udfordringer for de danske virksomheder, som agter at tage teknologien til sig. Så hvordan kan de danske supply chain-organisationer og deres respektive ledelser gribe disse aspekter an? Og er de overhovedet klar til det?

N.C. Nielsen A/S

Sponseret

N.C. Nielsen lancerer verdens mest effektive el-truck

SCM.dk

Stort tema om smart produktion i praksis: Fra Industri 4.0 til 5.0

Til at svare på de spørgsmål – og flere andre – har vi inviteret tre eksperter på området i studiet, som leverer deres bud på, hvad virksomhederne skal fokusere på, ikke mindst ud fra et ønske om at skabe værdi for kunden. Det drejer sig om:

  • Henning de Haas som er adjunkt på Institut for Teknologi og Forretningsudvikling ved Aarhus Universitet og også har Haas Læring & Ledelse,
  • Gustaf Høskuldsson, der er ganske ny COO for Pascal Audio A/S, og
  • Alis Hemmingsen, der er Commercial business development lead for Optilon

I udsendelsen kommer de rundt om emner som ”den lærende forsyningskæde”, det at tage menneskerne med i arbejdet, mening for medarbejderne, og vigtigheden af at tage sig tid til at give organisationen mulighed for at løfte sig. Det er nemlig noget, der kræver mod.

Podcasten er gratis tilgængelig for alle med en smartphone via podcast apps som Apple Podcast, Google Podcasts og Pocket Cast.

Relateret indhold

06.05.2026KUKA Nordic AB

Sponseret

To kraftfulde allroundere fra KUKA: Den nye generation af KR CYBERTECH-familien

05.05.2026Descartes

Sponseret

Descartes opkøber Idelic

SCM.dk

USA stopper eskortering af skibe

SCM.dk

Esbjerg Havn udpeget som global grøn industriklynge

03.05.2026Fellowmind Denmark A/S

Sponseret

Cloudbaseret dataplatform giver e-nettet hurtigere indsigt

30.04.2026Fellowmind Denmark A/S

Sponseret

Fælles data har styrket beslutningerne i Comforts medlemsnetværk

29.04.2026Descartes

Sponseret

Descartes-studie: kun 3 % af europæiske transportfolk står uden for AI

29.04.2026KUKA Nordic AB

Sponseret

Hvorfor Visual Components 5.0 kan omdefinere digital fabriksplanlægning

28.04.2026SCM.dk

Cybertrusler bremser AI i transportbranchen

27.04.2026Fellowmind Denmark A/S

Sponseret

Ét fælles intranet giver bedre koordinering på tværs af landegrænser

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle
DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Få styr på BEK 1138/2025 (tidl. 761/2024): Bekendtgørelse om obligatoriske energiledelsessystemer og energisyn samt klimasyn i visse virksomheder

Er din virksomhed omfattet af Bekendtgørelse om obligatoriske energiledelsessystemer og energisyn og klimasyn i visse virksomheder, skal I sikre, at I opfylder kravene i Bekendtgørelsen. På dette 3-times online minikursus, giver vi dig den nødvendige viden, så du kan afgøre om din virksomhed er omfattet, og i givet fald hvad der skal til, for at leve op til kravene.

Dato

08.05.2026

Sted

Online

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Sæt strøm til ISO/IEC 27002 med CIS18

Få konkrete anvisninger til opbygning af dine sikkerhedsforanstaltninger

Dato

11.05.2026

Sted

København

Bureau Veritas
Kursus
ISO 45003 guideline - del 1 (Psykisk arbejdsmiljø)

Den internationale standard for arbejdsmiljøledelse, ISO 45001, fik i 2021 følgeskab af ISO 45003 guidelinen, som beskriver forventningerne til håndtering af trivsel og psykisk arbejdsmiljø i et arbejdsmiljøledelsessystem opbygget efter ISO 45001.

Dato

11.05.2026

Sted

Vejle

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Grundlæggende Kvalitetsledelse

Formålet med kurset er at give deltagerne et grundlæggende kendskab til kvalitetsledelsessystemer og kravene i ISO 9001 standarden.

Dato

12.05.2026

Sted

Odense

Dansk Standard
Kursus
NIS2 i praksis – med ISO/IEC 27001 som fundament for compliance

På dette diplomkursus får du overblik over NIS2-kravene i praksis, og du lærer, hvordan ISO/IEC 27001 kan bruges som en praktisk ramme til at styrke jeres informationssikkerhed og sikre compliance med den nye NIS2-lov.

Dato

12.05.2026

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

Bureau Veritas
Kursus
Kvalitetskultur med udgangspunkt i ISO 10010:2022 og adfærdsdesign

En ny version af ISO 9001 er på vej og forventes lancereret i september 2026. Denne revision sætter fokus på at lederskab skal sikre en kvalitetskultur.

Dato

12.05.2026

Sted

Middelfart