SAP ansætter sin første nordiske bæredygtighedsdirektør

SAP udnævnte i sidste uge Tiina Antturi, som sin første nordiske direktør for bæredygtighed.

Tiina Antturi har mange års erfaring inden for blandt andet IT-branchen og har tidligere haft lederstillinger i salg, HR og CSR. Foto: SAP.

07.12.2021

SCM.dk

Tiina Antturi skal drive SAP’s globale bæredygtighedsstrategi på regionalt niveau i Nordeuropa gennem sin nye stilling nordisk bæredygtighedsdirektør. Det vil sige i Danmark, Finland, Norge, Sverige, Estland, Letland og Litauen.

”Virksomhederne bør i dag have en klar ambition om at påvirke den bæredygtige udvikling af samfundet. Jeg er meget stolt over at have fået ansvaret for at drive og bidrage til en omfattende bæredygtighedsdagsorden på de nordiske og baltiske markeder”, siger Tiina Antturi.

Hun har mange års erfaring inden for blandt andet IT-branchen og har tidligere haft lederstillinger i salg, HR, CSR og har også været administrerende direktør i 6 år for NGO’en World Vision. Som nordisk direktør for bæredygtighed rapporterer hun direkte til Helle Dochedahl, administrerende direktør for SAP Norden og Baltikum.

Læs også: SAP’s nye software skal fremme bæredygtigt design

”Det er også virksomhederne, der har de nødvendige teknologiske og finansielle ressourcer til at skabe den innovation, der gør bæredygtige forretningsmodeller til virkelighed. SAP har med sine forretningssoftwareløsninger til hundredtusindvis af virksomhedskunder samt et stort økosystem af partnere en nøglerolle at spille – både med hensyn til at skabe konkrete resultater og til selv at vise vejen”, fortsætter Tiina Antturi.

Hun bor og arbejder til hverdag i Helsinki.

- KCP

N.C. Nielsen A/S

Sponseret

Ny Linde Ei14–20 kombinerer kompakt el-drift med integreret Lithium-ION batteri

SCM.dk

Stort tema om smart produktion i praksis: Fra Industri 4.0 til 5.0

Relateret indhold

05.05.2026Langebæk A/S

Sponseret

Langebæk udnævner Lars Dam Kristensen til ny Partner

28.04.2026RELEX Solutions

Sponseret

ICA udvider succesfuldt partnerskab med RELEX Solutions til også at inkludere kampagneplanlægning

SCM.dk

Månedens udfordring: Uforudsigelige omverdens-vilkår er den største trussel

SCM.dk

Forbrugerkrav presser fødevareproducenter til lokal sourcing

22.04.2026Hans Schourup A/S

Sponseret

AGV vs. AMR – måske er det ikke længere et enten/eller?

21.04.2026SCANLOX ApS

Sponseret

Måske har du allerede spottet det?

19.04.2026SCM.dk

CMA CGM køber libanesisk logistikselskab

14.04.2026SCANLOX ApS

Sponseret

Fra tomme timer til autonome kolleger

09.04.2026RELEX Solutions

Sponseret

State of Supply Chain 2026: AI Moves Into Core Supply Chain Decisions as Volatility Persists

01.04.2026SCANLOX ApS

Sponseret

Nej, det her er ikke en aprilsnar…

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle
Bureau Veritas
Kursus
IATA Freightforwarder/Operator Acceptance excl. cl. 7

IATA Freightforwarder/Operator Acceptance excl. cl. 7 medfører, at du overholder uddannelseskravet i IATA kapitel 1.5.1.2.1(IATA CBTA guidance tabel 7.3A) og sætter dig i stand til at gennemføre accepteringskontrol af forsendelser, der skal sendes som luftfragt, ekskl. Kl 7.

Dato

18.05.2026

Sted

Hvidovre

Bureau Veritas
Kursus
IATA Freightforwarder/Operator Acceptance incl. CL 7

IATA Freightforwarder/Operator Acceptance incl. CL 7 medfører, at du overholder uddannelseskravet i IATA kapitel 1.5.1.2.1 ((IATA CBTA guidance tabel 7.3A) og sætter dig i stand til at gennemføre acceptance kontrol af forsendelser, der skal sendes som luftfragt, inkl. Kl 7.

Dato

18.05.2026

Sted

Hvidovre

Bureau Veritas
Kursus
IATA Basic Training

IATA Basic Training sætter dig i stand til at håndtere, pakke og mærke farligt gods forsendelser til flytransport samt at udarbejde og kontrollere Dangerous Goods Declaration. Kurset medfører samtidig, at du overholder uddannelseskravet til en Shipper IATA CBTA 7.1 (tidligere category 1) eller Freight Forwarder IATA CBTA 7.3 (tidligere category 3) som krævet i IATA kapitel 1.5.1.2.

Dato

18.05.2026

Sted

Hvidovre

Bureau Veritas
Kursus
APQP4Wind Management Awareness Training (online)

By combining lectures, workshops and practical exercises, the Management Awareness Training will provide the management with a basic understanding of the management role in the APQP4Wind process.

Dato

18.05.2026

Sted

Online

Bureau Veritas
Kursus
ADR/RID sikkerhedsrådgiver uddannelse

ADR/RID Sikkerhedsrådgiver Uddannelsen forbereder dig til Beredskabsstyrelsens grundlæggende sikkerhedsrådgivereksamen samt giver dig forståelse for ADR- og RID-konventionen, og hvordan du anvender dem som opslagsværk i dit daglige arbejde.

Dato

18.05.2026

Sted

Fredericia

Bureau Veritas
Kursus
ADR sikkerhedsrådgiver uddannelse

ADR Sikkerhedsrådgiver Uddannelsen forbereder dig til Beredskabsstyrelsens grundlæggende sikkerhedsrådgivereksamen samt giver dig forståelse for ADR-konventionen, og hvordan du anvender den som opslagsværk i dit daglige arbejde.

Dato

18.05.2026

Sted

Fredericia