Russisk statsselskab vil investere stort i fragt via Nordsøruten

Russiske Rosatom vil angiveligt investere milliarder i en containerskibsflåde, der kan fragte varer på Nordsøruten. Selskabet håber at overtage syv procent af den fragt, der i dag går gennem Suez-kanalen.

Tidligere i år lancerede Rosatom den nye isbryder 'Ural'. Nu vil virksomheden investere stort i en containerskibsflåde, der kan sejle i det kolde arktiske vand..

26.11.2019

SCM.dk

Hos den russiske stats atomkraftsselskab, Rosatom, der er ansvarlig for udviklingen af Ruslands brug af Nordsøruten, har man dog tilsyneladende et andet syn på sagen.

The Maritime Executive skriver således, at selskabet angiveligt går med planer om at investere milliarder af dollars i en containerskibsflåde, der skal fragte varer fra Asien til Europa gennem det arktiske vand.

Planen er ifølge russiske Vedomosti, der henviser til kilder tæt på virksomheden, at Rosatom skal udvikle sig til at blive en gigant indenfor shipping, og de håber, at de med investeringerne kan overtage omkring syv procent af den containerfragt, der på nuværende tidspunkt går gennem Malacca-Suez-Gibraltar-ruten til og fra Europa.

Nordsøruten er et hurtigt alternativ
Selvom flere virksomheder holder sig tilbage fra at anvende den, så tilbyder Nordsøruten et hurtigere alternativ til containerfragt mellem Asien og Europa, hvis man sammenligner med de normale fragtruter, som anvendes i dag.

De nye fokus på kommerciel shipping udgør et markant skifte for Rosatom, hvis primære forretning ellers hidtil har fokuseret på at designe, bygge og styre atomkraftværker.

Rosatom kører således i dag 35 kraftværker i Rusland, ligesom at salg af russisk kernekraftteknologi og nukleart brændstof udgør en stor del af selskabets eksportindtægter.

Læs også: Voksende Nordsøhandel giver solidt DFDS-regnskab

Virksomhedens marine division, Rosatomflot, har fire nukleare isbrydere, en atomdrevet pram, en ikke-nuklear isbryder og fem serviceskibe, men hidtil ingen containerskibe. Virksomheden har historisk fokuseret på isbrydning og relaterede opgaver langs Nordsøruten og den arktiske region.

- JMA

Toyota Material Handling A/S

Sponseret

Prøv næste generation af gaffeltrucks hos Toyota Material Handling i Vejle

Slimstock Nordic

Sponseret

An opinion Making Artificial Intelligence (AI) land in supply chain practice

Relateret indhold

18.09.2025SCM.dk

Fra benægtelse til forvirring: Moderne klimaskeptikere vil så tvivl frem for at benægte

15.09.2025SCM.dk

EU udsætter klimamål: Uenigheder spænder ben for 2035- og 2040-mål

12.09.2025SCM.dk

Ramaskrig om producentansvar midlertidigt slukket af Regeringen

11.09.2025SCM.dk

Metalformand fortsætter som formand for Nordic IN

10.09.2025SCM.dk

Arbejdskraft er virksomhedernes vigtigste krav til kommunerne

09.09.2025SCM.dk

Dyrere elmaterialer forhaler tempoet i den grønne omstilling

08.09.2025SCM.dk

Virksomheder misser at udnytte uddannelsesmuligheder trods stor mangel på faglærte

08.09.2025SCM.dk

ESG-mål bliver styringsværktøj i lederaflønning

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Se flere temaer

Events

Se alle
Dansk Standard
Kursus
Sæt dit ledelsessystem i drift

Med dette to-dages kursus bliver du klar til at udvikle, implementere og drive et effektivt ledelsessystem i din virksomhed

Dato

22.09.2025

Sted

Dansk Standard, 12 etage, Lokale 0, Göteborg Plads 1, 2150 Nordhavn

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Environmental Management System Auditor/Lead Auditor Training Course as per ISO 14001:2015 | CQI and IRCA Certified Course ID: 17913

This 5 day course provides the knowledge and skills needed to organize and lead Environmental Management System audits.

Dato

22.09.2025

Sted

Odense

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Next Generation QMS Assessment Course

Et virtuelt kursus, som er designet til at give dig en anerkendt metode til at evaluere din virksomheds kvalitetsledelsessystem (QMS) i forhold til best-practice og anerkendte standarder.

Dato

22.09.2025

Sted

Online

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
CQI and IRCA QMS Lead Auditorkursus baseret på ISO 9001:2015 (Dansk)

5 dages intensivt kursus der giver dig den fornødne viden og færdigheder, så du efter endt træning kan organisere og lede audits af kvalitetsledelsessystemer baseret på ISO 9001:2015. CQI and IRCA Nr.: 17898

Dato

22.09.2025

Sted

Odense

Bureau Veritas
Kursus
OHSMS ISO 45001:2018 Lead auditor arbejdsmiljø (CQI IRCA-certificeret)

Ved succesfuld gennemførelse af vores CQI and IRCA-certificeret OHSMS ISO 45001:2018 Lead Auditor Arbejdsmiljøkursus vil du være i stand til at planlægge, gennemføre og afrapportere effektive 1., 2. og 3. parts audits af arbejdsmiljøledelsessystemer i henhold til ISO 45001:2018 og i overensstemmelse med ISO 19011 og ISO 17021 standarderne.

Dato

22.09.2025

Tid

08:30

Sted

Middelfart

Dansk Standard
Kursus
Risikostyring af informationssikkerhed i den finansielle sektor

På dette diplomkursus får du inspiration til, hvordan ISO/IEC 27005-standarden kan anvendes ift. de krav, DORA stiller til styring af digitale risici herunder etablering af en samlet risikostyringsramme.

Dato

23.09.2025

Sted

Dansk Standard, 12 etage, Sal 1, Göteborg Plads 1, 2150 Nordhavn