Mærsk: Turen på Nordhavsruten var en engangsforestilling

Lige nu regner vi ikke Nordhavsruten som et kommercielt bæredygtigt alternativ til de eksisterende øst-vest-ruter, lyder det fra Mærsk, trods succesfuld testsejlads

Venta Mærsk, det fjerde af syv søsterfaretøjer fra 2018, på sin testrute i Arktis. Foto: Mærsk.

01.10.2018

SCM.dk

Den danske rederigigant Mærsk har testet Nordhavsruten (NSR) med containerskibet Venta Mærsk, der ankom sikkert den 28. september i Skt. Petersburg i Rusland, efter 37 dage til havs. Men Mærsk understreger, at der er tale om en engangsforestilling.

Læs også: Mærsk tester ny ryte gennem Arktis

”Lige nu regner vi ikke Nordhavsruten som et kommercielt bæredygtigt alternativ til de eksisterende øst-vest-ruter. Generelt set planlægger vi nye tjenester i forhold til handelsmønstre, befolkningscentre og kundeefterspørgsel”, forklarer Palle Laursen, der er teknisk chef i Mærsk.

Det var et engangsforsøg designet til at få operationel erfaring i et nyt område og for at teste fartøjssystemer, lyder det videre.

Venta Mærsk havde 660 containere med på sin tur. Foto: Mærsk..

En succesfuld test
Venta Mærsk sejlede ud fra havnen i Vladivostok i Rusland den 22. august. Turen bød på stop i Vostochny i Rusland og Busan i Sydkorea, før skibet skulle passere gennem Beringstrædet mellem Rusland og Alaska den 6. september på vej til Skt. Petersburg og videre til Bremerhaven i Tyskland.

”Vi er meget glade for at kunne byde både mandskab og fartøj velkommen tilbage i god behold efter denne unikke rejse”, siger Palle Laursen.

Turen gik som planlagt og uden nogle store udfordringer. Fartøjets systemer fungerede godt i det ukendte miljø. Venta Mærsk havde dog brug for assistance i form af isbrydere i det øst-sibiriske hav.

Læs også: Mærsk investerer millionbeløb i at bekæmpe plastikforurening i Stillehavet

”Forsøget gav os mulighed for at tilegne os en exceptionel operationel erfaring, teste fartøjets systemer, besætningsmuligheder samt funktionaliteten af den kyst-baserede supportopsætning,” siger Palle Laursen.

Selvom Mærsk ikke umiddelbart kommer til at benytte Nordhavsruten, vil selskabet holde øje med udviklingen. Lige nu er det kun muligt at sejle gennem passagen tre måneder om året, men det kommer måske til at ændre sig med tiden og den globale opvarmning, lyder det fra teknikchefen.

- SN

N.C. Nielsen A/S

Sponseret

Førerkomfort i fokus ved MillPart-truckvalg

Slimstock Nordic

Sponseret

An opinion Making Artificial Intelligence (AI) land in supply chain practice

Relateret indhold

09.09.2025Norris Print-Tech A/S

Sponseret

Ringscanner i fjervægtsklassen

09.09.2025SCM.dk

Carl Ras tredobler kapaciteten på centrallageret med ny Autostore

03.09.2025Element Logic Danmark

Sponseret

Mød Element Logic på HI-messen 2025 – og mød morgendagens fuldautomatiske lagerautomationsløsninger

01.09.2025Toyota Material Handling A/S

Sponseret

Prøv næste generation af gaffeltrucks hos Toyota Material Handling i Vejle

31.08.2025N.C. Nielsen A/S

Sponseret

Førerkomfort i fokus ved MillPart-truckvalg

26.08.2025Apport Systems A/S

Sponseret

Fra eksterne krav til moderne lagerstyring hos Urtegaarden

26.08.2025Toyota Material Handling A/S

Sponseret

FreeBee A/S skaber et mere sikkert arbejdsmiljø med ny halvautomatiseret lagerløsning

24.08.2025Toyota Material Handling A/S

Sponseret

Ergonomi og driftssikkerhed i ét – kom og prøv Traigo48 i realistiske rammer

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Se flere temaer

Events

Se alle
DNV Business Assurance Denmark
Kursus
AQAP NATO Kvalitetsstandarder - grundkursus

Er din virksomhed leverandør til Forsvaret eller har I planer om at blive det? Hvis ja, vil du blive mødt af krav om bevis for efterlevelse af kravene i AQAP, som er NATOs standarder for kvalitetsstyring.

Dato

16.09.2025

Sted

Frederik VI´s Hotel, Odense

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Auditorkursus i kvalitetsledelse

Formålet med kurset er at få et grundigt kendskab til de værktøjer og auditprincipper, der skal anvendes af auditorerne, for at virksomheden får det optimale udbytte af virksomhedens kvalitetsledelsessystem efter DS/EN ISO 9001:2015 og den interne audit.

Dato

16.09.2025

Sted

Odense

RELEX Solutions
Messe
RELEX Solutions at NRF

RELEX Solutions is heading to NRF 2025: Retail's Big Show Europe to showcase how our agentic AI transforms retail supply chain planning. Visit us at booth M-087!

Dato

16.09.2025

Sted

NRF 2025, Paris Expo Porte de Versailles

Dansk Standard
Kursus
Intern audit af et miljø- og kvalitetsledelsessystem

Få redskaber til at planlægge og udføre intern audit af din organisations ledelsessystem indenfor kvalitet og/eller miljø! På kurset får du styrket din forståelse af audit som værktøj til evaluering og forbedring af ledelsessystemet samt trænet din grundlæggende værktøjskasse som auditor.

Dato

16.09.2025

Sted

Dansk Standard, 12 etage, Lokale P Göteborg Plads 1 2150 Nordhavn

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
AQAP NATO Kvalitetsstandarder - grundkursus

Er din virksomhed leverandør til Forsvaret eller har I planer om at blive det? Hvis ja, vil du blive mødt af krav om bevis for efterlevelse af kravene i AQAP, som er NATOs standarder for kvalitetsstyring.

Dato

16.09.2025

Sted

Odense

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Kvalitetskultur

Et effektivt ledelsessystem er kernen i en effektiv virksomhed og driver virksomheden frem mod sine strategiske mål. Det effektive ledelsessystem bør derfor forholde sig til sine interessenters behov og forventninger, risici og muligheder, lovkrav og ikke mindst organisationens værdier og kultur.

Dato

16.09.2025

Sted

Odense