Regeringen fremsætter akutte initiativer for at sikre dagligvareforsyningen

Grundet den nuværende situation med coronavirus, implementerer regeringen flere tiltag, der skal sikre den fortsatte forsyning af varer til supermarkederne. Det omfatter blandt andet nye bekendtgørelser på transportområdet og en dispensation fra miljøzonerne.

Flere midlertidige bekendtgørelser og initiativer fra Transportministeriet skal sikre den fortsatte levering af dagligvarer..

16.03.2020

SCM.dk

Som følge af den akutelle risiko for spredning af coronavirus, oplever flere dagligvarebutikker en ændret indkøbsadfærd, hvilket presser distributionen.

Derfor har en række brancheorganisationer været i dialog med Transportministeriet i forbindelse med iværksættelsen af en række midlertidige tiltag. Der tages blandt andet initiativ til, at køre- og hviletidsreglerne for chauffører bliver midlertidigt sat ud af kraft i en periode på ti dage med henblik på at give chaufførerne længere tid på rattet, oplyser ministeriet.

Læs også: Fasttracks skal fastholde international distribution

Herudover har ministeriet udarbejdet bekendtgørelser, der giver forlænget gyldighed for chaufførkørekort og -beviser, som ellers ville udløbe i marts eller april 2020. Der stræbes endvidere efter at gennemføre bekendtgørelser til midlertidigt udlån af chauffører, og at varebilschauffører med gyldigt kørekort, kan køre varekørsel uden de påkrævede chaufføruddannelsesbeviser.

“Generelt har vi en høj forsyningssikkerhed af føde- og dagligvarer i Danmark og netop nu er mit indtryk, at der også på de centrale lagre er masser af varer. Men de seneste dages mange indkøb har skabt nogle flaskehalse ud til de enkelte butikker. Derfor har jeg – med bred opbakning fra et flertal i Folketinget – besluttet at iværksætte nogle midlertidige tiltag, herunder en dispensation af dele af køre- og hviletidsreglerne. Der er tale om en midlertidig ændring, og jeg har tiltro til, at branchen håndterer det på en måde, der ikke går på kompromis med trafiksikkerheden”, siger transportminister Benny Engelbrecht (S). 

Gnidningsfri levering
Erhverslivet har derudover opfordret regeringen til at kigge på mere fleksible muligheder for levering. Derfor har miljøminister, Lea Wermelin (S), valgt at dispensere de miljøzoner, der findes i København, Frederiksberg, Aarhus, Aalborg og Odense. 

“Det er vigtigt at slå fast, at der er dagligvarer nok. Men i den her særlige situation skal vi gøre det så nemt som muligt at få varerne ud i butikkerne. Også om natten og i ydertimerne. Derfor har jeg valgt at dispensere fra reglerne i miljøzoner de næste ti dage i første omgang, så erhvervslivet bedre kan få varerne fra lagre til butikker”, siger miljøminister Lea Wermelin (S).

Læs også: Ny transportoverenskomst er på plads

Regeringen anbefaler også selv i et brev, at landets kommuner skal se på egne initiativer, der kan begrænse leveringen af dagligvarer, f.eks. begrænsede tidspunkter for levering på baggrund af støjgener og særskilte beslutninger vedrørende indkørselsforbud samt parkerings- og standsningsregler.

“Vi står i en meget alvorlig situation, hvor vi skal stå sammen om at sikre de optimale rammer for vareudbringningen. Derfor vil jeg opfordre kommunerne til at overveje, hvad de kan gøre i den her særlige situation. Hvis de enkelte kommuner har truffet beslutninger om deres vejes udnyttelse, som hindrer en hurtig og effektiv udbringning af varer, vil jeg opfordre kommunerne til midlertidigt at ophæve sådanne beslutninger”, siger Benny Engelbrecht.

- HCL

N.C. Nielsen A/S

Sponseret

N.C. Nielsen lancerer verdens mest effektive el-truck

SCM.dk

Stort tema om smart produktion i praksis: Fra Industri 4.0 til 5.0

Relateret indhold

04.05.2026SCM.dk

Hormuz-krisen rammer danske forsyningskæder hårdt

27.04.2026AGR

Sponseret

AGR Inventory Summit 2026 sætter fokus på robuste forsyningskæder

SCM.dk

Esbjerg Havn udpeget som global grøn industriklynge

SCM.dk

Hormuz-krise rammer verdens fattigste lande hårdt

21.04.2026DNV Business Assurance Denmark

Sponseret

7 gode råd til det gode ledelsessystem

20.04.2026SCM.dk

EU enige om toldreform med stor betydning

15.04.2026SCM.dk

Skævvridning af afgifter kan ramme dansk erhvervsliv

09.04.2026SCM.dk

Stigende søgning til ingeniøruddannelser

09.04.2026SCM.dk

Politisk opbakning til stort logistikprojekt i Ringsted

07.04.2026Implement Consulting Group

Sponseret

The next productivity revolution is deeply human

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle
Dansk Standard
Kursus
Functionel safety - ISO 13849

Dette kursus handler om konstruktion af sikkerhedsrelaterede styresystemer i henhold til ISO 13849-1.

Dato

07.05.2026

Tid

09:00

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

AGR
Webinar
AGR Inventory Summit 2026

Resilience in the Modern Supply Chain

Dato

07.05.2026

Tid

10:00

Sted

Online

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Få styr på BEK 1138/2025 (tidl. 761/2024): Bekendtgørelse om obligatoriske energiledelsessystemer og energisyn samt klimasyn i visse virksomheder

Er din virksomhed omfattet af Bekendtgørelse om obligatoriske energiledelsessystemer og energisyn og klimasyn i visse virksomheder, skal I sikre, at I opfylder kravene i Bekendtgørelsen. På dette 3-times online minikursus, giver vi dig den nødvendige viden, så du kan afgøre om din virksomhed er omfattet, og i givet fald hvad der skal til, for at leve op til kravene.

Dato

08.05.2026

Sted

Online

Bureau Veritas
Kursus
ISO 45003 guideline - del 1 (Psykisk arbejdsmiljø)

Den internationale standard for arbejdsmiljøledelse, ISO 45001, fik i 2021 følgeskab af ISO 45003 guidelinen, som beskriver forventningerne til håndtering af trivsel og psykisk arbejdsmiljø i et arbejdsmiljøledelsessystem opbygget efter ISO 45001.

Dato

11.05.2026

Sted

Vejle

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Sæt strøm til ISO/IEC 27002 med CIS18

Få konkrete anvisninger til opbygning af dine sikkerhedsforanstaltninger

Dato

11.05.2026

Sted

København

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Grundlæggende Kvalitetsledelse

Formålet med kurset er at give deltagerne et grundlæggende kendskab til kvalitetsledelsessystemer og kravene i ISO 9001 standarden.

Dato

12.05.2026

Sted

Odense