Nyt samarbejde skal skabe nye grønne løsninger i den maritime sektor

Roskilde Universitet skal over de næste tre år udvikle nye innovative løsninger mellem virksomheder og studerende, der kan bidrage til at gøre den maritime sektor mere bæredygtig.

De studerende på Roskilde Universitet har igennem innovative laboratorier og nyskabende teknologiprojekter adgang til mange faciliteter, der kan hjælpe industrien i at udtænke grønne løsninger. Foto: 123RF.

18.01.2022

SCM.dk

Bedre lastning af skibene, mere miljøvenlige brændstoffer og effektiv ruteplanlægning. Grøn omstilling er et hovedfokus i den maritime branche i disse år. Nu skal der skabes nye relationer, som kan kaste konkrete og brugbare idéer af sig.

I et nyt samarbejde skal Roskilde Universitet, Erhvervshus Sjælland og brancheorganisationen for den maritime industri, Danske Maritime, samarbejde om at skabe nye løsninger, der skal gøre den maritime sektor mere bæredygtig. Samarbejdet er kommet i stand med støtte fra Den Danske Maritime Fond.

"Det er en fantastisk mulighed for, at dygtige studerende kan bruge deres viden om teknologi og bæredygtighed til at hjælpe maritime virksomheder - samtidig med, at de får bedre indsigt i en af Danmarks vigtigste industrier", siger lektor Line Reinhardt, leder af Center for Maritim og Marin Forskning på Roskilde Universitet.

Læs også: Ny teknologi skal udvikle Det Blå Danmark

Ifølge Line Reinhardt er der mange muligheder for at gøre den maritime sektor mere grøn.

"Selv arbejder jeg med at energieffektivisere ved brug af operationsanalyse og planlægningsværktøjer, som kan planlægge lastning af skibe, så de ligger bedre i vandet, og planlægning af sejlads, så man sænker hastigheden til en mere energieffektiv hastighed", siger hun. 

De studerende på Roskilde Universitet har igennem innovative laboratorier og nyskabende teknologiprojekter adgang til mange faciliteter, der kan hjælpe industrien i at udtænke grønne løsninger.

Hackathons, case competition og speed dating mellem virksomheder og studerende skal sikre et aktivt partnerskab, som skal fortsætte i semesterprojekter og senere innovationsmodning i Roskilde Universitets Open Entrepreneurship Lab.

På jagt efter nye talenter

Brancheorganisationen Danske Maritime vil bidrage til projektet med viden, og administrerende direktør Jenny Braat ser gode muligheder i det nye samarbejde - blandt andet i forhold til FNs verdensmål for bæredygtig udvikling:

"Den danske maritime industri er blandt verdens dygtigste, men vi har altid brug for nye talenter, som har lyst til at arbejde målrettet med at gøre en forskel. Hos os kan man føre verdensmålene ud i livet gennem konkrete løsninger, og jeg håber, at det nye samarbejde vil kaste en masse spændende idéer af sig, og at de studerende samtidig får øget deres maritime forståelse og interesse", siger Jenny Braat.

Også Erhvervshus Sjælland vil involvere sig aktivt i det nye samarbejde. Projektleder i Erhvervshus Sjælland Morten Pristed ser frem til samarbejdet.

Læs også: Opråb: Indtænk erhvervshavne i den grønne omstilling!

"Det maritime erhverv i Danmark er i en rivende grøn udvikling, og et større samspil mellem maritim uddannelse, teknologi og erhverv vil kun drive den udvikling videre - og i Erhvervshuset vil vi rigtig gerne spille en aktiv rolle i forhold til vores regionale maritime virksomheder", siger Morten Pristed.

Planen er, at der i løbet af de tre år vil blive skabt en solid grobund for vækst inden for det maritime område i Region Sjælland, og at det treårige projekt også bidrager til at udvikle et stærkt fundament for flere maritime aktiviteter på RUC.  

- KCP

Toyota Material Handling A/S

Sponseret

Er det tid til at opgradere jeres truckflåde? Traigo_i sætter helt nye standarder

SCM.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

12.01.2026RELEX Solutions

Sponseret

RELEX Solutions Launches Deal Management

09.01.2026Toyota Material Handling A/S

Sponseret

Fra digital indsigt til fleksibel intralogistik

08.01.2026SCM.dk

Klar besked om hvem, der skal rapportere hvornår

08.01.2026SCANLOX ApS

Sponseret

Når truckfører Bjarne møder robotten

08.01.2026PALOMAT

Sponseret

70% lavere energiforbrug - Automatisk pallehåndtering uden trykluft

06.01.2026SCM.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

05.01.2026SCM.dk

IDA: 82-procentsmålet giver begrænset klimaeffekt

30.12.2025SCM.dk

Geopolitisk usikkerhed er for alvor rykket ind på direktionsgangene

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle