Nu skal der bygges vindmølletårne på Esbjerg Havn

På Esbjerg Havn vil Valmont SM bygge vindmølletårn. Det er stålkonstruktionsproducenten nu et skridt tættere med sin nye aftale med Esbjerg Havn, som betyder, at en fabrik nu kan blive bygget.

Ifølge Niels Brix er Esbjerg en oplagt placering af fabrikken, fordi elementerne til havvind bliver stadigt større. Det gør det sværere at transportere dem på vejene, hvilket gør det oplagt at producere dem direkte på havnearealet. Foto: Esbjerg Havn.

01.12.2021

SCM.dk

Esbjerg Havn og virksomheden Valmont SM har indgået en aftale om, at der kan opføres en fabrik på havnen, hvor der kan produceres af vindmølletårne.

”Vi er meget glade for muligheden, som giver os en betydelig konkurrencemæssig fordel i det meget travle marked, der venter i de kommende år”, siger Niels Brix, der er adm. direktør for Valmont SM.

Virksomheden, der hører til i Rødekro, er leverandør af komplekse stålkonstruktioner og tårne, der bruges til vindmøller. Serieproduktion af offshoretårne og kundespecifikke emner produceret med moderne svejse-og overfladebehandlingsudstyr er kerneforretningen, og blandt kunderne er Siemens og Vestas.

Læs også: Mens Esbjerg knapt undgår nedgang, vokser Aabenraa Havn

Ifølge Niels Brix er Esbjerg en oplagt placering af fabrikken, fordi elementerne til havvind bliver stadigt større. Det gør det sværere at transportere dem på vejene, hvilket gør det oplagt at producere dem direkte på havnearealet.

”Esbjerg Havn er førende på havvind i Danmark og Europa, og vi forventer et stærkt voksende marked, hvor vi via Esbjerg får adgang til markederne i både England, Tyskland og Holland. Og samtidig har havnen en velafprøvet infrastruktur, som også har tiltrukket mange andre virksomheder, blandt andet servicevirksomheder”, uddyber Niels Brix.

Resultat af målrettet arbejde

Aftalen om en kommende tårnfabrik på havnen er et resultat af et intenst arbejde for at få produktion af komponenter til vindmøller placeret på havnen i Esbjerg.

”Det er noget, vi har arbejdet på længe, og nu er timingen helt rigtig”, siger bestyrelsesformand for Esbjerg Havn, Flemming Enevoldsen.

Men Valmont SM er ikke alene om at have spottet potentialet i Esbjerg Havn. Ifølge Havnedirektør Dennis Jul Pedersen er der en markant stigende efterspørgsel efter havnekapacitet i Esbjerg.

”Vi mærker øget aktivitet”, siger han og understreger, at aftalen også går fint i tråd med den netop igangsatte havneudvidelse, som blandt andet skal bruges til oplagring af store vindmøllekomponenter.

En del af en samlet investeringsplan

Byggeriet af den nye fabrik er en del af en større investeringsplan i grøn infrastruktur på havnen, så Esbjerg Havn fortsat har kapaciteten til at håndtere den stigende efterspørgsel på havvind.

”Aftalen er en del af vores ambitioner om at bidrage endnu mere til Danmarks grønne omstilling og eksport, som vi allerede har gjort de sidste mange år”, fortæller Flemming Enevoldsen.

Øgede investeringer på Esbjerg Havn bliver også nødvendigt, hvis de ambitiøse mål sat af EU skal nås. EU har nemlig besluttet, at der skal være opført 300 gigawatt havvind i Nordsøen inden 2050. Danmarks samlede havvindskapacitet er i dag omkring 1,7 gigawatt.

Læs også: Aarhus Havn stod fast i stormvejret og belønnes med vækst

I 2020 meldte den nordiske infrastrukturfond Infranode sig desuden parat til at foretage grønne investeringer for en milliard kroner på Esbjerg Havn. Med de investeringer er fonden klar til etablering af havnefaciliteter til brug for oplagring og fremstilling af komponenter til havvindindustrien.

Investeringerne vil blive iværksat løbende i takt med, at producenter af vindmøllekomponenter og servicevirksomheder udbygger deres aktiviteter.

I første omgang starter Esbjerg Havn med at bygge fabrikken, som senere skal være vært for Valmont SMs vindmølletårnproduktion. Det forventes, at den nye fabrik står færdig i slutningen af 2023.

- KCP

Bureau Veritas

Sponseret

Ekstern sikkerhedsrådgivning hos Blue Water Shipping

SSI Schäfer

Sponseret

SSI SCHAEFER samarbejder med Coop om et af Europas største automatiserede distributionscentre

Relateret indhold

29.10.2025Global AGV

Sponseret

Kom til Automationsdag hos BILA - Oplev automation hands on🤖

29.10.2025SCM.dk

Spatial AI sparker det næste spring i automation på fabriksgulvet i gang

28.10.2025SCM.dk

Plantebøfproducent får 300 millioner til ny fabrik og eksporteventyr

27.10.2025SCANLOX ApS

Sponseret

Ægte SWARM

27.10.2025SCM.dk

Automation i produktionen: Virksomheder overser to afgørende faktorer

26.10.2025Q-SYSTEM A/S

Sponseret

Når automation bare giver mening

24.10.2025Q-SYSTEM A/S

Sponseret

Flowet der binder produktionen sammen

24.10.2025SCANLOX ApS

Sponseret

Derfor tester flere automatisering på hjemmebane

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Se flere temaer

Events

Se alle
Dansk Standard
Kursus
E-læringskursus: ISO/IEC 42001 - Lead Implementer

Behersk den viden og de færdigheder, der kræves for at fungere som specialist i kunstig ingtelligens (AI) baseret på kravene i ISO/IEC 42001.

Dato

01.11.2025

Sted

Online

Dansk Standard
Kursus
E-læringskursus: ISO/IEC 27001 Lead Implenter - certificeret af PECB

Få bevis på dine kompetencer med den internationale certificering i informationssikkerhed, ISO/IEC 27001 Lead Implementer

Dato

01.11.2025

Sted

Online

Dansk Standard
Kursus
E-læringskursus: ISO 37001 Lead Implementer

Behersk implementering og ledelse af et antibestikkelsessystem (ABMS) baseret på ISO 37001

Dato

01.11.2025

Sted

Online

Dansk Standard
Kursus
ISO/IEC 27001: Diplomkursus i informationssikkerhed

På dette kursus får du hjælp til at få et effektivt ledelsessystem for informationssikkerhed med ISO 27001, som passer til din virksomheds behov.

Dato

03.11.2025

Sted

Nyborg Strand, Østerøvej 2, 5800 Nyborg

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
OHSMS Auditor/Lead Auditor course based on ISO 45001 | CQI IRCA Certified Course ID: 1877

This course is designed to develop a clear understanding of safety management in the modern era and provide those involved in audit conduct and management with the skills to fulfil their role.

Dato

03.11.2025

Sted

Odense

Dansk Standard
Kursus
ISO/IEC 27001: Diplomkursus i informationssikkerhed

På dette kursus får du hjælp til at starte arbejdet med at få et effektivt ledelsessystem for informationssikkerhed, som passer til din virksomheds behov, med ISO 27001.

Dato

03.11.2025

Sted

Nyborg Strand, Nyborg