Nomineringsperioden for den Grønne Transportpris forlænges

Nomineringerne til årets Grønne Transportpris skulle offentliggøres på dette års Transportmesse. Den er nu udskudt, og det samme er offentliggøres af nomineringer. Derfor forlænges fristen for at nominere en vognmand, der selv har iværksat gode grønne tiltag i deres virksomhed.

Nomineringerne til den Grønne Transportpris vil blive offentliggjort på den årlige Transportmesse. Arkivfoto..

22.01.2021

SCM.dk

”Det har fra start været hensigten, at afgørelsen af Den Grønne Transportpris skulle offentliggøres på DTL’s stand på Transportmessen”, siger Erik Østergaard, administrerende direktør i DTL, i en pressemeddelelse. Han tilføjer ligeledes, at ”da Transportmessen 2021 blev udskudt til september 2021, er det helt naturligt, at vi også forlænger perioden med Den Grønne Transportpris frem til transportmessen”.

Læs også: Nyt strategisk partnerskab skal styrke transportsektorens grønne omstilling

Den Grønne Transportpris er stiftet af DTL og Jyske Finans med det formål at sætte fokus på de mange grønne tiltag, som de enkelte vognmænd selv iværksætter i deres virksomheder.

Indtil nu har der været fuld gang i artiklerne om de mange spændende og interessante grønne initiativer, som der allerede er gang i ude hos de enkelte vognmænd. Det er artiklerne og de historier fra branchen, der danner grundlaget for nomineringerne til Den Grønne Transportpris. 

”Vi er rigtig glade for den opmærksomhed, der har været om Den Grønne Transportpris”, udtaler Jørgen W. Kristensen, Head of Market i Jyske Finans. ”De første artikler med normeringer kan allerede læses på www.nyetider.nu – og vi har flere gode artikler i pipelinen, som udgives hen over de første måneder af 2021. Forlængelsen af prisen giver os kun tid til at sætte ekstra spot på flere grønne initiativer i branchen og til at få flere vognmænd til at deltage i konkurrencen om prisen”. 

Læs også: Klimarådet: Høj CO2-afgift skal drive grøn omstilling af transporten

Samtidig er juryen, der skal vurdere de mange gode nomineringer, blevet fastlagt. Fire dommere er blevet udvalgt: Thomas Jensen, Transportordfører i Socialdemokratiet, Rune Grøndahl, Partner i KPMG Acor Tax, Helle Bjerrum Holm, Miljøkoordinator hos Aalborg Vognmandsforretning A/S, Finn Bjerremand, Teknisk konsulent hos DTL-Danske Vognmænd.  

- KCP

N.C. Nielsen A/S

Sponseret

Førerkomfort i fokus ved MillPart-truckvalg

SSI Schäfer

Sponseret

SSI SCHAEFER samarbejder med Coop om et af Europas største automatiserede distributionscentre

Relateret indhold

16.10.2025SCM.dk

CSCO’er overvurderer egen effektivitet

16.10.2025Bureau Veritas

Sponseret

Ekstern sikkerhedsrådgivning hos Blue Water Shipping

14.10.2025SCM.dk

Løngabet vokser: For andet år i streg stiger lønforskellen på mænd og kvinder

14.10.2025SCM.dk

God ledelse, medarbejdertrivsel og modet til at tænke nyt er oversete veje til vækst i dansk erhvervsliv

14.10.2025Inact ApS

Sponseret

Brønnum satser på End2End: Gør Supply Chain til en kommerciel styrke

13.10.2025Datacon A/S

Sponseret

Investeringen tjener sig hurtigt hjem

13.10.2025SCM.dk

Derfor dominerer resiliens supply chain-agendaen anno 2025

10.10.2025SCM.dk

Usikkerhed i globale forsyningskæder er blevet den nye (kostbare) standard

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Se flere temaer

Events

Se alle
Fellowmind Denmark A/S
Webinar
Always Azure – Skab værdi med Microsoft Azure

Vil du være på forkant med det nyeste i Azure og få konkrete idéer til, hvordan du udnytter platformen bedst muligt i din virksomhed?

Dato

20.10.2025

Tid

13:00

Sted

Online

Dansk Standard
Kursus
NIS2 i praksis – med ISO/IEC 27001 som fundament for compliance

På dette diplomkursus får du overblik over NIS2-kravene i praksis, og du lærer, hvordan ISO/IEC 27001 kan bruges som en praktisk ramme til at styrke jeres informationssikkerhed og sikre compliance med den nye NIS2-lov.

Dato

21.10.2025

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

Dansk Standard
Kursus
Bliv klar til NIS2 med ISO 27001 - diplomkursus

På dette to-dages kursus får du en gennemgang af kravene i EU's NIS2-direktiv med fokus på, hvordan du kan efterleve og implementere kravene i praksis med ISO/IEC 27001 - ledelsessystem for informationssikkerhed.

Dato

21.10.2025

Sted

Dansk Standard, 12 etage, Sal 2, Göteborg Plads 1, 2150 Nordhavn

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Grundlæggende miljøledelse

Formålet med kurset er at give deltagerne et grundlæggende kendskab til miljøledelsessystemer, kravene i ISO 14001:2015 og de forretningsfordele, der er knyttet til systematisk arbejde med et miljøledelsessystem.

Dato

22.10.2025

Sted

Odense

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Strategisk udvikling af ledelsessystemer

Hvordan sikrer vi, at ledelsessystemet leverer et effektivt bidrag til virksomhedens strategiudvikling?

Dato

23.10.2025

Sted

Odense

DTU Learn for Life
Efteruddannelse
Ledelse og facilitering

Vil du være god til at facilitere møder, workshops, projekter og lignende? Og vil du kunne understøtte relationelle processer, der skaber værdi, mening og ønsket effekt?

Dato

23.10.2025

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup