Nyt strategisk partnerskab skal styrke transportsektorens grønne omstilling

Et strategisk samarbejde mellem Spirii, som laver innovative ladeløsninger til elbiler, og Danmarks Grønne Investeringsfond accelererer den grønne omstilling af transportsektoren i Danmark. Med en betydelig kapitaltilførsel kan Spirii skalere forretningen yderligere i hele Norden.

Spirii har udviklet en digital opladnings- og betalingsplatform, Spirii Go, der tilbyder roaming i hele Europa og gør det muligt for brugere at oplade og betale direkte via app. Foto: Spirii.

15.07.2020

SCM.dk

Uden nye tiltag forventes transportsektoren nemlig at udlede cirka 13 millioner tons CO2 i 2030.

Det svarer til knap en tredjedel af Danmarks samlede drivhusgasudledninger, hvoraf vejtransporten vil stå for mere end 90 procent.

Fra 2030 vil regeringen sætte en stopper for salg af nye benzin- og dieselbiler, og der skal således langt flere elbiler på de danske veje.

"Det er helt afgørende for at indfri de grønne ambitioner, at der kommer flere elbiler på de danske veje. Men skal vi have flere til at vælge elbiler, skal vi udvide ladenetværket både i det private og offentlige rum og samtidig sikre enkel og åben adgang for alle elbilister. De dyre abonnementsordninger er fortid. En finmasket og åben ladeinfrastruktur, som enkelt kan tilgås via en app til konkurrencedygtige strømpriser, bliver en gamechanger", siger founder og CEO i Spirii Tore Harritshøj og tilføjer: ”Med den nye kapitaltilførsel kan vi nu udbrede vores løsninger hurtigere og til et større marked”.

Spiriis ladeløsning til elbiler består af både intelligent ladeudstyr og egenudviklet software, Spirii Connect, som blandt andet muliggør styring og balancering af de opladninger, der foretages på ladestanderne.

På den måde kan man sikre, at den tilgængelige strømkapacitet udnyttes bedst muligt, og at man kan oplade flere elbiler ved brug af færre ampere.

Et afgørende skridt
Derudover har Spirii udviklet en digital opladnings- og betalingsplatform, Spirii Go, der tilbyder roaming i hele Europa og gør det muligt for brugere at oplade og betale direkte via app.

"I Danmarks Grønne Investeringsfond er vi meget glade for, at vi med vores lån til Spirii kan være med til at sikre etableringen af en dansk infrastruktur, så vi kan få markant flere elbiler på vores veje. Med udfasningen af fossil persontransport tager vi et afgørende skridt i den nødvendige grønne omstilling. Med vores lån til Spirii er vi med til at sikre, at de kan skalere deres forretning - også uden for Danmark", siger Michael Zöllner, Managing Director i Danmarks Grønne Investeringsfond.

Der har været gang i væksten siden etableringen af Spirii i 2019. Virksomheden er allerede blandt de største i Danmark på markedet for ladeløsninger, og efterspørgslen på Spiriis løsninger stiger støt.

Samtidig med, at Danmarks Grønne Investeringsfond yder et lån til Spirii, har AURA Energi netop indskudt et større beløb i virksomheden.

”Vi ser et stort potentiale i området for ladestandere, ikke mindst i relation til den markante stigning i antallet af elbiler, som vi ser frem mod i de kommende år. Vores investering i Spirii flugter godt med vores e-mobility-strategi og et ønske om at være endnu mere synlige i den grønne omstilling. Vi har store forventninger til vores aftale med Spirii, som vi har et godt indtryk af, da vi i forvejen har et partnerskab”, siger Carsten Höegh Christiansen, administrerende direktør i AURA Energi.

Både virksomheder, boligforeninger og kommuner kan med Spiriis løsning tilbyde medarbejdere og beboere en ladeløsning til elbiler.

Læs også: Der mangler grønne gulerødder i transporten

Spiriis ladeløsninger sælges til både private, virksomheder, kommuner og boligforeninger gennem AURA Energi, installationsvirksomheden Intego og FDM.

- SMF

Bredana Axcite A/S

Sponseret

I en ”Agentic World” er forudsigelighed stadig en konkurrencefordel

SCM.dk

Stort tema om smart produktion i praksis: Fra Industri 4.0 til 5.0

Relateret indhold

01.10.2026SCM.dk

Her er Danmarks 25 bedste supply chain ledere

28.09.2026PALOMAT

Sponseret

Amerikanske paller – intet specialbygget pallemagasin nødvendigt

SCM.dk

Kaptajner får millionløn for at sejle gennem Hormuz

SCM.dk

PostNord sætter solceller på 53 lastbiler

21.09.2026PALOMAT

Sponseret

Slip for pallekaos – RetNemt viste vejen

15.09.2026SCANLOX ApS

Sponseret

Vi byder vores nye mand i marken velkommen

10.09.2026PALOMAT

Sponseret

Brug for rustfrit stål? Intet problem

10.09.2026Langebæk A/S

Sponseret

Langebæk annoncerer CEO-skifte og etablerer todelt CEO-ledelsesteam

25.08.2026SCANLOX ApS

Sponseret

”Vi er for små til automation”

25.08.2026SCM.dk

Logistikmilliardær Klaus-Michael Kühne er død

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle
Bureau Veritas
Webinar
Få indsigt i ISO 9001, ISO 14001 & ISO 45001

Deltag på dette webinar, hvis du ønsker et indblik i muligheder og fordele ved en certificering i ISO 9001, ISO 14001 eller ISO 45001.

Dato

08.10.2026

Tid

08:45

Sted

Online

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
CQI and IRCA QMS Lead Auditorkursus baseret på ISO 9001:2015 (English)

5 dages intensivt kursus der giver dig den fornødne viden og færdigheder, så du efter endt træning kan organisere og lede audits af kvalitetsledelsessystemer baseret på ISO 9001:2015. CQI and IRCA Nr.: 17898

Dato

19.10.2026

Sted

Odense

DTU Learn for Life
Efteruddannelse
Projektledelse – metoder og værktøjer - dag

Vil du være projektleder – eller ønsker du at opkvalificere dine projektlederkompetencer? Så tilmeld dig dette kursus, som også er et diplom modul, og styrk dine evner til at planlægge, styre og følge op på projekter.

Dato

19.10.2026

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

Bureau Veritas
Kursus
IATA Basic Training

IATA Basic Training sætter dig i stand til at håndtere, pakke og mærke farligt gods forsendelser til flytransport samt at udarbejde og kontrollere Dangerous Goods Declaration. Kurset medfører samtidig, at du overholder uddannelseskravet til en Shipper IATA CBTA 7.1 (tidligere category 1) eller Freight Forwarder IATA CBTA 7.3 (tidligere category 3) som krævet i IATA kapitel 1.5.1.2.

Dato

20.10.2026

Sted

Hvidovre

Dansk Standard
Kursus
Risk Manager ISO/IEC 27005 - certificeret af PECB

Få bevis på dine kompetencer inden for styring af informationssikkerhedsrisici med den internationale personcertificering, PECB ISO/IEC 27005 Risk Manager.

Dato

20.10.2026

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

Bredana Axcite A/S
Seminar
SCM-dagen 2026

Vi gentager successen fra de forgangne år, med en hel seminardag om Dynamics 365 FO og Supply Chain emner!

Dato

20.10.2026

Tid

09:00

Sted

AI Innovation House Innovations Allé 3 7100 Vejle