Nyt strategisk partnerskab skal styrke transportsektorens grønne omstilling

Et strategisk samarbejde mellem Spirii, som laver innovative ladeløsninger til elbiler, og Danmarks Grønne Investeringsfond accelererer den grønne omstilling af transportsektoren i Danmark. Med en betydelig kapitaltilførsel kan Spirii skalere forretningen yderligere i hele Norden.

Spirii har udviklet en digital opladnings- og betalingsplatform, Spirii Go, der tilbyder roaming i hele Europa og gør det muligt for brugere at oplade og betale direkte via app. Foto: Spirii.

15.07.2020

SCM.dk

Uden nye tiltag forventes transportsektoren nemlig at udlede cirka 13 millioner tons CO2 i 2030.

Det svarer til knap en tredjedel af Danmarks samlede drivhusgasudledninger, hvoraf vejtransporten vil stå for mere end 90 procent.

Fra 2030 vil regeringen sætte en stopper for salg af nye benzin- og dieselbiler, og der skal således langt flere elbiler på de danske veje.

"Det er helt afgørende for at indfri de grønne ambitioner, at der kommer flere elbiler på de danske veje. Men skal vi have flere til at vælge elbiler, skal vi udvide ladenetværket både i det private og offentlige rum og samtidig sikre enkel og åben adgang for alle elbilister. De dyre abonnementsordninger er fortid. En finmasket og åben ladeinfrastruktur, som enkelt kan tilgås via en app til konkurrencedygtige strømpriser, bliver en gamechanger", siger founder og CEO i Spirii Tore Harritshøj og tilføjer: ”Med den nye kapitaltilførsel kan vi nu udbrede vores løsninger hurtigere og til et større marked”.

Spiriis ladeløsning til elbiler består af både intelligent ladeudstyr og egenudviklet software, Spirii Connect, som blandt andet muliggør styring og balancering af de opladninger, der foretages på ladestanderne.

På den måde kan man sikre, at den tilgængelige strømkapacitet udnyttes bedst muligt, og at man kan oplade flere elbiler ved brug af færre ampere.

Et afgørende skridt
Derudover har Spirii udviklet en digital opladnings- og betalingsplatform, Spirii Go, der tilbyder roaming i hele Europa og gør det muligt for brugere at oplade og betale direkte via app.

"I Danmarks Grønne Investeringsfond er vi meget glade for, at vi med vores lån til Spirii kan være med til at sikre etableringen af en dansk infrastruktur, så vi kan få markant flere elbiler på vores veje. Med udfasningen af fossil persontransport tager vi et afgørende skridt i den nødvendige grønne omstilling. Med vores lån til Spirii er vi med til at sikre, at de kan skalere deres forretning - også uden for Danmark", siger Michael Zöllner, Managing Director i Danmarks Grønne Investeringsfond.

Der har været gang i væksten siden etableringen af Spirii i 2019. Virksomheden er allerede blandt de største i Danmark på markedet for ladeløsninger, og efterspørgslen på Spiriis løsninger stiger støt.

Samtidig med, at Danmarks Grønne Investeringsfond yder et lån til Spirii, har AURA Energi netop indskudt et større beløb i virksomheden.

”Vi ser et stort potentiale i området for ladestandere, ikke mindst i relation til den markante stigning i antallet af elbiler, som vi ser frem mod i de kommende år. Vores investering i Spirii flugter godt med vores e-mobility-strategi og et ønske om at være endnu mere synlige i den grønne omstilling. Vi har store forventninger til vores aftale med Spirii, som vi har et godt indtryk af, da vi i forvejen har et partnerskab”, siger Carsten Höegh Christiansen, administrerende direktør i AURA Energi.

Både virksomheder, boligforeninger og kommuner kan med Spiriis løsning tilbyde medarbejdere og beboere en ladeløsning til elbiler.

Læs også: Der mangler grønne gulerødder i transporten

Spiriis ladeløsninger sælges til både private, virksomheder, kommuner og boligforeninger gennem AURA Energi, installationsvirksomheden Intego og FDM.

- SMF

Bredana Axcite A/S

Sponseret

I en ”Agentic World” er forudsigelighed stadig en konkurrencefordel

SCM.dk

Stort tema om smart produktion i praksis: Fra Industri 4.0 til 5.0

Relateret indhold

25.09.2026SCANLOX ApS

Sponseret

Få op til 125.000 kr. i tilskud til test af robotteknologi

21.09.2026Bredana Axcite A/S

Sponseret

SCM-dagen 2026 samler supply chain-profiler fra produktion- og handelsvirksomheder

SCM.dk

Houthier lover ikke at angribe europæiske skibe

SCM.dk

Dieselpris over 20 kroner øger transportens prisrisiko

10.09.2026PALOMAT

Sponseret

Brug for rustfrit stål? Intet problem

10.09.2026Langebæk A/S

Sponseret

Langebæk annoncerer CEO-skifte og etablerer todelt CEO-ledelsesteam

25.08.2026SCANLOX ApS

Sponseret

”Vi er for små til automation”

25.08.2026SCM.dk

Logistikmilliardær Klaus-Michael Kühne er død

11.08.2026SCANLOX ApS

Sponseret

Automation lykkes ikke uden medarbejderne

10.08.2026RELEX Solutions

Sponseret

RELEX leverer rekordstor vækst i første halvår af 2026

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle
Consafe Logistics
Webinar
CYBERSIKKERHED – Beskyttelse af WMS-operationer

Forstå cyberrisici i moderne lagerdrift.

Dato

01.10.2026

Sted

On-Demand Webinar

Bureau Veritas
Kursus
IATA Packer Training

IATA Packer Training giver dig forståelse for opbygningen af IATA DGR og sætter dig i stand til at pakke og mærke farligt gods forsendelser i henhold til IATA DGR. Kurset medfører samtidig, at du overholder kravet til en Category 2 uddannelse i IATA kapitel 1.5.

Dato

01.10.2026

Sted

Fredericia

Bureau Veritas
Kursus
ISO 9001 inspirationsseminar

ISO 9001 Inspirationsseminaret giver dig en grundlæggende forståelse for formål, baggrund og indhold for ISO 9001 standarden, som er en af de første og mest udbredte standarder og derfor betegnes som ”moderen af alle standarder”.

Dato

01.10.2026

Sted

Vejle

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Afvigelseshåndtering og årsagsanalyse

I forbindelse med lukning af afvigelser og andre interne udfordringer er det meget vigtigt at få lavet en ordentlig årsagsanalyse. Årsagsanalysen laves for at identificere de grundlæggende eller underliggende årsager, få dem rettet og dermed forhindre gentagelser. Det sker jo af og til, at vi løser det samme problem igen og igen.

Dato

01.10.2026

Sted

Odense

Bureau Veritas
Webinar
Webinar: Få indsigt i ISO 9001, ISO 14001 & ISO 45001

Deltag på dette webinar, hvis du ønsker et indblik i muligheder og fordele ved en certificering i ISO 9001, ISO 14001 eller ISO 45001.

Dato

01.10.2026

Tid

08:45

Sted

Online

Implement Consulting Group
Webinar
Scenario planning for better decisions in an uncertain world Scenario planning for better decisions in an uncertain world

Leadership begins where certainty ends

Dato

01.10.2026

Tid

09:00

Sted

Online