MiR kåret som årets vækstvirksomhed på Fyn

Mobile Industrial Robots vinder Entrepreneur Of The Year på Fyn og er nu klar til at konkurrere i landsfinalen.

EY Fyn kårer robotvirksomhed som vindere 2018. Til venstre er det MiR's CEO Thomas Visti og th. CSO Niels Jul Jacobsen. Foto EY.

06.11.2018

SCM.dk

Den fynske robotvirksomhed er nu klar til landsfinalen, der bliver holdt den 29. november i København.

”Dette års fynske vinder ligger forrest i feltet og trækker mange flere med. Juryen hæfter sig ved, at de ikke alene har skabt en helt ny industri i Danmark, som er godt på vej til at blive et globalt væksteventyr. De hjælper også virksomheder verden over med at automatisere og optimere interne transporter. Og de er en aktiv del af et levende miljø, hvor de inspirerer andre omkring sig og selv fører nye ideer ud i livet,” siger Brian Skovhus Jakobsen, partner i EY og ansvarlig for region Fyn i EY Entrepreneur Of The Year.

Konkurrencen afholdes i år for 32. gang på verdensplan, med over 60 lande ombord. I Danmark er det 22. gang den løber af stablen. Sidste års landevinder var Aller Aqua.

EY Danmark oplever vækst
For at deltage i konkurrencen skal virksomhederne bl.a. have eksisteret i minimum tre år, have minimum 20 ansatte, hvoraf der skal være vækst i antallet af ansatte siden sidste regnskabsår. Derudover skal virksomheden have en vækst på minimum 15 procent i bruttoavance eller omsætning i det forgangne regnskabsår.

I 2018 levede 1.603 virksomheder op til EY’s deltagelseskrav, hvorimod det blot var 1.361 i 2017, hvilket er en stigning på 18 procent. Det betyder samtidig, at rekorden fra før finanskrisen i 2008 på 1.477 kvalificerede virksomheder er slået.

På Fyn steg antallet af kvalificerede virksomheder med 27 procent i forhold til sidste år, med 137 kvalificerede virksomheder i 2018.

”Erhvervslivet på Fyn har rigtig godt gang i hjulene, og vi har mange, der kan præstere høj vækst. Sidste år var der et uændret antal vækstvirksomheder på Fyn, men i år ser vi en solid fremgang,” siger Brian Skovhus Jakobsen.

Læs også: Sikkerhed og fortsat vækst

MiR konkurrerede mod fire andre finalister i regionen: Guldfeldt og Hans Jørgensen & søn, Nature Planet, Scangrip og Trade Point. EY Entrepreneur Of The Year er en international konkurrence for innovative, vækstskabende virksomheder arrangeret af rådgivnings- og revisionsfirmaet EY (også kendt som Ernst & Young).

- SN

amfori a.i.s.b.l.

Sponseret

Hvorfor det er afgørende for ansvarlige forsyningskæder at håndtere overdreven arbejdstid

SCM.dk

Stort tema om smart produktion i praksis: Fra Industri 4.0 til 5.0

Relateret indhold

05.06.2026SCM.dk

DI om vismandsrapport: Virksomheder oplever en anden hverdag

04.06.2026SCM.dk

Global kerneplatform understøtter KK Groups enorme vækst

SCM.dk

Hollandsk AI-startup vinder europæisk SCM-pris

SCM.dk

Brancheorganisation vil styrke iværksætteres overlevelse

29.05.2026Consafe Logistics

Sponseret

Cybersikkerhed i logistik er et ledelsesanliggende

27.05.2026SCM.dk

UNCTAD advarer om nye chok for verdensøkonomien

27.05.2026SCM.dk

SMV’er løfter erhvervstilliden trods usikkerhed

26.05.2026Delfi Technologies A/S

Sponseret

Møbelkompagniet rykker endnu tættere på kunderne med nyt showroom

22.05.2026SIRIUS advokater I/S

Sponseret

Kære Bestyrelse – Kender I jeres digitale værdikæde?

20.05.2026SCM.dk

Toldspecialist går ind på det danske marked

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle
Context& A/S
Webinar
Digital sammenhæng skaber bedre handel

Gratis webinar med inspiration til handelsvirksomheder, der ønsker at reducere kompleksitet og gør AI anvendelig med ét samlet digitalt fundament.

Dato

16.06.2026

Tid

10:00

Sted

Online - Microsoft Teams

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Intern audit af ledelsessystemer baseret på ISO 14001 og ISO 45001

Formålet med kurset er at give dig viden om hele auditprocessen og masser af træning i at levere effektive interne audits, der skaber værdi i virksomheden.

Dato

17.06.2026

Sted

Online

Bureau Veritas
Kursus
Root Cause Analysis (RCA)

Årsagsanalyse bruges til at forbedre produktkvalitet, minimere sikkerhedsrisici og opfylde regulative krav. Det hjælper virksomheder til at identificere de underliggende årsager til afvigelser, så de kan implementere nødvendige ændringer for at forhindre gentagelse. Dette kan omfatte alt fra kvalitetsproblemer i et produkt til fødevaresikkerhedsproblemer som kemiske-, mikrobiologiske- og fremmedlegemerisici. Desuden anvendes årsagsanalyser ofte til dokumentationen af løsninger på eventuelle problemer eller hændelser, som er nødvendige ifølge regler, regulativer og ledelsesstandarder. Her er forståelsen for forskellen mellem korrigerende – og forebyggende handlinger nøglestenen.

Dato

18.06.2026

Tid

08:30

Sted

Nyborg

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4Wind Specialist Refresher Training

Event Description

Dato

18.06.2026

Tid

08:30

Sted

Online

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4Wind Management Awareness Refresher Training

Event Description

Dato

18.06.2026

Tid

08:30

Sted

Online

Implement Consulting Group
Konference
The Future of Planning Conference - Keynote by Implement Consulting Group

How will supply chain planning look in the future and how will the development with AI and other technologies impact how we work with planning?

Dato

18.06.2026

Tid

12:00

Sted

IDA Conference Kalvebod Brygge 31-33 1780 København V