MiR kåret som årets vækstvirksomhed på Fyn

Mobile Industrial Robots vinder Entrepreneur Of The Year på Fyn og er nu klar til at konkurrere i landsfinalen.

EY Fyn kårer robotvirksomhed som vindere 2018. Til venstre er det MiR's CEO Thomas Visti og th. CSO Niels Jul Jacobsen. Foto EY.

06.11.2018

SCM.dk

Den fynske robotvirksomhed er nu klar til landsfinalen, der bliver holdt den 29. november i København.

”Dette års fynske vinder ligger forrest i feltet og trækker mange flere med. Juryen hæfter sig ved, at de ikke alene har skabt en helt ny industri i Danmark, som er godt på vej til at blive et globalt væksteventyr. De hjælper også virksomheder verden over med at automatisere og optimere interne transporter. Og de er en aktiv del af et levende miljø, hvor de inspirerer andre omkring sig og selv fører nye ideer ud i livet,” siger Brian Skovhus Jakobsen, partner i EY og ansvarlig for region Fyn i EY Entrepreneur Of The Year.

Konkurrencen afholdes i år for 32. gang på verdensplan, med over 60 lande ombord. I Danmark er det 22. gang den løber af stablen. Sidste års landevinder var Aller Aqua.

EY Danmark oplever vækst
For at deltage i konkurrencen skal virksomhederne bl.a. have eksisteret i minimum tre år, have minimum 20 ansatte, hvoraf der skal være vækst i antallet af ansatte siden sidste regnskabsår. Derudover skal virksomheden have en vækst på minimum 15 procent i bruttoavance eller omsætning i det forgangne regnskabsår.

I 2018 levede 1.603 virksomheder op til EY’s deltagelseskrav, hvorimod det blot var 1.361 i 2017, hvilket er en stigning på 18 procent. Det betyder samtidig, at rekorden fra før finanskrisen i 2008 på 1.477 kvalificerede virksomheder er slået.

På Fyn steg antallet af kvalificerede virksomheder med 27 procent i forhold til sidste år, med 137 kvalificerede virksomheder i 2018.

”Erhvervslivet på Fyn har rigtig godt gang i hjulene, og vi har mange, der kan præstere høj vækst. Sidste år var der et uændret antal vækstvirksomheder på Fyn, men i år ser vi en solid fremgang,” siger Brian Skovhus Jakobsen.

Læs også: Sikkerhed og fortsat vækst

MiR konkurrerede mod fire andre finalister i regionen: Guldfeldt og Hans Jørgensen & søn, Nature Planet, Scangrip og Trade Point. EY Entrepreneur Of The Year er en international konkurrence for innovative, vækstskabende virksomheder arrangeret af rådgivnings- og revisionsfirmaet EY (også kendt som Ernst & Young).

- SN

SCM.dk

Rekruttering: Ram de rigtige kandidater – i det rette miljø

Apport Systems A/S

Sponseret

Lagerstyring på autopilot - få dit lager til at tænke selv

Relateret indhold

25.04.2025SCM.dk

Unge efterspørger social bæredygtighed på arbejdspladsen

25.04.2025SCM.dk

LEMAN går forrest i klimakampen med ambitiøse klimamål

24.04.2025Implement Consulting Group

Sponseret

Navigating pricing in an era of tariffs and trade shifts

24.04.2025SCM.dk

Mangfoldighed under pres: Danske erhvervsgiganter står fast

22.04.2025SCANLOX ApS

Sponseret

Strategisk sparring og styrket samarbejde

22.04.2025SCM.dk

Kun 29 procent af supply chain organisationer er klar til fremtiden

14.04.2025Bredana Axcite A/S

Sponseret

Kvalitetsmodul løftes - AI Agent på vej

14.04.2025Bureau Veritas

Sponseret

ISO 9001 inspirationsseminar

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Se flere temaer

Events

Se alle