MiR kåret som årets vækstvirksomhed på Fyn

Mobile Industrial Robots vinder Entrepreneur Of The Year på Fyn og er nu klar til at konkurrere i landsfinalen.

EY Fyn kårer robotvirksomhed som vindere 2018. Til venstre er det MiR's CEO Thomas Visti og th. CSO Niels Jul Jacobsen. Foto EY.

06.11.2018

SCM.dk

Den fynske robotvirksomhed er nu klar til landsfinalen, der bliver holdt den 29. november i København.

”Dette års fynske vinder ligger forrest i feltet og trækker mange flere med. Juryen hæfter sig ved, at de ikke alene har skabt en helt ny industri i Danmark, som er godt på vej til at blive et globalt væksteventyr. De hjælper også virksomheder verden over med at automatisere og optimere interne transporter. Og de er en aktiv del af et levende miljø, hvor de inspirerer andre omkring sig og selv fører nye ideer ud i livet,” siger Brian Skovhus Jakobsen, partner i EY og ansvarlig for region Fyn i EY Entrepreneur Of The Year.

Konkurrencen afholdes i år for 32. gang på verdensplan, med over 60 lande ombord. I Danmark er det 22. gang den løber af stablen. Sidste års landevinder var Aller Aqua.

EY Danmark oplever vækst
For at deltage i konkurrencen skal virksomhederne bl.a. have eksisteret i minimum tre år, have minimum 20 ansatte, hvoraf der skal være vækst i antallet af ansatte siden sidste regnskabsår. Derudover skal virksomheden have en vækst på minimum 15 procent i bruttoavance eller omsætning i det forgangne regnskabsår.

I 2018 levede 1.603 virksomheder op til EY’s deltagelseskrav, hvorimod det blot var 1.361 i 2017, hvilket er en stigning på 18 procent. Det betyder samtidig, at rekorden fra før finanskrisen i 2008 på 1.477 kvalificerede virksomheder er slået.

På Fyn steg antallet af kvalificerede virksomheder med 27 procent i forhold til sidste år, med 137 kvalificerede virksomheder i 2018.

”Erhvervslivet på Fyn har rigtig godt gang i hjulene, og vi har mange, der kan præstere høj vækst. Sidste år var der et uændret antal vækstvirksomheder på Fyn, men i år ser vi en solid fremgang,” siger Brian Skovhus Jakobsen.

Læs også: Sikkerhed og fortsat vækst

MiR konkurrerede mod fire andre finalister i regionen: Guldfeldt og Hans Jørgensen & søn, Nature Planet, Scangrip og Trade Point. EY Entrepreneur Of The Year er en international konkurrence for innovative, vækstskabende virksomheder arrangeret af rådgivnings- og revisionsfirmaet EY (også kendt som Ernst & Young).

- SN

N.C. Nielsen A/S

Sponseret

Efter 20 år med samme truckmærke sender lagerchef stafetten videre hos INOX

SCM.dk

Stort tema om smart produktion i praksis: Fra Industri 4.0 til 5.0

Relateret indhold

29.06.2026SCM.dk

Erhvervstilliden falder – industrien trækker ned

29.06.2026Delfi Technologies A/S

Sponseret

Efter 110 år: Roslev Brugsforening er skiftet til MENY

SCM.dk

Ny digital værktøjskasse skal accelerere grøn omstilling

SCM.dk

Iran-USA krigen blotlægger globale transportsystemers sårbarhed

26.06.2026WITRON Group

Sponseret

Order Picking Network - OPN - A paradigm shift in supply chain optimization

25.06.2026SCM.dk

Fragtselskaber ser ind i profitudfordringer i resten af 2026

20.06.2026TOPmanager A/S

Sponseret

Kompetencer gør forskellen

16.06.2026TOPmanager A/S

Sponseret

Får I det fulde udbytte af jeres ledelsessystem?

16.06.2026SCM.dk

Fysiske arbejdskrav presser ældre medarbejdere hårdest

12.06.2026SCM.dk

Brancheorganisation vil styrke iværksætteres overlevelse

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle
SSI SCHÄFER
Webinar
Automation That Grows with Retail

Sådan skaber du en skalerbar og fremtidssikret retail-logistik

Dato

02.07.2026

Tid

13:00

Consafe Logistics
Webinar
CYBERSIKKERHED – Beskyttelse af WMS-operationer

Forstå cyberrisici i moderne lagerdrift.

Dato

01.08.2026

Sted

On-Demand Webinar

Bureau Veritas
Seminar
ISO 22000 inspirationsseminar

Med udgangspunkt i praktiske cases giver vores ISO 22000 Inspirationsseminar dig en grundlæggende forståelse for fortolkning af ISO 22000 standardens kravelementer og opbygning samt fødevarestandardens integration med andre standarder.

Dato

17.08.2026

Sted

Vejle

Dansk Standard
Kursus
ISO 14001 kursus: Diplomkursus i miljøledelse

På to dage præsenteres du for det grundlæggende indhold i ledelsesstandarden ISO 14001 Miljøledelse, og lærer hvordan de enkelte krav efterleves i praksis. Der vil undervejs i kurset være praktiske øvelser, der kan inspirere dig til arbejdet til i din egen organisation efterfølgende. Som afslutning følger en multiple choice eksamen, som måler på dine erhvervede viden og færdigheder.

Dato

18.08.2026

Sted

Nordhavn, København

Dansk Standard
Kursus
ISO/IEC 27002 Diplomkursus - træf de rigtige foranstaltninger

På dette kursus får du hjælp til at træffe de rigtige foranstaltninger med ISO 27002, og bliv bedre til at kvalificere og udpege de handlinger, der er nødvendige for din virksomheds informationssikkerhed.

Dato

18.08.2026

Sted

Nordhavn, København

Dansk Standard
Kursus
CE-mærkning af maskiner og anlæg - diplomkursus

Sådan udfører du CE-mærkning af maskiner, maskinlinjer og ombyggede maskiner – Diplomkursus – 2 dage

Dato

18.08.2026

Sted

Dansk Standard, Nordhavn