Masai får certificeret leverandørkæden

Efter længere tids samarbejde med sine leverandører er Masai er blevet tildelt FSC-certificeringen som det første danske modebrand. Bæredygtig sourcing og sporbarhed er blandt de centrale parametre i strategien.

Certificeringen er kun en del af Masais langsigtede plan, da flere CSR-initiativer vil blive rullet ud løbende. Tiltagene tager alle udgangspunkt i Masais forretningsmæssige værdier, samt hvad brandet er for kunder, leverandører og medarbejdere. PR-foto..

05.11.2019

SCM.dk

Virksomheden har arbejdet tæt sammen med sine leverandører for at opnå certificeringen af hele leverandørkæden. Mange mennesker har dermed været involveret i processen frem mod certificeringen, hvilket ifølge Masai har krævet en stor indsats. 

FSC-certificering er mest kendt i papir-, møbel og trævarebranchen, men nu er både Masais papirvarer og brandets træbaserede tekstiler fået FSC-mærkningen, da en stor del af Masai kollektioner er skabt af den træbaserede viskosefiber.

”For os hos Masai er det vigtigt, at vore CSR-tiltag ligger i naturlig forlængelse af vores forretning, så vi tager fat der, hvor det virkeligt gør en forskel. Op mod 60 procent af vore kollektioner er skabt i netop træbaserede fibre, som for eksempel viskose, og det er derfor helt naturligt, at det er her, vi fokuserer”, siger CSR & Sustainability Manager i Masai, Sidse Jensen.

Langsigtet indsats for bæredygtig mode
Loa Damgaard Worm, strategisk leder hos FSC Danmark, mener, at modemærket fortjener ros, for at få hele leverandørkæden med. Processen omkring certificeringen har været et år undervejs.

”Det kræver jo ikke alene ændringer hos Masai selv, men også hos deres leverandører, som skal source på en anden og bæredygtig måde og samtidig sikre sporbarhed igennem certificering. Det kræver en vilje hos både Masai og hos deres leverandører at komme i mål”, siger Loa Dalgaard Worm, der er strategisk leder hos FSC Danmark.

Certificeringen er kun en del af brandets langsigtede plan, da flere CSR-initiativer vil blive rullet ud løbende. Tiltagene tager alle udgangspunkt i Masais forretningsmæssige værdier, samt hvad brandet er for kunder, leverandører og medarbejdere.

”Der er mange, der ikke i tilstrækkelig grad tænker i langsigtede, bæredygtige valg. Hvis modebranchen vil gøre en reel indsats for at stoppe klimaforandringerne og bruge klodens ressourcer mere ansvarligt, så det er nu, der skal tænkes i de helt brede og langsigtede valg. Blandt andet ved at se, hvilke tekstiler vi laver vores tøj i og om det har en bæredygtig oprindelse. Netop derfor håber vi her hos FSC Danmark, at Masai kan blive en inspiration for resten af modebranchen.”

Læs også: Sådan gør du din forsyningskæde bæredygtig

De første FSC-certificerede Masai produkter vil efter planen være at finde i butikkerne som en del af efterårskollektionen 2020.

- MGC

Bredana Axcite A/S

Sponseret

I en ”Agentic World” er forudsigelighed stadig en konkurrencefordel

SCM.dk

Stort tema om smart produktion i praksis: Fra Industri 4.0 til 5.0

Relateret indhold

07.09.2026Descartes

Sponseret

Descartes lancerer FTI – AI-løsning til analyse af toldomkostninger og sourcingstrategier

04.09.2026SCM.dk

Modkøb åbner milliardmarked for danske leverandører

SCM.dk

Tænk sammenhæng når I automatiserer på lageret

SCM.dk

Maersk skruer op for trafikken gennem Suez

13.08.2026SCM.dk

Usynlige AI-agenter vil snart overtage e-indkøb

26.06.2026SCM.dk

Kinesisk konkurrence øger globale CO₂-udledninger

13.05.2026SCM.dk

Forbrugerkrav presser fødevareproducenter til lokal sourcing

12.05.2026SCM.dk

Told og geopolitik presser pharma-supply chains

04.05.2026SCM.dk

Nye emballageregler presser globale supply chains

01.05.2026SCM.dk

Dagrofa Foodservice og Aarstiderne Engros optimerer forsyningskæden med fokus på økologi

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle
Consafe Logistics
Webinar
CYBERSIKKERHED – Beskyttelse af WMS-operationer

Forstå cyberrisici i moderne lagerdrift.

Dato

01.09.2026

Sted

On-Demand Webinar

Consafe Logistics
Webinar
Lås op for nøglen til smartere lagerautomatisering

Hvordan sikrer brancheledere, at deres automatiseringsprojekter giver ROI fra dag ét?

Dato

10.09.2026

Sted

Online

Bureau Veritas
Kursus
APQP4Wind Management Awareness Training (online)

By combining lectures, workshops and practical exercises, the Management Awareness Training will provide the management with a basic understanding of the management role in the APQP4Wind process.

Dato

16.09.2026

Sted

Online

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Auditorkursus i kvalitetsledelse

Formålet med kurset er at få et grundigt kendskab til de værktøjer og auditprincipper, der skal anvendes af auditorerne, for at virksomheden får det optimale udbytte af virksomhedens kvalitetsledelsessystem efter DS/EN ISO 9001:2015 og den interne audit.

Dato

16.09.2026

Sted

Odense

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Sæt strøm til ISO/IEC 27002 med CIS18

Få konkrete anvisninger til opbygning af dine sikkerhedsforanstaltninger

Dato

16.09.2026

Sted

København

Dansk Standard
Kursus
NIS2 i praksis – med ISO/IEC 27001 som fundament for compliance

På dette diplomkursus får du overblik over NIS2-kravene i praksis, og du lærer, hvordan ISO/IEC 27001 kan bruges som en praktisk ramme til at styrke jeres informationssikkerhed og sikre compliance med den nye NIS2-lov.

Dato

16.09.2026

Sted

Dansk Standard, Nordhavn