Maersk og Alibaba går sammen om shipping

Via Alibabas portal kan den kinesiske e-handelsgigants kunder nu reservere plads på Maersks skibe. Det er resultatet af et nyt samarbejde mellem de to sværvægtere, der illustrerer det voksende samarbejde mellem de to industrier.

Gennem det nye samarbejde kan kunder på Alibabas portal reservere plads på Maersks skibe direkte fra den kinesiske e-handelsgigants site. Foto: flickr/Bernard Spragg.

06.01.2017

SCM.dk

Onlinehandel og shipping har i efterhånden mange år nydt godt af hinanden for at skabe omsætning i de respektive forretninger. De større samarbejdsaftaler mellem repræsentanter fra de to sektorer har der imidlertid været længere imellem, men nu har to af de helt store slået pjalterne sammen, skriver Reuters.

Den kinesiske e-commercemastodont Alibaba har således indgået en aftale med Maersk Line, som bekendt en af verdens største logistikoperatører, der lader førstnævntes kunder reservere kapacitet på det danske rederis fartøjer. Servicen har været tilgængelig via Alibaba OneTouch-site siden d. 22. december sidste år.

Læs også: Maersk skruer op for SCM-ambitionerne

Ifølge en talskvinde fra Maersk, så er aftalen en del af rederiets strategi om at tilbyde sine kunder flere digitale løsninger, og at man regner med at søsætte flere pilotprogrammer via tredjepartsportaler i fremtiden.

Maersk understreger desuden, at den nye service ikke handler om at skære de traditionelle mellemled (freight forwarders) fra, idet OneTouch stadig benytter sig af den type selskaber til tjenester undervejs i processen.

Indtil videre er servicen tilgængelig fra otte kinesiske havne, bl.a. Shanghai, til en stribe europæiske og asiatiske havne.

Toyota Material Handling A/S

Sponseret

Er det tid til at opgradere jeres truckflåde? Traigo_i sætter helt nye standarder

SCM.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

14.01.2026SCM.dk

Element Logic implementerer ny regional struktur for at accelerere vækst og kundeværdi i Skandinavien

14.01.2026SCM.dk

Taulov Dry Port udvider med 32.000 m2 og et servicecenter

14.01.2026SCM.dk

Strategisk omstilling af lagerlogistik hos leverandør af autodele

13.01.2026Mitsubishi Forklift Trucks - Logisnext Denmark A/S

Sponseret

Er det tid til automatisering af lager og logistik?

13.01.2026SCM.dk

7 førerløse trucks styrker intralogistikken på Saint-Gobains centrallager i Randers

12.01.2026Q-SYSTEM A/S

Sponseret

Pallehåndtering gjort enkel

09.01.2026Toyota Material Handling A/S

Sponseret

Er det tid til at opgradere jeres truckflåde? Traigo_i sætter helt nye standarder

08.01.2026Mitsubishi Forklift Trucks - Logisnext Denmark A/S

Sponseret

Hvornår skal man vælge en brugt truck?

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle
Bureau Veritas
Webinar
Nye datoer klar for 2026

Gratis webinarer om ISO 9001:2026 & ISO 14001:2026

Dato

15.01.2026

Sted

Online

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Få styr på BEK 1138/2025 (tidl. 761/2024): Bekendtgørelse om obligatoriske energiledelsessystemer og energisyn samt klimasyn i visse virksomheder

Er din virksomhed omfattet af Bekendtgørelse om obligatoriske energiledelsessystemer og energisyn og klimasyn i visse virksomheder, skal I sikre, at I opfylder kravene i Bekendtgørelsen. På dette 3-times online minikursus, giver vi dig den nødvendige viden, så du kan afgøre om din virksomhed er omfattet, og i givet fald hvad der skal til, for at leve op til kravene.

Dato

16.01.2026

Sted

Online

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
ISO/IEC 27001 Lead Auditor – Certificeret af PECB

Få bevis på dine kompetencer som ISO/IEC Lead Auditor med den internationale certificering fra PECB.

Dato

19.01.2026

Sted

København

Bureau Veritas
Kursus
IATA refresher Training

IATA Refresher Training forlænger dit eksisterende IATA-bevis med yderligere 2 års gyldighed og giver dig forståelse for de ændringer, der er kommet til IATA DGR de seneste 2 år.

Dato

20.01.2026

Sted

Hvidovre

Dansk Standard
Kursus
ISO/IEC 27001: Diplomkursus i informationssikkerhed

På dette kursus får du hjælp til at starte arbejdet med at få et effektivt ledelsessystem for informationssikkerhed, som passer til din virksomheds behov, med ISO 27001.

Dato

20.01.2026

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

Bredana Axcite A/S
Webinar
Microsofts håndhævelse af licensbehovet, gør det aktuelt at kende de nye muligheder i Security Governance værktøjskassen.

Fra d.15. januar 2026 begynder Microsoft at indføre teknisk licensvalidering. Og har du en bruger uden licens, så kan du ikke længere logge ind når jeres system har fødselsdag.

Dato

20.01.2026

Tid

10:00

Sted

Online