Maersk skruer op for SCM-ambitionerne

Maersk Line vil være verdensledende, når det kommer til integreret containerlogistik, og sigter efter at kunne tilbyde mere helstøbte SCM-løsninger i stil med de store transportfirmaer.

Maersk vil bl.a. øge trafikken i sine terminaler verden over, som her i Rotterdam. Foto: APM Terminals.

20.12.2016

SCM.dk

”Vores mål er at blive en global integrator af containerlogistik”.

Sådan sagde CEO for A.P Møller-Maersk, Søren Skou, da selskabet i sidste uge holdt capital markets day i København. Dermed hæver den danske gigant ambitionsniveauet og vil til at tilbyde integrerede transportløsninger i stil med UPS og FedEx, skriver Wall Street Journal.

Læs også: Maersk vil udvide i Aarhus Havn

Tilbage i september annoncerede Maersk-gruppen, at man ville splitte forretningen op i to divisioner, energi og transport, og her skal Maersk Line håndtere den samlede transportkoncern. Energidelen er presset og vil formentlig blive solgt fra, og derfor skal de 10 mia. dollars (godt 70 mia. kr.) i indtjening, energien repræsenterer erstattes.

Her kommer transporten ind i billedet. Det er således flytningen af gods fra A til B (og videre til C og D), der skal lukke hullet efter den manglende omsætning fra energien. Det skal ske ved at ikke alene at styrke selve Maersk Line, men også ved at håndtere flere skibe i APM Terminals, og transportere større landbaserede fragtmængder med Damco.

Derudover er opkøb, som eksempelvis den nylige handel med Hamburg Süd, et andet redskab til at øge markedsandelen for Maersk Line, der i øjeblikket sidder på 19 procent af containertrafikken på verdenshavene.

Læs også: FedEx Express udvider fransk distributionscenter

”For de, der gerne vil investere i industrien, så er sammensmeltning og overtagelse af kapacitet den mest rationelle vej frem”, sagde Søren Skou, og pegede på den øgede konsolidering, der i det hele taget præger branchen i disse år.

-AK

SCM.dk

Rekruttering: Ram de rigtige kandidater – i det rette miljø

Apport Systems A/S

Sponseret

Lagerstyring på autopilot - få dit lager til at tænke selv

Relateret indhold

23.04.2025SCM.dk

DSV styrker topledelsen før Schenker-overtagelse

23.04.2025SCM.dk

Dachser opruster søfragt i Norden med ny leder

18.04.2025SCM.dk

Dollaren vakler: Investorer flygter ikke længere mod USA i krisetider

17.04.2025SCM.dk

Rekruttering: Ram de rigtige kandidater – i det rette miljø

17.04.2025SCM.dk

Klimakrisen vokser mens danskerne vender blikket mod trusler udefra

15.04.2025SCANLOX ApS

Sponseret

Automatiseret sengetransport på NAU

11.04.2025PALOMAT

Sponseret

PALOMAT® tager på tysk messe og slår salgsrekord

11.04.2025SSI Schäfer

Sponseret

SSI SCHÄFER og Geek+ leverer innovativ logistikløsning til Dr. Max

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Se flere temaer

Events

Se alle