Logistikvirksomhed bygger 90.000 bæredygtigt lager i Vejle

Transport- og logistikvirksomheden Frode Laursen bygger nyt DGNB-certificeret logistikcenter med fokus på bæredygtige løsninger. I første fase vil der stå cirka 20.000 m² klar til brug i sommeren 2025.

Frode Laursen får endnu et logistikcenter i Danmark. Virksomheden, der er blandt Nordens førende indenfor transport og logistik af dagligvarer og byggematerialer, er gået i gang med at etablere helt nye lagerfaciliteter på 90.000 m2 ved Vejle. Foto: Frode Laursen

30.08.2024

SCM.dk

Frode Laursen får endnu et logistikcenter i Danmark. Virksomheden, der er blandt Nordens førende indenfor transport og logistik af dagligvarer og byggematerialer, er gået i gang med at etablere helt nye lagerfaciliteter på 90.000 m2 ved Vejle.

Det nye logistikcenter kommer til at ligge centralt i Jylland i Trekantområdet og skal blandt andet supplere Frode Laursens eksisterende logistikcenter i Hørning ved Aarhus, som er fyldt og ikke kan udbygges yderligere.

”Vi oplever stor interesse for vores løsninger indenfor dagligvarer. Vi bygger og indretter derfor målrettet til dette formål med fokus på høj effektivitet, kvalitet og bæredygtighed. Det betyder, at vi fremover kan tilbyde vores nuværende og kommende kunder endnu flere muligheder”, siger Frode Laursens administrerende direktør Thomas Corneliussen.

Læs også: GLS opfører ny logistikterminal i Randers

De seneste år har Frode Laursen bygget alle nye logistikcentre ud fra deres Green Warehouse Vision, som er et ambitiøst byggekoncept, der kan certificeres efter den anerkendte DGNB Guld standard.  Her er der tale om en række nye og innovative løsninger til at reducere klima- og miljøpåvirkningen både i byggeriet og i den efterfølgende drift af logistikcentret. Desuden vil der blive etableret en række løsninger til fremme af biodiversiteten på området.

”Der vil blandt andet blive brugt genbrugsstål, anvendt CO2-neutral isolering, installeret varmepumper, og genanvendt regnvand. Derudover etablerer vi et større areal med solpaneler på taget og vil anvende de nyeste løsninger for intelligent anvendelse af el, både indenfor og udenfor”, fortæller Thomas Corneliussen.

Kilde: Frode Laursen

/ PiB

Toyota Material Handling A/S

Sponseret

Ny Toyota Traigo48-serie med uovertruffent design og banebrydende ydeevne

Apport Systems A/S

Sponseret

Lagerstyring på autopilot - få dit lager til at tænke selv

Denne artikel er del af et tema:

Tema: Intralogistik og materialehåndtering

Effektiv intern logistik, materialehåndtering og lagerstyring er afgørende for enhver virksomhed, der ønsker at opretholde en konkurrencefordel i dagens marked. Og området er i rivende udvikling – drevet af den teknologiske udvikling, mangel på arbejdskraft, den grønne omstilling og den stigende geopolitiske og sikkerhedsmæssige situation i post-covid19-verdenen. Talrige undersøgelser og markedsrapporter dokumenterer, at virksomhederne investerer på livet løs i automatiserede og digitale løsninger for at øge effektivitet, fleksibilitet og kvalitet på lageret. Dyk ned i temaet og bliv klogere på udviklingen.

Relateret indhold

31.03.2025Brother Nordic A/S

Sponseret

Lille label, stor fortælling: en artikelserie om linerless labels

31.03.2025Brother Nordic A/S

Sponseret

Rejsen for en lager-label – sådan optimerer du dit lagerstyringssystem

28.03.2025Bring

Sponseret

Sådan kan automatiseret 3PL lager optimere din Last Mile-logistik

27.03.2025SCANLOX ApS

Sponseret

Effektivitet og præcision i én kompakt løsning med Counterbalance AGV

25.03.2025SCM.dk

NTG opkøber DTK og udvider ydelseskataloget

25.03.2025N.C. Nielsen A/S

Sponseret

Linde el-truck bidrager til bæredygtighed hos Petersen Tegl

20.03.2025SCM.dk

JYSK reducerer CO2e-udledning med solceller

17.03.2025SCM.dk

Effektiv logistik optimerer Stanley Black & Deckers forsyningskæde i Norden

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Se flere temaer

Events

Se alle
Bureau Veritas
Kursus
OHSMS ISO 45001:2018 Lead auditor arbejdsmiljø (CQI IRCA-certificeret)

Ved succesfuld gennemførelse af vores CQI and IRCA-certificeret OHSMS ISO 45001:2018 Lead Auditor Arbejdsmiljøkursus vil du være i stand til at planlægge, gennemføre og afrapportere effektive 1., 2. og 3. parts audits af arbejdsmiljøledelsessystemer i henhold ISO 45001:2018 og i overensstemmelse med ISO 19011 og ISO 17021 standarderne.

Dato

31.03.2025

Tid

08:30

Sted

Nyborg

Slimstock Nordic
Konference
Supply Chain Club 2025

Sidste chance for tilmelding!

Dato

01.04.2025

Tid

09:00

Sted

Comwell Kellers Park, Vejle

Bureau Veritas
Kursus
Risk Management

Uanset din virksomheds type eller størrelse, vil du møde interne eller eksterne risici, som skal vurderes og håndteres således, at de ikke får uforudsete konsekvenser for din virksomhed - og derfor er risk management en forankret del af ISO-standarderne.

Dato

02.04.2025

Tid

08:30

Sted

Fredericia

Toyota Material Handling A/S
Messe
Toyota Material Handling deltager på Transportmessen 2025

Mød os på på Transport 2025, som finder sted i Messecenter Herning d. 3-5. april. Få gratis adgang til messen – brug blot koden toyota2025, når du bestiller dine billetter online. Vi glæder os til at byde dig velkommen ved stand M9600.

Dato

03.04.2025

Tid

09:00

Sted

Herning Messecenter

Brother Nordic A/S
Messe
Transport 2025

Skandinaviens førende fagmesse inden for transportbranchen.

Dato

03.04.2025

Tid

09:00

Sted

Messecenter Herning

Bureau Veritas
Webinar
Webinar: Få styr på VSME - EU's nye frivillige standard for bæredygtighedsrapporting

EU-Kommissionen har for nyligt lanceret den såkaldte Omnibus-pakke, der skal forenkle kravene til virksomhedernes bæredygtighedsrapportering og styrke EU’s konkurrenceevne.

Dato

03.04.2025

Tid

11:00

Sted

Online på MS Teams