Lineage Logistics gennemfører investering i køle- og frysedivision

Med sit opkøb af Claus Sørensens køle- og frysedivision styrker Lineage Logistics sin rolle som distributør af temperaturkontrollerede fødevarer i Danmark. Opkøbet sker et år efter Lineage er trådt ind på det nordiske marked.

Claus Sørensen leverer køle-/frost opbevaring til kød og fjerkræ, brød, is, færdigretter, frugt og grønt og mejeriprodukter. Foto: 123RF.

07.12.2021

SCM.dk

Lineage Logistics, der udbyder temperaturstyret industriel REIT og logistikløsninger, har meddelte, at de har afsluttet opkøbet af køle- og frysedivisionen i Claus Sørensen Gruppen: en anerkendt logistikoperatør inden for køl og frost i Danmark. 

Købet blev i første omgang annonceret den 15. juni 2021. 

Udvidelsen i Danmark er en afgørende del af Lineages vækstplaner i Norden. Opkøbet giver Lineages globale rækkevidde en vigtig forbindelse til Danmark, som er ved at udvikle sig til et førende europæisk midtpunkt inden for den globale køle- og frost forsyningskæde med luftfragt og søfartsinfrastruktur i verdensklasse.  

Læs også: DFDS udvider indenfor kølelogistik med køb af HFS Logistics Group

”Claus Sørensens relationer og tilgang til at drive forretning vil sætte skub i vores vækstplaner i Norden. Vi ser frem til at arbejde sammen med dem for at betjene vores kunder i hele Europa”, siger Harld Peters, Senior Vice President for Europa hos Lineage.

Claus Sørensen leverer køle-/frost opbevaring til kød og fjerkræ, brød, is, færdigretter, frugt og grønt og mejeriprodukter. Ud over opbevaring leverer virksomheden indfrysning, kvalitetskontrol, pluk og pakning, isproduktion, toldoplag og distribution til detailhandel og catering. Claus Sørensen kan indfryse 1.800 tons produkter om dagen.

Lineage opnår nye strategisk vigtige lokationer

Opkøbet tilføjer betydelige volumener på strategisk vigtige lokationer nær danske havne og centre for fødevareproduktion.  

Claus Sørensen, som har hovedkvarter i Esbjerg, har en kapacitet på næsten en million kubikmeter og 200.000 pallepositioner fordelt på ni lokationer og mere end 250 medarbejdere. Med opkøbet og færdiggørelsen af igangværende byggeriprojekter i Danmark vil Lineages samlede fodaftryk i Danmark omfatte 17 lokationer og næsten 300.000 pallepositioner. 

Lineage Logistics trådte ind på det nordiske marked i juni 2020. Siden da har Lineage opkøbt Lundsøe Køl & Frys A/S med kølelagerfaciliteter i Nordjylland og Aarhus, Super Frost Sjælland ApS og Coldstar ApS udover opkøbet af Claus Sørensen. 

- KCP

Toyota Material Handling A/S

Sponseret

Er det tid til at opgradere jeres truckflåde? Traigo_i sætter helt nye standarder

SCM.dk

Stort tema om smart produktion i praksis: Fra Industri 4.0 til 5.0

Relateret indhold

12.03.2026SCM.dk

Stort tema om smart produktion i praksis: Fra Industri 4.0 til 5.0

11.03.2026SCM.dk

L’Oréal vil lave emballage af fanget CO2

Annonce

SCM.dk

AI og automatisering ændrer spilleregler for ledelse af forsyningskæden

SCM.dk

FDE Fonden åbner for støtte til fremtidens vejgodstransport

09.03.2026SCM.dk

Hæder til Jungheinrich for fremragende produktdesign

05.03.2026SCM.dk

Sammenhængskraft: Usynlig fødselar fylder 100 år

27.02.2026SCM.dk

Ingeniører og IT-specialister er i høj kurs for headhuntere

26.02.2026SCM.dk

Mangel på kollegaer presser danske medarbejdere

24.02.2026SCANLOX ApS

Sponseret

Væksten forsætter, vi styrker det administrative team

23.02.2026SCM.dk

Handelskrig: USA fjerner told og indfører en ny

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle
Bureau Veritas
Kursus
IATA Basic Training

IATA Basic Training sætter dig i stand til at håndtere, pakke og mærke farligt gods forsendelser til flytransport samt at udarbejde og kontrollere Dangerous Goods Declaration. Kurset medfører samtidig, at du overholder uddannelseskravet til en Shipper IATA CBTA 7.1 (tidligere category 1) eller Freight Forwarder IATA CBTA 7.3 (tidligere category 3) som krævet i IATA kapitel 1.5.1.2.

Dato

17.03.2026

Sted

Fredericia

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Afvigelseshåndtering og årsagsanalyse

I forbindelse med lukning af afvigelser og andre interne udfordringer er det meget vigtigt at få lavet en ordentlig årsagsanalyse. Årsagsanalysen laves for at identificere de grundlæggende eller underliggende årsager, få dem rettet og dermed forhindre gentagelser. Det sker jo af og til, at vi løser det samme problem igen og igen.

Dato

17.03.2026

Sted

Odense

Bureau Veritas
Kursus
ISO 27001 Intern Auditor

På ISO 27001 Intern Auditor bliver du ekspert i, hvordan du udfører interne audits med planlægning, udførelse og rapportering i henhold til kravelementerne i ISO 27001 standarden og Annex A kravskema samt den generiske auditstandard, ISO 19011.

Dato

18.03.2026

Sted

Vejle

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Auditorkursus i kvalitetsledelse

Formålet med kurset er at få et grundigt kendskab til de værktøjer og auditprincipper, der skal anvendes af auditorerne, for at virksomheden får det optimale udbytte af virksomhedens kvalitetsledelsessystem efter DS/EN ISO 9001:2015 og den interne audit.

Dato

18.03.2026

Sted

Odense

BITO Storage Systems Nordic A/S
Netværksmøde
BITO inviterer til Teradyne Robotics Logistics Day 2026

Kom med til spændende logistikdag i Jönköping i samarbejde med bl.a. Universal Robots og MiR og oplev den nyeste teknologi inden for automatisering, cobots og intralogistik

Dato

18.03.2026

Tid

09:00

Sted

GRO36 - Huskvarnavägen 82, 554 66 Jönköping

9altitudes Danmark A/S
Netværksmøde
Konference: PTCuser årsmøde

Digital produktudvikling står midt i en forandring, hvor kravene til dokumentation, bæredygtighed, varianthåndtering og sammenhængende processer kun bliver større. Mange virksomheder oplever, at deres CAD- og PLM-løsninger rummer et stort potentiale – men at det kan være svært at omsætte funktioner og nye muligheder til reel forretningsværdi i hverdagen.

Dato

18.03.2026

Tid

09:30

Sted

Hotel Fredericia