Lejepriser på logistiklokaler stiger fortsat

Manglen på ledige lager-, logistik- og industrilokaler betyder at huslejepriserne fortsætter med at stige, viser de seneste tal fra Ejendomstorvet. Dansk Industri peger – igen – på mere nybyggeri som løsningen.

Moderne lagerfaciliteter er en mangelvare i Danmark, hvilket sender lejepriserne endnu et hak i vejret, viser tal fra Ejendomstorvet..

28.11.2018

SCM.dk

De seneste års udvikling på markedet for lager- og produktionslokaler i Danmark fortsætter – der bliver færre ledige, hvilket naturligt nok føre til højere lejepriser, viser Ejendomstorvets nyeste tal.

Konkret er andelen af udbudte lager-, logistik- og industrilokaler faldet med 0,1 procentpoint gennem 1. kvartal 2018, og dermed var 2,0 procent af det samlede areal udbudt den 1. juli 2018, sammenlignet med 2,5 procent på samme tidspunkt sidste år).

Læs også: Laveste tomgang for industrilokaler i Østjylland siden finanskrisen

”Lejepriserne for logistik- og lagerlokaler udbudt på vores portal er på landsplan steget syv procent det seneste år. Til sammenligning er inflationen kun på 0,8 procent. Samtidig er prisniveauet næsten 20 procent højere end for fem år siden. Det hænger sammen med, at tomgangen for lager- og produktionslokaler er faldet endnu et kvartal og nu ligger på blot to procent – det laveste i ti år”, siger kommunikationsansvarlig hos Ejendomtorvet, Mette B. Dehn.

Aktuelt er lidt over 1.800 lager- og produktionslokaler udbudt til leje eller salg. I gennemsnit forlanger udlejerne 369 kroner i leje per kvadratmeter – det svinger fra 206 kroner i Vestjylland til 863 kroner i selve København. Generelt ligger niveauet omkring 300 kroner per kvadratmeter på Vest- og Sydsjælland samt på Fyn og i Jylland, mens prisen er 500-600 kroner i områderne tæt på hovedstaden.

Hos Dansk Industri peger man på et fortsat behov for tidssvarende bygninger, hvilket især skyldes opsvinget gennem de seneste år. Industrien producerer i dag mere end før finanskrisen, og beskæftigelsen er alene her steget med næsten 17.000 personer siden slutningen af 2013. Desuden har den voksende nethandel øget behovet for lager- og logistikbygninger.

Læs også: Stor efterspørgsel på tomme erhvervslokaler på Fyn

”Der blev kun bygget meget lidt under finanskrisen og lige efter, og nu oplever mange områder stor mangel på moderne erhvervslokaler, især til industri, transport og logistik. Virksomhederne efterspørger effektive bygninger med læsseramper og stor loftshøjde med plads til fx robotter og automatiske lagersystemer. De vil også gerne bo tæt på motorveje og anden infrastruktur, hvor der er stort behov for nybyggeri”, forklarer chefanalytiker i Dansk Industri, Allan Sørensen.

-AK

Toyota Material Handling A/S

Sponseret

Er det tid til at opgradere jeres truckflåde? Traigo_i sætter helt nye standarder

SCM.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

28.01.2026RELEX Solutions

Sponseret

RELEX Closes 2025 with Strong Subscription Growth and Expanding AI Capabilities

27.01.2026SCM.dk

interpack 2026 klar til global industri-revolution

27.01.2026SCM.dk

Pandora ryger til tops på global bæredygtighedsliste

26.01.2026SCM.dk

Nu har 10.000 virksomheder et science-based klimamål

22.01.2026SCM.dk

Overfladebehandling får eget område på HI Tech & Industry Scandinavia 2027

20.01.2026SCANLOX ApS

Sponseret

Nullermænd, en af din højteknologiske robots værste fjender

16.01.2026SCANLOX ApS

Sponseret

Besøg fra Odense Robotics

16.01.2026PALOMAT

Sponseret

Hvordan skal du optimere din virksomhed i 2026?

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle
DTU Learn for Life
Efteruddannelse
Udviklingsmetoder og udviklingsprocesser

Vil du styrke dine kompetencer inden for systematiske metoder til analyse, design og implementering af objektorienterede systemer? Så er dette kursus, som også er et diplommodul, interessant for dig.

Dato

28.01.2026

Tid

17:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

Bureau Veritas
Kursus
Root Cause Analysis (RCA)

Årsagsanalyse bruges til at forbedre produktkvalitet, minimere sikkerhedsrisici og opfylde regulative krav. Det hjælper virksomheder til at identificere de underliggende årsager til afvigelser, så de kan implementere nødvendige ændringer for at forhindre gentagelse. Dette kan omfatte alt fra kvalitetsproblemer i et produkt til fødevaresikkerhedsproblemer som kemiske-, mikrobiologiske- og fremmedlegemerisici. Desuden anvendes årsagsanalyser ofte til dokumentationen af løsninger på eventuelle problemer eller hændelser, som er nødvendige ifølge regler, regulativer og ledelsesstandarder. Her er forståelsen for forskellen mellem korrigerende – og forebyggende handlinger nøglestenen.

Dato

29.01.2026

Tid

08:30

Sted

Fredericia

DTU Learn for Life
Efteruddannelse
Bæredygtighed og digitalisering

Skærp dine færdigheder inden for forbedring af bæredygtighed, bæredygtighedsrapportering og digitalisering med dette kursus.

Dato

29.01.2026

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

Bureau Veritas
Seminar
ISO 27001 Inspirationsseminar (Online)

ISO 27001 Inspirationsseminaret giver dig en grundlæggende forståelse for ISO 27001 standarden og Annex A samt, hvilke trin, der er nødvendige for vellykket, praktisk og bæredygtig informationssikkerhedsledelse i henhold til ISO 27001 standarden.

Dato

02.02.2026

Sted

Online

Bureau Veritas
Kursus
ISO 27001 Inspirationsseminar (Online)

ISO 27001 Inspirationsseminaret giver dig en grundlæggende forståelse for ISO 27001 standarden og Annex A samt, hvilke trin, der er nødvendige for vellykket, praktisk og bæredygtig informationssikkerhedsledelse i henhold til ISO 27001 standarden.

Dato

02.02.2026

Sted

Online

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
CQI and IRCA QMS Lead Auditorkursus baseret på ISO 9001:2015 (Dansk)

5 dages intensivt kursus der giver dig den fornødne viden og færdigheder, så du efter endt træning kan organisere og lede audits af kvalitetsledelsessystemer baseret på ISO 9001:2015. CQI and IRCA Nr.: 17898

Dato

02.02.2026

Sted

Odense