Fremtidens pakkepost er let og sikker

Hvis man kigger på markedet for 10 år siden, så diskuterede man, om postkasserne var på vej ud. Men de seneste års store interesse for nethandel og især Covid-19 har skabt en helt ny dagsorden. Nu skal der i stedet være på plads til og styr på sikkerheden for pakkepost.

Hvor det før var postkasser, er det nu avancerede digitale systemer, der kan sikre værdifulde forsendelser og sørger for, at modtageren får besked, når der er post med Renz’ model. Foto: Renz A/S.

20.01.2022

SCM.dk

Engang var postkasser blot til breve og aviser, men den voldsomme stigning i nethandlen gør, at pakkepostanlæg til virksomheder og pakkeanlæg til Click & Collect er fremtiden.

Hvis man kigger på markedet for 10 år siden, så diskuterede man, om postkasserne var på vej ud. Men de seneste års store interesse for nethandel og især Covid-19 har skabt en helt ny dagsorden.

”Vi kan se et stort behov hos køberen. Man vil jo gerne have varen leveret i sin pakkeboks derhjemme, så man slipper for at stå i kø en kiosk eller pakkebutik”, siger Kenneth Steinmetz, der er adm. direktør i Renz A/S.

Det betyder også, at der opstår et øget behov for, at man sikkert kan modtage sine pakker, uden de bliver beskadiget eller stjålet på dørtrinnet. Bliver pakkerne leveret til et sikkert pakkepostanlæg, så fjerner man de risici.

Læs også: Postnord optrapper på pakkeområdet med opkøb af Nærboks

Her gør digitale pakkepostanlæggene fra Renz A/S en forskel. Hvor det før var postkasser, er det nu avancerede digitale systemer, der kan sikre værdifulde forsendelser og sørger for, at modtageren får besked, når der er post, ligesom den også vil kunne bruges til at sende og returnere.

”Det skal være nemt og bekvemt. Det, som vi exceller i, er digitalisering af postkasserne. Forsendelserne nu om dage bliver tracket og vores postkasser er kompatibelt med alle kendte systemer. Det betyder, at forsendelsen er fuldstændig digital. Modtageren får besked om pakkens lokation på mail eller mobil, og så er det bare at hente den”, uddyber Kenneth Steinmetz.

”Samtidig har vi udviklet software og systemer, der er sikre og lukkede. Du får din vare udleveret, og du skal ikke bekymre dig for, om den bliver snuppet foran hoveddøren, mens du er på arbejde”, siger han.

- KCP

N.C. Nielsen A/S

Sponseret

N.C. Nielsens ordresucces: Terbergs elektriske RoRo-traktor

SCM.dk

Stort tema om smart produktion i praksis: Fra Industri 4.0 til 5.0

Relateret indhold

24.03.2026SCM.dk

Selvkørende teknologi kan redde chaufførkrisen

24.03.2026SCM.dk

Danske iværksættere vil gøre tabte containere sporbare

SCM.dk

Overset tekstilgruppe skal genanvendes mere

SCM.dk

Råstofmangel truer samfundsinvesteringer: Branchen kræver national handlingsplan nu

19.03.2026N.C. Nielsen A/S

Sponseret

N.C. Nielsens ordresucces: Terbergs elektriske RoRo-traktor

19.03.2026SCM.dk

Iran-krigen er den største trussel mod globale forsyningskæder siden covid-19

18.03.2026SCM.dk

IMO: Flådebeskyttelse ikke en holdbar løsning

18.03.2026SCM.dk

Investering i chaufførområdet skal styrke væksten

17.03.2026SCM.dk

Hverken NATO eller EU vil sejle Trump til undsætning

16.03.2026SCM.dk

Trump kræver NATO-hjælp i Hormuz

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle
Dansk Standard
Kursus
Introduktion til OT-cybersikkerhed

Dette endagskursus giver en introduktion til cybersikkerhed for Operationel Teknologi. Få indsigt i relevante standarder og EU-direktiver og hvordan OT bedst rustes mod cybertrusler. Kurset klæder dig og din virksomhed på til at forstå, vurdere og handle på behovet for øget OT-cybersikkerhed.

Dato

08.04.2026

Tid

09:00

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Environmental Management System Auditor/Lead Auditor Training Course as per ISO 14001:2015 | CQI and IRCA Certified Course ID: 17913

Dette 5-dages kursus giver den nødvendige viden og de nødvendige færdigheder til at organisere og lede audits af miljøledelsessystemer.

Dato

13.04.2026

Sted

Odense

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
ISO/IEC 27001:2022 Foundation – Certificeret af PECB

Få bevis på dine kompetencer i informationssikkerhed med den internationale certificering fra PECB.

Dato

13.04.2026

Sted

København

Bureau Veritas
Kursus
Risk Management

Uanset din virksomheds type eller størrelse, vil du møde interne eller eksterne risici, som skal vurderes og håndteres således, at de ikke får uforudsete konsekvenser for din virksomhed - og derfor er risk management en forankret del af ISO-standarderne.

Dato

13.04.2026

Sted

Fredericia

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4WIND Management Awareness Training

Event Description

Dato

13.04.2026

Tid

08:30

Sted

Online

Dansk Standard
Webinar
Webinar - Alignment of Global Greenhouse Gas Standards

Attend this joint Nordic webinar by Danish Standards, Standard Norway, Swedish Institute for Standards, and Finnish Standards to learn more about the scope, purpose, and planned approach of the new ISO and GHG Protocol partnership.

Dato

13.04.2026

Tid

14:00

Sted

Online