FDIH: God kundeservice gør livet svært for små net-butikker

Returretten er genial for kunderne, men kan ende med at tage livet af mange e-butikker. Særligt de små nichebutikker, der ikke har råd til tab, lider, når kunder sender varer retur. Udlicitering kan være løsningen.

Returretten gør, at net-butikker ikke kan betragte et salg for endeligt. Hvis kunden fortryder, kommer der både ekstra arbejde og udgifter for butikken. Det kan især være hårdt for de mindre virksomheder, mener FDIH. .

16.03.2016

SCM.dk

Foreningen for Dansk Internet Handel (FDIH) anbefaler små e-butikker i vækst at outsource logistikken og selv udelukkende stå for salg, skriver Børsen. Mange virksomheder i vækst oplever nemlig logistikken som en tung byrde, når de ikke længere er små og kan håndtere pakningen og forsendelsen selv. Og det kan i sidste ende gøre det af med de mindre virksomheder.

FDIH’s anbefaling hænger også sammen med, at den nye EU-lovfæstede fortrydelsesret, ifølge FDIH, er lige så hård for mindre net-virksomheder, som den er god for kunderne.

Læs også: Flere kanaler og højere leveringskrav i dansk e-handel

”E-handel er det eneste område, hvor forbrugerne har en lovfæstet ret til at fortryde. Og vi ser rigtig mange returvarer – især inden for beklædning, hvor det ikke er udsædvanligt med returrater på op mod halvdelen af omsætningen”, siger kommunikationschef i FDIH, Henrik Theil, og fortsætter:

”Når lovgivningen betyder, at kundeservice er en omkostning, så ender det med, at kun de større butikker, der kan tåle tab, fortsætter med retur helt uden omkostninger for kunden, og de små spillere bliver kørt ud af markedet. Vores vurdering er, at vi er på vej ind i en udgave af detailhandel på nettet med store og stærke butikker, som vil overleve på bekostning af mangfoldigheden og nicher”.

-CHM

N.C. Nielsen A/S

Sponseret

Linde skaber ny generation af gaffeltruck

AGR

Sponseret

Er dit ERP nok til lagerstyring? Sådan lukker AGR hullerne i forsyningskæden

Relateret indhold

21.02.2025Descartes

Sponseret

Flere fordele for Helsingborgs Hamns kunder

21.02.2025SCM.dk

60 procent lejeprisstigning på industri- og logistikejendomme de sidste 5 år

19.02.2025PALOMAT

Sponseret

Ornestation Mors fandt nøglen til effektivitet og ergonomi på lageret med PALOMAT®

18.02.2025SCM.dk

Tøjproducent udvider robotlager for tredje gang på tre år

18.02.2025Apport Systems A/S

Sponseret

AMKA vælger Apport Enterprise til at optimere deres logistik

18.02.2025Consafe Logistics

Sponseret

POSTI INDGÅR PARTNERSKAB MED CONSAFE LOGISTICS FOR AT MODERNISERE LAGERDRIFT

18.02.2025Consafe Logistics

Sponseret

Få Nøgleindsigter til et Smartere Lager

14.02.2025SCM.dk

Frode Laursen bygger nyt bæredygtigt logistikcenter i Sydsverige

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Se flere temaer

Events

Se alle
Bureau Veritas
Webinar
Webinar om CBAM

Gratis webinar om CBAM, hvor du får et generelt indblik i CBAM-reglerne, praktiske erfaringer og kommende krav.

Dato

27.02.2025

Tid

10:00

Sted

Online på MS Teams

DTU Learn for Life
Efteruddannelse
Agile projekter - hybrid

Vil du lære at lede agile projekter professionelt og effektivt? Så tilmeld dig dette kursus, som også er et diplommodul, og få indsigt i agile værktøjer og kompetencer i agil projektledelse.

Dato

28.02.2025

Tid

09:00

Sted

Online

Dansk Standard
Kursus
ISO 9001 diplomkursus i kvalitetsledelse - 2 dage

På dette to-dages ISO 9001 kursus præsenteres du for indholdet i ISO 9001 standarden. Samtidig lærer du, hvordan de enkelte krav til kvalitetsledelse bør efterleves i praksis. Kurset i ISO 9001 tager dig igennem de forskellige faser ved implementering af et ledelsessystem for kvalitet.

Dato

04.03.2025

Tid

09:00

Sted

Dansk Standard, 12 etage, Sal 2 Göteborg Plads 1 2150 Nordhavn

Bredana Axcite A/S
Webinar
Præcise Forecast med ny Microsoft løsning

Den nye app byder på best-in-class Forecasting algoritmer og modeller, enestående brugeroplevelse, intelligente rapporter og analyser

Dato

04.03.2025

Tid

10:00

Sted

Live webinar fra Bredana Axcite, Aarhus

Bureau Veritas
Webinar
Webinar: Explore the critical connection between the NIS2 Directive and the CRA

In an era of increasing cyber threats, regulatory frameworks like the NIS2 Directive and the Cyber Resilience Act (CRA) are shaping the future of cybersecurity across Europe. While NIS2 enforces stricter cybersecurity obligations for suppliers and organizations, CRA complements it by embedding security into digital products from the ground up.

Dato

06.03.2025

Tid

13:00

Sted

Online på MS Teams

Descartes
Webinar
Deloitte x Descartes: Webinarium om Frihandel, CBAM och hållbarhet

Ett unikt samarbete mellan Deloitte och Descartes, där ledande specialister inom global handel och hållbarhet delar sina insikter och praktisk information.

Dato

13.03.2025

Tid

10:30

Sted

Online