DSV opjusterer 2017-forventningerne efter vækst i kvartalsregnskabet

DSV’s delårsrapport for tredje kvartal er ude og den vidner om vækst og resultater over forventningerne. Det får nu transportkoncernen til at opjustere de samlede forventninger til hele 2017.

Transport- og logistikkoncernen DSV opjusterer 2017-forventningerne efter en positiv delårsrapport for tredje kvartal. Foto: DSV.

31.10.2017

SCM.dk

Konkret viser rapporten en vækst i indtjeningen på 30 procent og en vækst i aktiviteten på linje med eller over markedet. De positive resultater får derfor DSV’s adm. direktør, Jens Bjørn Andersen, til at hæve forventningerne til den samlede rapport for 2017:

”DSV fortsætter den gode udvikling, og vi opjusterer derfor forventningerne til hele 2017 og iværksætter et fem måneders aktietilbagekøbsprogram på 1.250 millioner kroner”, siger Jens Bjørn Andersen i en pressemeddelelse.

Det er især et højt aktivitetsniveau i Air & Sea-divisionen, der får direktøren til at opjustere 2017-forventningerne. Derudover er omkostningerne fra købet og integrationen af den amerikanske virksomhed UTi også blevet realiseret hurtigere end ventet. DSV overtog UTi i begyndelsen af 2016 for ni mia. kr.

Læs også: Deutsche Bahn leverer godt halvårsregnskab

Trods fremgangen har DSV oplevet en faldende bruttoindtjening per flyttet container til havs og fragtet ton i luften, skriver Ritzau Finans. Men det billede, vil topchefen nu have vendt:

”Det, vi skal til nu, er både at vokse toplinjen og bruttoavance. Vi skal vokse på alle parametre i 2018. Vi kan blive mere produktive og effektive uden at øge omkostningerne”, siger Jens Bjørn Andersen til Ritzau Finans.

Læs DSV’s konkrete opjusteringer her.

-CHM

Toyota Material Handling A/S

Sponseret

Er det tid til at opgradere jeres truckflåde? Traigo_i sætter helt nye standarder

SCM.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

16.01.2026SCM.dk

Cyberkriminelle stjæler cargo uden at løfte hænderne fra tastaturet

14.01.2026SCM.dk

Maersk ansætter SCM-ekspert som ny direktør for Europa-regionen

12.01.2026RELEX Solutions

Sponseret

RELEX Solutions Launches Deal Management

09.01.2026Toyota Material Handling A/S

Sponseret

Fra digital indsigt til fleksibel intralogistik

08.01.2026SCM.dk

Klar besked om hvem, der skal rapportere hvornår

08.01.2026SCANLOX ApS

Sponseret

Når truckfører Bjarne møder robotten

08.01.2026PALOMAT

Sponseret

70% lavere energiforbrug - Automatisk pallehåndtering uden trykluft

06.01.2026SCM.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle
Bureau Veritas
Webinar
Nye datoer klar for 2026

Gratis webinarer om ISO 9001:2026 & ISO 14001:2026

Dato

15.01.2026

Sted

Online

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Få styr på BEK 1138/2025 (tidl. 761/2024): Bekendtgørelse om obligatoriske energiledelsessystemer og energisyn samt klimasyn i visse virksomheder

Er din virksomhed omfattet af Bekendtgørelse om obligatoriske energiledelsessystemer og energisyn og klimasyn i visse virksomheder, skal I sikre, at I opfylder kravene i Bekendtgørelsen. På dette 3-times online minikursus, giver vi dig den nødvendige viden, så du kan afgøre om din virksomhed er omfattet, og i givet fald hvad der skal til, for at leve op til kravene.

Dato

16.01.2026

Sted

Online

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
ISO/IEC 27001 Lead Auditor – Certificeret af PECB

Få bevis på dine kompetencer som ISO/IEC Lead Auditor med den internationale certificering fra PECB.

Dato

19.01.2026

Sted

København

Bureau Veritas
Kursus
IATA refresher Training

IATA Refresher Training forlænger dit eksisterende IATA-bevis med yderligere 2 års gyldighed og giver dig forståelse for de ændringer, der er kommet til IATA DGR de seneste 2 år.

Dato

20.01.2026

Sted

Hvidovre

Dansk Standard
Kursus
ISO/IEC 27001: Diplomkursus i informationssikkerhed

På dette kursus får du hjælp til at starte arbejdet med at få et effektivt ledelsessystem for informationssikkerhed, som passer til din virksomheds behov, med ISO 27001.

Dato

20.01.2026

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

Bredana Axcite A/S
Webinar
Microsofts håndhævelse af licensbehovet, gør det aktuelt at kende de nye muligheder i Security Governance værktøjskassen.

Fra d.15. januar 2026 begynder Microsoft at indføre teknisk licensvalidering. Og har du en bruger uden licens, så kan du ikke længere logge ind når jeres system har fødselsdag.

Dato

20.01.2026

Tid

10:00

Sted

Online