DP World og SMS Group lancerer verdens første 'containerreol'

Et nyt system til stabling af containere skal gøre havnelogistikken bedre ved at placere den enkelte container på sin egen hylde, så den kan hentes uden af skulle flytte på andre. Første udgave skal være klar i 2020.

Et partnerskab vil lancerer nyt containerstablingssystem med individuelle hylder i 2020. Illustration: SMS Group.

03.01.2019

SCM.dk

Et partnerskab mellem den globale havneoperatør DP World og industriteknikleverandøren SMS Group skal revolutionere måden, hvorpå containere opbevares i havne rundt omkring i verden. Et nyt system til at stable containere skal gøre havnelogistikken mere effektivt og skabe mere plads.

Læs også: Hyperloop-rør skal fragte containere ud af Hamborgs havn

The High Bay Storage System, som det nye stablingssystem hedder, er oprindeligt udviklet af Amova, som er et datterselskab i SMS Group. Det blev designet til at håndtere metalspoler, der vejer op mod 50 tons hver, i et reolsystem på op til 50 meters højde.

”DP Worlds erfaring og ekspertise i at flytte gods kombineret med den teknologi, som Amova har skabt, vil sikre, at systemet er usædvanligt effektivt og relevant for nutidige og fremtidige operationer. Som verdens første i vores industri er vi utroligt begejstret for dets potentiale og banebrydende funktioner”, siger DP Worlds CEO Sultan Ahmed Bin Sulayem.

I stedet for at stable containere direkte ovenpå hinanden som hidtil, bliver det med systemet muligt at placere containerne i individuelle reolrum. The High Bay Storage-løsningen består af 11 etager, der skal skabe op mod 200 procent mere pladskapacitet end den konventionelle stablingsmetode, svarende til den samme kapacitet på en tredjedel af pladsen.

Elon Musk-agtig løsning
Stablingssystemet gør det muligt at tilgå hver container uden at flytte andre containere. Dette skal gøre havnelogistikken hurtigere, mere energieffektiv, sikre bedre arbejdssikkerhed og reducere omkostningerne.

”Amova har optimeret denne teknologi i industrielle applikationer til metalindustrien over flere årtier. Overføringen til containerterminaler er et direkte resultat af vores ”New Horizon”-strategi, hvor SMS flytter teknologi fra metalsektoren til andre industrier”, siger CEO for SMS Group, Burkhard Dahmen.

Direktør for forretningsudviklin i Amova, Volker Brück, fortæller til Financial Times at systemet bryder med konventionelle metoder og vil forbedre supply chain-industrien:

”Dette er en Elon Musk-agtig løsning. Som en konsekvens mindskes terminalerne signifikant. Det er den store fordel, vi ser”, siger han til ft.com med henvisning til stifteren af Tesla, Space X og The Boring Company, og idémanden bag Hyperloop.

Læs også: Containerindustriens fremtid er digital og automatiseret

Planen er, at det nye system skal opsættes ved Jebel Ali Terminal 4 i Dubai og lanceres til verdensudstillingen i Dubai i 2020.

- SDN

amfori a.i.s.b.l.

Sponseret

Hvorfor det er afgørende for ansvarlige forsyningskæder at håndtere overdreven arbejdstid

SCM.dk

Stort tema om smart produktion i praksis: Fra Industri 4.0 til 5.0

Relateret indhold

26.05.2026Delfi Technologies A/S

Sponseret

Møbelkompagniet rykker endnu tættere på kunderne med nyt showroom

22.05.2026SIRIUS advokater I/S

Sponseret

Kære Bestyrelse – Kender I jeres digitale værdikæde?

SCM.dk

Intelligent opladning skal aflaste elnettet

SCM.dk

Forskning skal løfte SMV’ers cybersikkerhed

18.05.2026SCM.dk

God ledelse gør kriser til en konkurrencefordel

14.05.2026SCM.dk

Månedens udfordring: Uforudsigelige omverdens-vilkår er den største trussel

13.05.2026SCM.dk

EU-Parlamentet vil skabe tydeligere regler for mobile chauffører

05.05.2026DNV Business Assurance Denmark

Sponseret

7 gode råd til dig, der vil have succes som kvalitetsleder

04.05.2026SCM.dk

Hormuz-krisen rammer danske forsyningskæder hårdt

27.04.2026AGR

Sponseret

AGR Inventory Summit 2026 sætter fokus på robuste forsyningskæder

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle
Slimstock Nordic
Konference
Invitation: Supply Chain Club – København | 22. maj 2026

Vi gentager succesen og inviterer til årets første Supply Chain Club i København.

Dato

22.05.2026

Tid

09:00

Sted

Clarion Hotel & Congress Copenhagen Airport

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Risikobaseret intern audit af ledelsessystemer

ISO ledelsessystemstandarderne stiller krav om, at virksomhedens ledelsessystem tager udgangspunkt i risici og muligheder.

Dato

27.05.2026

Sted

Odense

Dansk Standard
Kursus
Risikoledelse i praksis - med afsæt i ISO 31000 – diplomkursus

På dette 2-dages diplomkursus får du en introduktion til ISO 31000 Risikoledelse – Vejledning samt andre relevante risikostandarder og et solidt fagligt grundlag for at arbejde systematisk og praksisnært med risikoledelse i din organisation.

Dato

27.05.2026

Sted

Kosmopol, København K

Dansk Standard
Kursus
ISO/IEC 27005 Diplomkursus - bliv skarp til risikovurdering af informationssikkerhed!

På dette kursus får du hjælp til at lave en risikovurdering med ISO 27005, som er med til at sikre det optimale niveau af foranstaltninger i din organisation i forhold til organisationens informationssikkerhed.

Dato

27.05.2026

Sted

Comwell, Odense

TECSYS A/S
Konference
Kom til Lagerkonference 2026

Bliv opdateret på det nyeste hardware og få konkrete løsninger til lageret

Dato

27.05.2026

Tid

09:00

Sted

Trinity Hotel & Konference, Fredericia

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
ISO 9001:2015 Internal Auditor Training

The aim of the course is to provide you with knowledge of the entire audit process and plenty of practice in delivering effective internal audits that create value for the organization.

Dato

28.05.2026

Sted

Odense