Danskernes onlinehandel nåede nye højder i december

December 2024 satte nye rekorder for onlinehandel blandt danskerne. Ifølge Dansk Industris seneste analyse ”Danskernes e-commerce tracker” handlede hele 87 procent af danskerne online i december, hvilket er en ny månedsrekord. I gennemsnit foretog hver onlineforbruger 5,1 køb, hvilket markerer første gang, at vi overstiger fem handler per måned i gennemsnit per onlineforbruger.

Ifølge Dansk Industris seneste analyse ”Danskernes e-commerce tracker” handlede hele 87 procent af danskerne online i december, hvilket er en ny månedsrekord. Foto: 123rf.com

03.02.2025

SCM.dk

Julehandlen begyndte allerede i november, hvor Black Friday fungerede som en vigtig kick off dag og brobygger til decembers julehandel. Danskerne udnytter de gode tilbud, som Black Friday byder på, og i Danmark er det i høj grad en online handelsdag – det har DI Handels Black Friday analyse allerede afsløret. Det kan så også være forklaringen på, at vi i år, hvor Black Friday lå så tæt på december har en ny online shoppingsrekord på måneden.

Og vi handlede fra de små skærme i stor stil og mere end nogensinde. En af de mest markante tendenser i årets julehandel var den stigende brug af mobiltelefoner til onlinekøb.

Vi bør kalde det Mobilshop i stedet for Webshop. Mobilen har længe været danskernes foretrukne handelsenhed, men i fjerde kvartal blev næsten halvdelen (44 procent) af alle handler foretaget på mobilen. Tablet forbliver status quo (12 procent) og desktop (33 procent) går tilbage med fem procentpoint, som mobilen tilsvarende vinder frem med. 59 procent af de unges køb blev foretaget fra mobilen og det samme gælder for 62 procent af forældre med hjemmeboende børns køb. 

Zalando er altid populær og noget tyder på, at der også i år er en del danskere, der enten har opgraderet deres egen garderobe eller har købt sko og tøj i julegave. Zalando vinder lidt markedsandel tilbage i forhold til sidste kvartal (Q3) og holder dermed fast i sin position som Danskernes foretrukne webshop. 

Der er nu nok også en del, der har fået julegaver købt på shoppingapp´en Temu. Temu holder fast i  andenpladsen over de mest brugte webshop, men oplever en tilbagegang på 0,8 procentpoint i markedsandel. Matas forbliver på tredjepladsen, Proshop og Magasin Du Nord ser ud til at være kommet godt igennem julehandlen, da de begge går frem i markedsandel. 

Imerco mistede sin top 10-placering, da de i år ikke havde et viralt hit som airfryeren sidste år. Sådan en klikbasker har vi ikke set i årets julehandel og det kostede Imerco en topplacering.

Læs også: Cybersikkerhed og cyberrisici vil præge verdens virksomheder i 2025

Som altid køber vi mest af fysiske produkter og det gjorde vi også i fjerde kvartal, som jo markerer årets vigtigste kvartal for virksomheder med forbrugersalg.

Tøj, sko og tilbehør (34 procent) er den største kategori indenfor fysiske produkter, men kategorien oplever status quo i fjerde kvartal, så der er ikke handlet mere tøj end sidste år. Til gengæld går Apoteket, helse og skønhed lidt frem og udgør nu en kategoriandel på 11 procent. Matas har også meldt ud at de har haft god julehandel.

Kilde: Dansk Industri

/ PiB

N.C. Nielsen A/S

Sponseret

Linde skaber ny generation af gaffeltruck

AGR

Sponseret

Er dit ERP nok til lagerstyring? Sådan lukker AGR hullerne i forsyningskæden

Relateret indhold

03.02.2025SCM.dk

Brintrør til Tyskland rykker tættere på virkelighed

03.02.2025SCM.dk

Danskernes onlinehandel nåede nye højder i december

31.01.2025SCM.dk

Cybersikkerhed og cyberrisici vil præge verdens virksomheder i 2025

29.01.2025AGR

Sponseret

Bliv Klar til Fremtidens Forsyningskæde: Indsigt og Strategier til 2025

22.01.2025SCM.dk

Ny løsning hjælper med CO2-aftryk i forhold til finansielle konsekvenser

15.01.2025SCM.dk

Kæmpe satsning på udvikling af 3D-print i Danmark

15.01.2025SCM.dk

Danmark er bagud med at implementere Generativ AI

03.01.2025SCM.dk

Robotter valfarter ind i danske virksomheder

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Se flere temaer

Events

Se alle
DTU Learn for Life
Efteruddannelse
Projektledelse – metoder og værktøjer - dag

Vil du være projektleder – eller ønsker du at opkvalificere dine projektlederkompetencer? Så tilmeld dig dette kursus, som også er et diplom modul, og styrk dine evner til at planlægge, styre og følge op på projekter.

Dato

27.01.2025

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

DTU Learn for Life
Efteruddannelse
Projektledelse – metoder og værktøjer - aften

Vil du være projektleder – eller ønsker du at opkvalificere dine projektlederkompetencer? Så tilmeld dig dette kursus, som også er et diplom modul, og styrk dine evner til at planlægge, styre og følge op på projekter.

Dato

27.01.2025

Tid

17:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

DTU Learn for Life
Efteruddannelse
Grundlæggende objektorienteret programmering

Vil du opkvalificere dine evner inden for objektorienteret programmering? Så tilmeld dig dette kursus, som også er et diplommodul, og få kompetencer til at designe objektorienterede programløsninger for din virksomhed.

Dato

27.01.2025

Tid

17:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

DTU Learn for Life
Efteruddannelse
Forretningsudvikling og ledelse

Vil du være med til at styrke din virksomheds beslutningsprocesser, planlægning, styring og drift? Så tilmeld dig kurset Forretningsudvikling og ledelse, som også er et diplommodul, og styrk dine kompetencer inden for organisering, ledelse og strategi.

Dato

28.01.2025

Tid

17:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

DTU Learn for Life
Efteruddannelse
Det personlige lederskab og forandring - aften

Udvid og styrk dine personlige ledelseskompetencer og få udviklet dine samarbejdsevner og evner til at vække tillid hos medarbejdere.

Dato

28.01.2025

Tid

17:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

DTU Learn for Life
Efteruddannelse
Udviklingsmetoder og udviklingsprocesser

Vil du styrke dine kompetencer inden for systematiske metoder til analyse, design og implementering af objektorienterede systemer? Så er dette kursus, som også er et diplommodul, interessant for dig.

Dato

28.01.2025

Tid

17:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup