13.06.2022 | Strategi & ledelse
Dansk vindmøllekonsulent åbner kontor i Hamborg
For at komme tættere på centrum for store infrastrukturprojekter i Europa åbner A-LEAF et landekontor for Tyskland i Hamborg.
Det nye landekontor skal ledes af Sascha Weisner der har en 20 år lang baggrund i globale selskaber indenfor offshore wind. Foto: A-LEAF
Det danske konsulenthus A-LEAF Specialized Consulting åbnede den 1. juni landekontor i Hamborg. A-LEAF er specialiseret i rådgivning inden for vindmøllebranchen og infrastrukturprojekter.
Ifølge CEO Anders Grimstrup-Larsen er Hamborg arnepunktet for en stor del af de helt store projekter inden for vind, som i de kommende år vil blive udbudt i Europa:
”Tendensen er, at Tyskland er blevet centrum for mange af de internationale store projekter. Det er her aftalerne bliver indgået og udbudt. Derfor vil vi gerne sidde med helt tæt på, hvor beslutningerne bliver truffet, og med en country manager, som har et stærkt lokalt netværk i branchen”, påpeger Anders Grimstrup-Larsen.
Det nye landekontor skal ledes af Sascha Weisner der har en 20 år lang baggrund i globale selskaber indenfor offshore wind.
Læs også: Nu skal der bygges vindmølletårne på Esbjerg Havn
Åbningen af kontoret i Tyskland er en del af den vækststrategi, som A-LEAF har lagt, der blandt andet har betydet, at virksomheden siden november 2020 har ansat 50 nye medarbejdere. Årsagen er en kraftig ordre tilvækst og fokus på at komme tidligere ind i projekterne som giver en værdiskabelse til kunderne.
”Vi har specialiseret os i rådgivning af vindmøllebranchen, datacentre samt infrastrukturprojekter. Hidtil har vores fokus været på kvalitetssikring af stålkonstruktioner, men i efteråret udvidede vi forretningen så vi kan træde tidligere ind i processerne i de helt store projekter. Den transformation har åbnet for langt flere og større opgaver”, forklarer Anders Grimstrup-Larsen.
- KCP
Produktion

EU-topchef opfordrer til kamp for at sikre europæisk industri
Det er virkelig positivt, at formanden for Europa-kommissionen, Ursula von der Leyen, i sin ”State of the Union”- tale slår fast, at Europa skal kæmpe for at holde industrien på det europæiske kontinent.
Produktion

Ny serieproduktion af elektriske lastbiler i Gent
Volvo Trucks øger produktionen af elektriske lastbiler og indleder nu serieproduktion af tunge elektriske lastbiler på sin fabrik i Gent i Belgien. Det betyder, at elektriske Volvo-lastbiler nu produceres på fire fabrikker – tre i Europa og en i USA.
Lager & distribution

Søfarten løftes til nyt grønt niveau
Kommissionsformand Ursula von der Leyen har navngivet verdens første containerskib drevet af grøn metanol i København.
Innovation

Kunstig intelligens forventes at ændre mange jobs
84 procent af danskerne i arbejdsstyrken forventer, at deres job vil blive påvirket af kunstig intelligens inden for de næste 5 år, men kun 8 procent er bekymrede for at miste deres job til kunstig intelligens. Hver fjerde peger dog på omskoling eller videreuddannelse som en nødvendighed for at kunne beholde sit job. Det viser en ny undersøgelse fra PwC om danskernes holdning til kunstig intelligens.
SCM 4.0

Skyen baner vejen for robotterne
Robotter er langt mere end fysiske enheder. Systemerne bag, der træner robotterne og gør dem intelligente, er mindst lige så vigtig for robotteknologi. Ifølge Amazon Web Services (AWS) har udbredelsen af cloud-teknologi i høj grad revolutioneret brugen af industri- og logistikrobotter.
Sourcing

Ny strategi for forsyningssikkerhed
Store globale kriser som covid-19 og krigen i Ukraine har vist, at varer og ressourcer kan være svære at få til Danmark under kriser. I den globale handel er vi på nogle områder blevet for afhængige af enkelte lande. Det gør os sårbare. Derfor skal alle de statslige myndigheder med ansvar for landets vigtigste funktioner fremover have mere fokus på, hvor der kan opstå problemer med forsyningen. Det skal være med til at sikre, at vores samfund også kan fungere under fremtidige kriser.